Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wydarzenia z 1945 roku pokazano w Sławikowie. Nie przeszkodził nawet śnieg [ZDJĘCIA]

O tej inscenizacji mówiło się od dłuższego czasu. W Sławikowie (gm. Rudnik) nieopodal ruin tamtejszego pałacu pokazano walki z 1945 roku.

Wydarzenia z 1945 roku pokazano w Sławikowie. Nie przeszkodził nawet śnieg [ZDJĘCIA]
Widowisko odbyło się w sobotę 4 lutego.

Śnieżna i porywista pogoda towarzyszyła pokazowi pt. "Tragedia Ślązaków 1945. Czasu nie zawrócisz, historii nie zmienisz", ale jak podkreślali organizatorzy, właśnie taki klimat wtórował wydarzeniom sprzed 78 lat.

W inscenizacji przybliżono zdarzenia z zimy 1945 roku. Wówczas Armia Czerwona wkraczała na teren Górnego Śląska, gdzie dochodziło do starć oddziałów radzieckich z jednostkami Wehrmachtu, który składał się wówczas nierzadko z Volkssturm, czyli m.in. z miejscowych Ślązaków, mieszkańców atakowanych terenów, cywilów których często przymusowo wcielano w szeregi niemieckich jednostek wojskowych i zmuszano do walki.

Około 15-minutową inscenizację pokazano przy spichlerzu. Mimo chłodu wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem nie tylko miejscowych, ale także przyjezdnych, w tym obywateli Czech. Było to tym samym pierwsze spotkanie zorganizowane przy pałacu w Sławikowie. Obecnie teren ciągle pozostaje zamknięty dla zwiedzających, ponownie ma otworzyć się wraz z pierwszą niedzielą maja.

W inscenizacji uczestniczyli rekonstruktorzy z: Fundacji Gniazdo, Grh Eule 1945, GRH Gwardia, Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznych Piechota Heer, GRH Ostfront, Grupa Rekonstrukcji Historycznej OKA oraz GRH Breda przy Beskidzkim Stowarzyszeniu Maczkowców.

Dwa lata temu z inicjatywy Fundacji Gniazdo powstał film o podobnej tematyce:

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].