Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

OSP Gorzyce podsumowała rok. Strażacy spotkali się na zebraniu sprawozdawczym [ZDJĘCIA]

Zebranie sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzycach odbyło się 4 lutego. Druhowie podsumowali ostatni rok działalności i przedstawili plany na kolejny.  

OSP Gorzyce podsumowała rok. Strażacy spotkali się na zebraniu sprawozdawczym [ZDJĘCIA]
Od lewej Senator Ewa Gawęda, druhna Iwona Wajsman i prezes Piotr Tatarczyk. Foto Fryderyk Kamczyk

Przewodniczącą zebrania została wybrana druhna Iwona Wajsman. Swoje sprawozdania przedstawili prezes, naczelnik, skarbnik oraz przewodniczący komisji rewizyjnej. Zarząd uzyskał absolutorium. Obecni byli między innymi senator Ewa Gawęda, poseł Krzysztof Gadowski, Prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP druh Zbigniew Radecki. Komendę Powiatową PSP w Wodzisławiu Śląskim reprezentował bryg. Jacek Filas. Obecny był także zastępca wójta Gorzyc Daniel Kurasz.

Statystyka roku 2022

OSP Gorzyce posiada 23 członków czynnych, 3 honorowych i 211 wspierających. Strażacy brali udział w 61 akcjach ratowniczo-gaśniczych, w tym 12 razy gasili pożary, w likwidacji miejscowych zagrożeń uczestniczyli 30 razy, 14 zdarzeń to były alarmy fałszywe. Jednostka 5 razy brała udział w ćwiczeniach.  Ochotnicy wzięli udział w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych, w kursach i szkoleniach. Odbyły się też zbiórki i pogadanki z zakresu prewencji dla dzieci.

W roku ubiegłym jednostka pozyskała również sprzęt, m.in.: kamerę termowizyjną, ubrania specjalne, buty specjalistyczne, koszulki termoaktywne i tablet do wozu bojowego.

Prezesem OSP Gorzyce jest Piotr Tatarczyk. Naczelnikiem jest Mateusz Wójcik. Jednostka dysponuje średnim samochodem marki Iveco. Należy do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. 

Ochrona przeciwpożarowa w Polsce

Ochrona przeciwpożarowa w Polsce składa się z dwóch głównych filarów. Pierwszy z nich to Państwowa Straż Pożarna. Drugi to ochotnicze straże pożarne. 

Państwowa Straż Pożarna pełni dyżur w trybie 3-zmianowym przez 24 godziny na dobę. Każda zmiana rozpoczyna się o godzinie 8.00 i kończy następnego dnia przejęciem służby przez kolejną. Zmiana ma swojego dowódcę, który dokonuje tzw. podziału bojowego, czyli wyznacza kto na jakim samochodzie będzie jechał do akcji i jaką będzie mieć funkcję. W każdej jednostce ratowniczo-gaśniczej są bowiem konkretne samochody dysponowane do odpowiedniego rodzaju zadań. Przykładowo do pożaru na wysokości musi jechać samochód z drabiną mechaniczną, zaś do wypadku dysponowanie takiego wozu jest niepotrzebne.

Ochotnicze straże pożarne nie pełnią dyżuru 24 godziny na dobę, ale jeżeli zachodzi taka potrzeba są podrywane do akcji przez powiatowe czy miejskie stanowisko kierowania. Przykładowo jeśli wystąpił pożar lasu to dyspozytor kieruje do działań takie OSP, które posiada samochody z dużą ilością wody, w przypadku masowego wypadku do akcji jadą jednostki mające na wyposażeniu sprzęt ratownictwa technicznego. 

Statystyka powiatu wodzisławskiego

Jak wynika z danych przekazanych przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim w roku ubiegłym jednostki ochrony przeciwpożarowej interweniowały 1543 razy. 

W roku 2022 strażacy powiatu wodzisławskiego wyjeżdżali ogółem do 1543 zdarzeń. Działania straży pożarnej dzielą się na pożary i miejscowe zagrożenia oraz alarmy fałszywe w dobrej wierze i złośliwe. W ubiegłym roku jednostki na terenie powiatu wodzisławskiego były dysponowane 327 razy do pożarów, zaś 1085 razy do miejscowych zagrożeń. Alarmów fałszywych było 131. 

Porównując roku 2022 z wcześniejszym, nastąpił wyraźny spadek związany z udziałem w miejscowych zagrożeniach. W roku 2021 było ich 1624. Ilość pożarów jest podobna. Zmalała też  liczba alarmów fałszywych. W roku 2021 było ich 152. 

Ludzie

Ewa Gawęda

Była senator.

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Yyyy (84.82. * .142) 05.02.2023 23:10

A co tam robi pan R Szymik jeszcze w takim gajerku? Dyc go lata nie było a podrugi na g.... Się zno.