Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Hossa zrobiła biznes na kamienicy, którą dostała od Miasta Rybnika. Co stało się z pieniędzmi ze sprzedaży nieruchomości?

Kamienica komunalna najpierw została przekazana miejskiej spółce Hossa. Hossa miała ją wyremontować i urządzić w niej apartamenty na wynajem. Jednak do niczego takiego nie doszło, bo pół roku później Hossa sprzedała kamienicę. Spółka zarobiła na tym niemałe pieniądze. Sprawdziliśmy, co się z nimi stało.

Hossa zrobiła biznes na kamienicy, którą dostała od Miasta Rybnika. Co stało się z pieniędzmi ze sprzedaży nieruchomości?
Kamienica przy ul. Rynkowej 1 w Rybniku trafiła w prywatne ręce. Nowy właściciel wyremontował obiekt. Pojawiają się jednak pytania dotyczące trybu sprzedaży nieruchomości i wpływu tej transakcji na kapitał zakładowy spółki i majątek miasta.

Wracamy do tematu kamienicy przy rynku w Rybniku. Przypomnijmy, radni zgodzili się przekazać ją spółce Hossa, by ta urządziła w niej bezobsługowe apartamenty na wynajem. Hossa kamienicę sprzedała i to w zasadzie tyle, jeśli chodzi o powstanie miejskich apartamentów na wynajem. Dziś z szeregów radnych słychać oburzenie. Padają pytania, czy radni od początku byli okłamywani. Nowiny.pl jako pierwsze opisały tę sprawę w artykule: Miasto Rybnik przekazało kamienicę swojej spółce na pokoje do wynajęcia, a ta ją sprzedała.

Hossa była zajęta budową PSZOKA, oferta kupna starej kamienicy spadła jej z nieba

Skierowaliśmy do Hossy oraz Urzędu Miasta Rybnika szereg pytań dotyczących sprzedaży kamienicy. Zapytaliśmy m.in. o stan techniczny nieruchomości w czasie wniesienia jej do Hossy w październiku 2019, cel tej operacji, powody odstąpienia od realizacji planów dla tej kamienicy (apartamenty na wynajem), wartość nominalną udziałów Miasta Rybnika w Hossie. Poprosiliśmy również o udostępnienie operatu szacunkowego, na podstawie którego ustalono cenę minimalną w przetargu.

- Głównymi powodami odstąpienia od modernizacji kamienicy było pojawienie się oferty kupna nieruchomości po cenie, która znacznie przewyższała wartość nieruchomości określoną w operacie szacunkowym oraz zaangażowanie spółki w innych obszarach, w tym między innymi budowę nowego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Sportowej oraz przygotowania inwestycji kopalni kruszywa przy ul. Tkoczów

- odpowiada wiceprezes Hossy Mirosław Lenk na pytanie o porzucenie planów zagospodarowania kamienicy przez miejską spółkę.

Operat szacunkowy nie jest informacją publiczną

Wiceprezes Mirosław Lenk w korespondencji z Nowinami informuje, że wartość rynkową nieruchomości określono na podstawie operatów szacunkowych sporządzonych na dzień 19 sierpnia 2019 r. oraz 3 grudnia 2019 r. Wynosiła ona 1 mln 420 tys. 884 zł. W tej kwocie zawierała się wartość gruntu - 124 tys. zł.

W tym miejscu dodajmy, że kamienica została sprzedana za kwotę 2,36 mln zł (cena o 100 tys. zł wyższa niż minimum określone w przetargu). Wśród zainteresowanych tą sprawą internautów pojawiły się głosy, że 2,36 mln zł za kamienicę przy rynku to zdecydowanie za mało. Dlatego zwróciliśmy się do Hossy z wnioskiem o udostępnienie operatów szacunkowych dla tej nieruchomości.

- Niestety z uwagi na fakt, że operaty szacunkowe nie stanowią informacji publicznej, nie jestem w stanie spełnić Państwa prośby. Dodatkowo autor opracowania zawarł w nim klauzule, że: "Niniejszy operat szacunkowy nie może być udostępniany osobom trzecim ani publikowany w jakimkolwiek dokumencie bez zgody autora i bez uzgodnienia z nim formy i treści takiej publikacji"

- tak wiceprezes Hossy Mirosław Lenk odpowiada na nasz wniosek o udostępnienie operatu szacunkowego.

