Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jastrzębie dostanie 10 tysięcy złotych na zbadanie kulturalnych potrzeb mieszkańców

Miasto zgłosiło Łaźnię Moszczenica do programu Dom Kultury+. Wniosek uzyskał ponad 80 punktów, zajmując piąte miejsce spośród ponad setki innych. W związku z tym otrzyma 10 tysięcy złotych na sprawdzenie, jakich inicjatyw kulturalnych oczekują mieszkańcy, a następnie przyznane zostaną środki na realizację wybranych wydarzeń.

Jastrzębie dostanie 10 tysięcy złotych na zbadanie kulturalnych potrzeb mieszkańców
Ten projekt pozwoli nam jeszcze bliżej współpracować z mieszkańcami Jastrzębia-Zdroju - mówi izabela Grela / fot. ARCHiTEKT studio projektowe

O środki z Narodowego Centrum Kultury ubiegało się 135 instytucji z całego kraju. Dofinansowanie przyznano 60 z nich. Na piątym miejscu zaklasyfikowano Łaźnię Moszczenica.

To pierwsze nabory, w których mieliśmy szansę uczestniczyć. Zaskoczyło nas, jak wysoko został oceniony nasz wniosek – jako piąty w Polsce. To dla nas ogromne wyróżnienie. Ten projekt pozwoli nam jeszcze bliżej współpracować z mieszkańcami Jastrzębia-Zdroju: pokazać, że ich pomysły na działania czy budowanie lokalnej tożsamości są ważne, że mogą je z nami realizować - podkreśla Izabela Grela, dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica.

W ramach pierwszego etapu programu Dom Kultury+ Łaźnia Moszczenica otrzyma 10 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na diagnozę potrzeb mieszkańców, którzy nie mają na co dzień kontaktu z instytucjami kultury. Na podstawie wyników tych badań, w drugiej połowie roku, pracownicy Łaźni zaproszą mieszkańców do ścisłej współpracy nad konkretnymi projektami. Na ich realizację zostanie przyznana kolejna pula środków.

Łaźnia Moszczenica to instytucja otwarta. Wszystkie działania chcemy podejmować razem z jastrzębianami. To oni będą mogli wskazać, co ich najbardziej interesuje. Chcemy z nimi ściśle współpracować, odpowiadać na ich potrzeby - dodaje Izabela Grela.

Program Dom Kultury+ skierowany jest do instytucji kultury integrujących lokalne społeczności. W 2023 roku dzięki temu programowi tego typu placówki otrzymają łączne wsparcie w wysokości 2,5 mln zł.

Sprawdź także: Twórcy Podziemnego Rynku w Krakowie za ponad 6 mln zł stworzą Carbonarium w Jastrzębiu-Zdroju. Co to za miejsce?

/źr. jastrzebie.pl, oprac. sqx/

AKTUALIZACJA

Na prośbę urzędu miasta informujemy, że kluczową informacją jest fakt, że miasto znalazło się na wysokim 5. miejscu z dofinansowanymi projektami Narodowego Centrum Kultury. W związku z pojawiającymi się opiniami, jakoby pieniądze na badanie potrzeb kulturalnych miały pochodzić z budżetu miasta wyjaśniamy, że Jastrzębie-Zdrój na przeprowadzenie tych badań otrzyma pieniądze właśnie z programu Dom Kultury+. 

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~kaznodzieja (89.77. * .80) 07.02.2023 13:45

Ja mam dużo kultury w sobie i nie nazywam się narodowym

~Lolka (83.10. * .122) 07.02.2023 13:17
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Kiedyś była kolej ale nikt nie korzystał , chcielismy kino ale swieci pustkami , o galeriach marzylismy a jedziemy na zakupy do Rybnika takimi jestesmy mieszkańcami

~Taka_Prawda (185.129. * .63) 07.02.2023 11:47
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nasze potrzeby kulturalne to piwo i disco polo.

~Pacynka (95.40. * .188) 07.02.2023 10:28

Tytuł artykułu myślenie wskazuje, że pieniądze mają pochodzić z budżetu miasta...

~Pył (89.25. * .86) 07.02.2023 07:43

o jeju... Izka przecież ma najlepsze pomysły więc po co, na co to to komu? Ale z drugiej strony... po co się męczyć, weźmiemy udział w konkursie to dostaniemy 10 tysi i zrobimy ankietę na FB a w tym czasie się posiedzi w fotelu i kawki się napijemy.

Hetmanowa ma swoją Łaźnię
Janecki ma swoją halę

mhl999 07.02.2023 00:51

rzecz w tym, że Łaźnia jastrzębian po prostu nie interesuje.

~Miszka (87.101. * .98) 06.02.2023 22:08

Iza ogarnij się babo. Jak to jeszcze bliżej współpracować z mieszkancami ,obecnie współpracujecie jak wydoić budżet dla własnych korzyści.

~TowarzyszSekretarz (191.101. * .44) 06.02.2023 21:18

"Ile kosztowałaby likwidacja Łaźni Moszczenica? "

Nic nie bedzie kosztowac, bo obiekt, kilka lat po otwarciu zostanie porzucony.
Koncepcja i plany nie maja sensu.
Muzeum z dupy, centrum biznesu z dupy, strefy rozrywki i gastro z dupy.

Wazne, ze Czerwonowlosa sie nazre. Ta wielokrotnie skompromitowana kobieta jest tak beznadziejna, ze nie pojmuje, ze nawet pani Hetman nadal jej ufa. Pani prezydent musi byc slepa.

~Raperkaklasztorna (89.64. * .5) 06.02.2023 21:08

Ile kosztowałaby likwidacja Łaźni Moszczenica?

~TowarzyszSekretarz (31.171. * .104) 06.02.2023 20:54

Kretynstwo.

Ludzie chca miec dostep do podstawowych zdobyczy cywilizacji, jak transport publiczny, opieka zdrowotna czy chocby toalety publiczne.

~MIESZKANCYJBIE (91.224. * .57) 06.02.2023 20:52

rynek.