Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Podwyżka za ogrzewanie. W SM "Marcel" nawet o 100%. "Coś tu jest nie tak"

- Jeszcze niedawno cena jednostkowa za ciepło wynosiła około 3 zł, teraz wynosi już ponad 6 zł. Ja rozumiem, że inflacja, że podwyżki, ale coś tu jest chyba nie tak - mówi nam lokatorka SM "Marcel", która zmartwiona jest wzrostem rachunków za ogrzewanie.

Podwyżka za ogrzewanie. W SM "Marcel" nawet o 100%. "Coś tu jest nie tak"
Z naszą redakcją skontaktowała się pani Agnieszka, skarżąc się na wzrost czynszu za mieszkanie. Radlinianka mieszka na niespełna 40-metrach, gdzie na kaloryferach nie są zamontowane podzielniki ciepła. (fot. Justyna Koniszewska)

Lokatorzy Spółdzielni Mieszkaniowej "Marcel" z Radlina przecierają oczy z powodu opłat za ogrzewanie, które w przeciągu ostatnich miesięcy wzrosły praktycznie o 100%. - To jakieś nieporozumienie - mówi nam radlinianka i jedna z lokatorek zasobów spółdzielni.

Było 3 zł, jest 6 zł

Z naszą redakcją skontaktowała się pani Agnieszka, skarżąc się na wzrost czynszu za mieszkanie. Radlinianka mieszka na niespełna 40-metrach, gdzie na kaloryferach nie są zamontowane podzielniki ciepła. Nasza rozmówczyni podkreśla, że od kilku miesięcy opłata za ogrzewanie, która jest składową czynszu, niebotycznie rośnie. - Jeszcze niedawno cena jednostkowa wynosiła około 3 zł, teraz wynosi już ponad 6. Ja rozumiem, że inflacja, że podwyżki, ale coś tu jest chyba nie tak - mówi nam. Dodaje, że zrobiła rekonesans wśród znajomych, którzy mieszkają w podobnie metrażowym mieszkaniu na zasobach SM "Marcel". To, czego się dowiedziała, zaskoczyło ją. - Ich miesięczne opłaty są mniejsze niż moje. Wynoszą 160 albo 170 zł. A płacę ponad 230 - dodaje zwracając uwagę, że niektóre z bloków jej znajomych są ocieplone.

Radna zapytała, prezes odpowiedział

Sprawę podwyżki ogrzewania, a co za tym idzie czynszów, poruszyła radna Romana Radowska-Polnik podczas styczniowej radlińskiej sesji, na której był obecny prezes SM "Marcel" Jarosław Ligas. Zwracając się do niego zauważyła, że lokatorzy mają żal do spółdzielni o podwyżkę ogrzewania. Jej zdaniem problem rozwiązałyby podzielniki ciepła, które zmontowane byłyby w każdym mieszkaniu. - Jest możliwość instalacji takich urządzeń? - pytała prezesa Ligasa.

Prezes SM "Marcel" na początku zwrócił uwagę, że każdy budynek w zasobach spółdzielni ma zamówioną moc zapotrzebowania na ciepło. Każdy budynek jest też z jego zużycia rozliczany oddzielnie. Dodał, że są też czynniki, które są niezależne od spółdzielni i jedynie pośredniczymy w opłatach. - W zeszłym roku przeprowadziliśmy audyt energetyczny i mamy dokumentację, która stwierdza, że zamontowanie liczników na grzejnikach na dzień dzisiejszy jest nieopłacalne - mówił zwracając uwagę na dwa powody. Po pierwsze spółdzielnia nie ma przeprowadzonej termomodernizacji wszystkich budynków. Po drugie - odczytem, a także rozliczeniem zużycia ciepła zajmowałaby się nie spółdzielnia, tylko podmiot, który te liczniki zakładałby.

Zdaniem Ligasa montaż podzielników ma dobre i złe strony. - Będą osoby, które racjonalnie będą z tego korzystały, ale będą też takie, które będą ochładzały mieszkania, żeby zaoszczędzić. Potem na ścianach będą powstawały grzyby itp. - mówił. Dodał, że o funkcjonowaniu podzielników i wszystkich ich "za" i "przeciw" muszą wiedzieć mieszkańcy. - Dlatego chcemy zorganizować spotkanie mieszkańców z podmiotem, które tego typu urządzenia montuje. Zostanie tam wyjaśnione np. jak one funkcjonują - zapowiedział prezes SM "Marcel".


