Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zebranie sprawozdawcze OSP Pszów [ZDJĘCIA]

W niedzielę strażacy z OSP Pszów spotkali się na zebraniu sprawozdawczym, aby podsumować rok 2022 i przyjąć plan działania na rok 2023. 

Zebranie sprawozdawcze OSP Pszów [ZDJĘCIA]
Od lewej poseł Adam Gawęda, senator Ewa Gawęda, prezes Edward Cyran, przewodniczący Ryszard Glenc, prezes powiatowy ZOSP RP Zbigniew Radecki, poseł Krzysztof Gadowski, burmistrz Czesław Krzystała, zastępca burmistrza Piotr Kowol, mł.bryg. Krzysztof Ograbek -dowódca JRG Rydułtowy i naczelnik Piotr Fiszer. Foto Fryderyk Kamczyk

Zebranie rozpoczęło się minutą ciszy upamiętniającą zmarłych strażaków. Następnie wybrano przewodniczącego, którym został druh Ryszard Glenc. Swoje sprawozdanie przedstawił prezes Edward Cyran, naczelnik Piotr Fiszer, a także skarbnik Tomasz Anderski. Komisja rewizyjna, której przewodniczący również przedstawił sprawozdanie wnioskowała o udzielenie absolutorium zarządowi za rok 2022. Członkowie udzielili absolutorium.

Intensywne działania w roku 2022

W roku ubiegłym działalność OSP polegała również na pomocy Ukraińcom. Druhowie przyjęli ich tworząc w remizie miejsce dla uchodźców. W ciągu dwóch dni od podjęcia decyzji, przygotowano salę z łóżkami oraz śpiworami oraz zgromadzono niezbędne sprzęty. Uchodźcy przebywali na terenie jednostki dwa miesiące. Przekazali również sprzęt strażakom z Ukrainy odpowiadając na apel Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. W kwietniu zorganizowano Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej na szczeblu miejskim. W maju świętowano dzień strażaka wraz z jubileuszem 115-lecia istnienia jednostki. W lipcu zorganizowano festyn strażacki wraz z kolegami z OSP Krzyżkowice. 

Sukcesem było założenie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, która do tej pory nie działała w OSP. Ubrania koszarowe i dresy zakupiono z dotacji dla MDP. Pozyskano 15 tyś. złotych z WFOŚiGW w Katowicach z przeznaczeniem na zakup rozpieracza kolumnowego o wartości 28 tyś. Resztę brakującej kwoty uzupełniono z dotacji z Funduszu Sprawiedliwości i Urzędu Miasta oraz własnych środków. 

Podczas zebrania podkreślono dobrą współpracę pomiędzy urzędem, komendą PSP w Wodzisławiu Śląskim, Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą w Rydułtowach i innymi instytucjami. Podziękowano również wszystkim osobom, które pomagają ochotnikom.

Statystyka zdarzeń

OSP Pszów uczestniczyła w 118 działaniach, z czego 84 było na terenie miasta, zaś 26 poza terenem. 24 wyjazdy dotyczyły pożarów, 50 razy jednostka była dysponowana do miejscowych zagrożeń, 23 razy zabezpieczali rejon operacyjny z uwagi na brak jednostek PSP zadysponowanych do innych zdarzeń. Ochotnicy brali udział 4 razy w ćwiczeniach.

Wyjazdy wozów

GCBA 4,5/35,5/47  (ciężki samochód gaśniczy) - 90 wyjazdów

GLBM 0,1/0,1 (lekki samochód marki Ford) - 18 wyjazdów

Mikrobus marki Fiat - 12 wyjazdów

Jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. 

Podziękowania, życzenia, gratulacje

Gratulacje, podziękowania za służbę oraz życzenia złożyli zaproszeni goście. Senator Ewa Gawęda zwracała uwagę na działalność w obszarze krwiodawstwa ochotników z Pszowa i powiatu, zachęcała również do udziału w projektach, z których można pozyskać pieniądze na działalność OSP. Posłowie Adam Gawęda i Krzysztof Gadowski również złożyli życzenia i gratulacje i podobnie jak inni zaproszeni goście dziękowali za poświęcony czas na działalność społeczną. Obecni byli też burmistrz Czesław Krzystała, wiceburmistrz Piotr Kowol, który przez wiele lat pełnił funkcję prezesa w OSP Krzyżkowice, a także prezes powiatowy ZOSP RP Zbigniew Radecki i dowódca JRG Rydułtowy mł.bryg. Krzysztof Ograbek

Ludzie

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Ewa Gawęda

Senator RP

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~zielonyniejestzły (85.14. * .210) 06.02.2023 11:10

Jeśli już ten Bóg jest Twój to pisz z dużej litery? A ty co jakoś działasz na rzecz lokalnej społeczności czy tylko marudzisz? To jaki kolor obrusu Cię zadowoli? Gdyby na stole był obiad pewnie byś marudził, ze znów jedzą...

~ciastko (91.214. * .18) 06.02.2023 06:40
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu