Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rafako daje Tauronowi więcej czasu na zagwarantowanie zapłaty za Jaworzno

Żądanie gwarancji zapłaty 109 mln zł zostało przedłużone do 9 lutego. Rafako stoi na stanowisku, że jeśli Tauron Wytwarzanie nie wykona żądania, wówczas spółka z Raciborza "będzie uprawniona do odstąpienia od umowy z winy Tauron Wytwarzanie".

Rafako daje Tauronowi więcej czasu na zagwarantowanie zapłaty za Jaworzno
Prezes Tauronu Wytwarzanie Trajan Szuladziński, prezes Rafako Radosław Domagalski-Łabędzki.

Żądanie Rafako, nota Tauronu

Przypomnijmy, 15 grudnia 2022 r. Rafako skierowało do Tauronu Wytwarzanie żądanie gwarancji zapłaty 109 mln zł wynagrodzenia za prace wykonane przy budowie bloku energetycznego na parametry nadkrytyczne o mocy 910 MW w Jaworznie. Rafako dało Tauronowi Wytwarzanie 45 dni na wykonanie żądania.

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. 11 stycznia Tauron wystawił notę wzywającą Rafako do zapłaty ponad 1,312 mld zł. Tauron podpierał swoje żądanie argumentem, że blok w Jaworznie nie działa jak należy z powodu błędów, w tym błędów projektowych, popełnionych przez Rafako.

Rafako konsekwentnie stoi na stanowisku, że problemy związane z funkcjonowaniem bloku w Jaworznie mają związek z podawaniem na blok węgla o niekontraktowych parametrach. Z kolei nota Tauronu doprowadzi Rafako do upadłości.

Związkowcy napisali do wszystkich świętych, wizyta Tuska w Rafako

13 stycznia Rafako sformułowało własne roszczenia względem Tauronu. Do gry wkroczyli też związkowcy, którzy wysłali listy do premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jacka Sasina, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i parlamentarzystów. Sprawą zainteresowali się posłowie Platformy Obywatelskiej, a 20 stycznia z załogą Rafako spotkał się były premier Donald Tusk. W sprawie konfliktu Rafako i Tauronu wypowiedzieli się m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jacek Sasin, wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda czy poseł PiS z Rybnika Bolesław Piecha.

Rafako i Tauron wróciły do mediacji

24 stycznia Rafako i Tauron wróciły do mediacji przed Prokuratorią Generalną RP. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że strony dały sobie czas na zakończenie mediacji do 8 lutego. W trakcie trwania mediacji Rafako informowało o przedłużeniu okresu obowiązywania gwarancji należytego wykonania kontraktu w Jaworznie do 10 marca 2023 roku (termin miał upłynąć 14 lutego 2023 roku), a także przedłużeniu terminu wykonania żądania gwarancji zapłaty przez Tauron 109 mln zł, o których wspominamy we wstępie - najpierw do 3 lutego, a teraz do 9 lutego.

Rafako to największy pracodawca w Raciborzu. Firma zatrudnia około 1000 pracowników. Bieżące informacje na temat funkcjonowania przedsiębiorstwa, które odegrało doniosłą rolę w powojennym rozwoju Raciborza publikujemy pod tagiem Rafako.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Rafakowiec12 (89.151. * .220) 04.02.2023 12:39

Pracownikow jest okolo 400.Reszt to administracja.I o nich jest ta awantura.My pracownicy fizyczni,mamy zagwarantowana prace.Nieroby z administracji,niekoniecznie