W ślad za tą odpowiedzią poprosiliśmy wiceprezesa Hossy Mirosława Lenka o kontakt z autorem operatu szacunkowego w celu uzyskania jego zgody na udostępnienie nam opracowania, a także - podporządkowując się klauzuli - uzgodnienia formy i treści publikacji. W odpowiedzi otrzymaliśmy namiar na autora operatu szacunkowego dla kamienicy przy rynku (zgodził się na rozmowę, co oznacza, że wrócimy na naszych łamach do kwestii wyceny kamienicy).

Na co poszły pieniądze i co z majątkiem miasta?

Kapitał zakładowy Hossy dzieli się na 2 392 udziały. Właścicielem udziałów jest Miasto Rybnik. Wnosząc kamienicę do Hossy, wartość udziałów Miasta Rybnik w spółce wzrosła o 594 zł każdy. 2 292 * 594 zł = 1 420 848 zł, co odpowiada niemalże dokładnie wartości kamienicy wynikającej z operatów szacunkowych. Potwierdza to wiceprezes Hossy Mirosław Lenk.

Po sprzedaży kamienicy wartość nominalna udziałów nie uległa obniżeniu. Rodzi się pytanie, na co zostały przeznaczone środki ze sprzedaży kamienicy?

- Środki ze sprzedaży kamienicy zasiliły konto spółki. Część z nich została przeznaczona na budowę nowego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Sportowej w Rybniku oraz na przygotowanie inwestycji związanej z utworzeniem kopalni kruszywa przy ul. Tkoczów. Pozostałe środki znajdują się na rachunku bankowym Hossa Sp. z o.o. - odpowiada na pytanie Nowin wiceprezes Hossy Mirosław Lenk

W takim razie czy wartość udziałów Miasta Rybnik w kapitale zakładowym Hossy - ta na papierze - odpowiada rzeczywistości?

- Sprzedaż mienia spółki nie powoduje zmniejszenia kapitału zakładowego, podobnie jak wykorzystanie środków pieniężnych na jego podwyższenie. Wartość udziałów Miasta Rybnika "odpowiada rzeczywistości"

- zapewnia wiceprezes Hossy Mirosław Lenk.

Pytania, które czekają na odpowiedź

Wciąż czekamy również na wiadomość od Miasta Rybnik, które dotychczas nie udzieliło odpowiedzi na pytania Nowin w tej sprawie. Urzędnicy - m.in. prezydent Piotr Kuczera, wiceprezydent Piotr Masłowski i rzeczniczka prasowa Agnieszka Skupień - mają mnóstwo czasu na dyskutowanie na Facebooku, ale nie mają go by udzielić odpowiedzi na 6 konkretnych pytań.

Wygląda na to, że komentowanie na Facebooku jest najskuteczniejszą formą dotarcia do rybnickiego magistratu. Po napisaniu komentarza pod postem prezydenta otrzymaliśmy zapewnienie rzeczniczki prasowej Agnieszku Skupień, że udzieli odpowiedzi wprost na nasze pytania. Trzymamy za słowo i czekamy. Do sprawy wrócimy niebawem.

Wojciech Żołneczko

Ludzie

Mirosław Lenk

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.

13 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~KtoZaTymStoi (89.171. * .51) 13.02.2023 13:11
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Lenk i hotelarstwo? W Raciborzu za jego kadencji padł dom sportowca, Lenk oddał go w ręce prywatne. Camping na Oborze doprowadzony do ruiny. Ten facet sprzedał prywatnemu developerowi grunt za milion złotych z hakiem a teraz chce by miasto go odkupiło za 3 miliony! Rybnik dał się wpuścić w niezłe maliny z tym politycznym transferem.

~dobre (46.165. * .40) 07.02.2023 22:19

No proszę. Krzyżek w Wodzisławiu, Lenk w Rybniku...platforma na swoim czyli doktryna Neumanna w praktyce.