Po rozmowie z panią Agnieszką kilkukrotnie próbowaliśmy się skontaktować mailowo oraz telefonicznie z prezesem Ligasem. Nie miał jednak czasu na rozmowę, spotkanie z nami oraz na odpowiedź na wysłane maile. Jego sekretarka co rusz informowała nas, że jest zajęty. A to podpisywaniem wypłat, a to spotkaniem, a to innymi obowiązkami. Z panią Agnieszką spotkaliśmy się już jakiś czas temu, jednak z powodu braku odpowiedzi wyjaśniających ze strony SM "Marcel" nie publikowaliśmy artykułu. Styczniowa sesja dała pewne odpowiedzi, dzięki którym w końcu możemy opisać sytuację naszej rozmówczyni.

13 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~jupekzupek (185.104. * .78) 07.02.2023 21:03

jak czytam o"sekcie boga antysmoga" to wiem wszystko na temat piszącego, albo jakiś płaskoziemca albo kompletne dno albo górniczy emeryt co mu gruba życie uratowała

~op (91.192. * .86) 07.02.2023 19:42

do~donizej - nie zrozumiałeś wpisu ~ExtraMocnego A jak zrozumiesz to będzie za póżno

~do_nizej (185.104. * .78) 07.02.2023 16:32
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

bredzisz człowieku
co pis robił przez 7 lat ?
nawet na wiatraki nie pozwolił tylko sprowadzał ruski węgiel

~ExtraMocny (178.36. * .121) 07.02.2023 16:21
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dlaczego "coś tu jest nie tak"? Wszystko było boleśnie przewidywalne. W każdej sekcie, również w sekcie boga antysmoga, przede wszystkim składa się ofiary i nie ma znaczenia, czy członków na nie stać. Wy jeszcze macie jakieś złudzenia? Poczekajcie na kolejne etapy, gdy już Polska będzie cała zaśmiecona niemieckimi śmigiełkami, po horyzont. Wtedy dopiero przyjdzie nauka.

~MaGazynieR (5.184. * .189) 06.02.2023 02:50
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Wincyj PiSu. Niech idzie do kościoła ogrzewać serce modlitwą o JK.

~Mikun (87.101. * .101) 05.02.2023 12:41
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

To jeszcze mala podwyżka w SM Marcel ...są budynki gdzie cena C.O wzrosła o 170 %...i wszystko w temacie ...Takie debilne przepisy tworzą politycy na Wiejskiej

~Dans (46.204. * .150) 04.02.2023 01:44

Jakie 6 zł na ul Czecha jest 14zł

~Lokatorka (87.101. * .179) 03.02.2023 18:09

Żadnych podzielników to jest głupi pomysł. Nie zgadzam się.

~dlategodrogo (185.232. * .18) 03.02.2023 16:28
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~lewoświat (178.36. * .85) 03.02.2023 15:15
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

I znowu gołąbki pokoju, wojujące ze smogiem, nie widzą, gdzie sobie narobiły.

~Lokator (91.192. * .87) 03.02.2023 13:53

Te pieniądze zostały już skonsumowane przez p.K.Z

~MieszkaniecSM (94.254. * .16) 03.02.2023 09:59

Kolejne podwyżki w SM Marcel? A to niespodzianka! A propos- jak tam te „zaginione” 90 tysięcy, o których pisały Nowiny? Znalazły się?

~Taksiepytam (94.254. * .54) 03.02.2023 09:20

A na Rzeczpospolita czytamy dzisiaj
„Spadek cen węgla w kraju to efekt zniżki jego kursu na rynkach światowych, w tym w portach ARA. Rynki jeszcze w czerwcu wyceniały węgiel na poziomie 380 dol. za tonę, obecnie to już niewiele ponad 141 dol. Dolar też potaniał: z niemal 5 do 4,3 zł, co dodatkowo wpłynęło na obniżkę cen”
Wiec jak to jest naprawdę ?
Czy aby nie finansujemy zamiast taniego węgla podwyżek górniczych które niedawno wystrajkowali ?