Wydarzenia z 1945 roku pokazano w Sławikowie. Nie przeszkodził nawet śnieg [ZDJĘCIA]

O tej inscenizacji mówiło się od dłuższego czasu. W Sławikowie (gm. Rudnik) nieopodal ruin tamtejszego pałacu pokazano walki z 1945 roku.

Wydarzenia z 1945 roku pokazano w Sławikowie. Nie przeszkodził nawet śnieg [ZDJĘCIA]
Widowisko odbyło się w sobotę 4 lutego.

Śnieżna i porywista pogoda towarzyszyła pokazowi pt. "Tragedia Ślązaków 1945. Czasu nie zawrócisz, historii nie zmienisz", ale jak podkreślali organizatorzy, właśnie taki klimat wtórował wydarzeniom sprzed 78 lat.

W inscenizacji przybliżono zdarzenia z zimy 1945 roku. Wówczas Armia Czerwona wkraczała na teren Górnego Śląska, gdzie dochodziło do starć oddziałów radzieckich z jednostkami Wehrmachtu, który składał się wówczas nierzadko z Volkssturm, czyli m.in. z miejscowych Ślązaków, mieszkańców atakowanych terenów, cywilów których często przymusowo wcielano w szeregi niemieckich jednostek wojskowych i zmuszano do walki.

Około 15-minutową inscenizację pokazano przy spichlerzu. Mimo chłodu wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem nie tylko miejscowych, ale także przyjezdnych, w tym obywateli Czech. Było to tym samym pierwsze spotkanie zorganizowane przy pałacu w Sławikowie. Obecnie teren ciągle pozostaje zamknięty dla zwiedzających, ponownie ma otworzyć się wraz z pierwszą niedzielą maja.

W inscenizacji uczestniczyli rekonstruktorzy z: Fundacji Gniazdo, Grh Eule 1945, GRH Gwardia, Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznych Piechota Heer, GRH Ostfront, Grupa Rekonstrukcji Historycznej OKA oraz GRH Breda przy Beskidzkim Stowarzyszeniu Maczkowców.

Dwa lata temu z inicjatywy Fundacji Gniazdo powstał film o podobnej tematyce:

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].