~princepolo (46.246. * .73) 07.02.2023 22:03

sprawa nabrała biegu, winni bekną..i tyle waszego..

~ED32 (23.81. * .136) 06.02.2023 08:18

do ~Winetuwinetam (178.211. * .77)
to był super wpis, widać , że ktoś blisko władzuni rybnickiej ma dość , ma wiedzę i się nią podzielił. wpis szybko cenzor usunął. Nowiny coś ukrywają?

~Do_obserwatorlokalny (188.137. * .125) 05.02.2023 21:05

"zadłużać się na rozwój miasta to nic złego." Pod warunkiem że są szanse na spłatę tych długów z przychodów które ma dać to inwestowanie. Kto , kiedy i z czego spłaci te rybnickie długi?

~Adept (5.173. * .184) 05.02.2023 17:33

Bardzo dobrze ze drążycie temat. W UM Rybnik zbyt dużo lewych i teresow. Działka kupiona/dzierżawiona na autobusy to kolejny temat do drążenia

~Winetuwinetam (178.211. * .77) 05.02.2023 09:40
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~obserwatorlokalny (188.137. * .64) 04.02.2023 18:50

@Bur12345 zadłużać się na rozwój miasta to nic złego. Kto by nie chciał mieć prezydenta który buduje prawie w każdym punkcie miasta? Dzięki Kuczerze: dwujezdniowa obwodnica - największa inwestycja drogowa w dziejach miasta, parking wielopoziomowy, okazały TBS w centrum miasta, galeria sztuki, dom kultury i żłobek na Nowinach, tężnia, harcówka nad zalewem, nowe OSP w Niewiadomiu, dwie sale gimnastyczne w szkołach średnich, hospicjum, bloki komunalne na Kadłubka i Kolejowej. Kaaażdy chciałby mieć prezydenta który tak budowałby i rozwijałby miasto. O obiektach w remoncie nie wspomnę tak samo jak o inwestycjach eko. Co raz więcej będzie wypływać inwestorów prywatnych bo Kuczera ma świetne kontakty z biznesem. Ta kamienica też została wyremontowana przez inwestora prywatnego. Nikt nie zapyta ile milionów musiał w taki budynek włożyć.

~Bur12345 (46.204. * .9) 04.02.2023 17:00

Kuczer to najgorszy prezydent jaki kolwiek był w tym mieście. Potrafi tylko zaciągać kredyty i co raz bardziej zadłużać miasto. Arogacki i bezszczelny .

~DyzmaNikodem (78.31. * .41) 04.02.2023 16:47

Operat to jest informacja publiczna hatetepe__ informacjapubliczna.org/sentence/operat-szacunkowy-to-informacja-publiczna/

~RadnyRybnika__ (185.220. * .29) 03.02.2023 20:01

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym do wyłącznej kompetencji Rady Gminy/Miasta należy min:
- tworzenia, likwidacji i reorganizacji gminnych jednostek organizacyjnych oraz wyposażania ich w majątek.
- określenie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości
Tak podsumowując organem założycielskim spółki Hossa jest Rada Miasta Rybnik.
Rada w stosownej uchwale określiła cel w jakim powołała spółkę, tak samo jak określiła cel w jakim aportem wniosła przedmiotową kamienicę do spółki Hossa.
A z tego artykuły wynika, że wszystko jest w porządku, i że był to dobry interes i w dodatku mówi
to wiceprezes Hossa. Skąd się tacy ignoranci biorą, wstyd i hańba.

~Kolotok (91.192. * .73) 03.02.2023 18:16

W tej aferze interesujące jest też to jak o siebie dbają ludzie z władz samorządowych. Były prezydent Raciborza, dzisiaj radny dostaje fuchę u obecnego prezydenta Rybnika. Za parę lat się zrewanżuje?

~NAreszcie_ (46.204. * .126) 03.02.2023 13:58

Dobrze, że dziennikarze wreszcie zaczęli się zajmować tym co się wyrabia w i wokół Urzędu. Tematów nie zabraknie!