Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Franciszek Opyd z Jastrzębia-Zdroju napisał już 4000 wierszy i... nie przestaje tworzyć

Pan Franciszek przyjechał na Śląsk w 1975 roku. Zaczynał jako kierowca wywrotek.

Franciszek Opyd z Jastrzębia-Zdroju napisał już 4000 wierszy i... nie przestaje tworzyć
Jastrzębianin Franciszek Opyd to dwukrotny stypendysta Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój w zakresie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.

Franciszek Opyd nie tylko przyglądał się, ale i uczestniczył w rozbudowie Jastrzębia-Zdroju. Tutaj poznał też swoją miłość. Tu na świat przyszedł jego syn. Rodzinne szczęście przerwała choroba i śmierć żony. Po tym dramacie pan Franciszek zrezygnował z pisania na długie lata. Do twórczości wrócił w 2005 roku. Pisanie znowu zaczęło mu sprawiać radość, przynosić wytchnienie.

- Zawsze mnie to cieszy, jak moja twórczość, moje opisy wierszem rzeczywistości sprawiają komuś przyjemność. Piszę, spotykam się z czytelnikami i rozmawiamy o poezji - bardzo to lubię. Moim głównym promotorem i osobą, która mnie zawsze wspiera i mobilizuje jest pani Ewa Gutowska – naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki. Chciałem jej podziękować, ale także pani Marii Kucharskiej – dyrektor biblioteki za pomoc w organizacji wielu moich inicjatyw. Życia nie wystarczy przeżyć. Życie trzeba spożytkować, a dzięki serdeczności wielu osób mnie się to udaje. Robię to, co lubię i czuję się dzięki temu tutaj bardzo dobrze - mówi Franciszek Opyd.

W 2021 roku Franciszek Opyd wziął udział w I edycji konkursu Talenty Miasta Jastrzębie-Zdrój. Uzyskał wówczas wyróżnienie. W ubiegłym roku, w II edycji konkursu zdobył 2. miejsce za bardzo osobisty wiersz pod tytułem „Tato”. Jubileuszowy dla naszego miasta 2023 rok zapowiada się niezwykle twórczo i interesująco również dla samego poety.

- Jubileusz nie może pozostać bez echa. Mamy styczeń, a ja już mam cztery wiersze jubileuszowe. Mam zaplanowane spotkania autorskie z mieszkańcami Jastrzębia-Zdroju na które już teraz serdecznie zapraszam. Bardzo lubię podczas tych wydarzeń rozmowy z młodzieżą. Różnie się mówi teraz o młodych. Ja uważam, że mamy świetne i ciekawe życia młode pokolenie. W tym roku wydam także nowy tomik wierszy o życiu w naszym mieście. Co jeszcze przyniesie los? Zobaczymy, ja zawsze mówię, że moje wiersze pisze życie, ja je tylko zapisuję - dodaje poeta.

Oto jeden z wierszy pana Franciszka poświęcony miastu:

OPTYMIZM

Tak niedawno się zrodziło,
nasze nowoczesne miasto,
dla wielu życie zmieniło,
tworząc subkulturę własną.

Trwał exodus, prosperita,
radość kwitła w oczach ludzi,
każdy własną przyszłość witał,
nadzieję dla Polski budził.

Mityczna moc węgla rosła,
biedny stawał się bogaczem,
dzisiaj krzyk przeszłości został,
świat innych nabiera znaczeń.

Miasto w pełnej dorosłości,
ciągle tu, tętniącej pracy,
na kanwie pięknej przeszłości,
z optymizmem w przyszłość patrzy.

Franciszek Opyd Prężenie działa w Stowarzyszeniu Aktywny Senior. Jest autorem hymnu napisanego dla jastrzębskiego chóru „Melodia” prowadzonego przez Krystynę Lisowską.

źródło: Miasto Jastrzębie-Zdrój, oprac. ż

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kiri (188.137. * .108) 05.02.2023 23:23

Miasto poetów.

~Wers (188.137. * .108) 05.02.2023 23:14

Jakie miasto, taki poeta

~Icek (89.77. * .147) 05.02.2023 20:40

Fajny gościu z tego Franciszka, w każdej wolnej chwili pisze wiersze, miałem okazję kilka z nich usłyszeć w Jego własnym wykonaniu, na Mazurach przy żaglach i wędkowaniu.

~Miczurin (146.70. * .9) 04.02.2023 15:02

A to moja propozycja

W Jastrzębiu Zdroju, piękne miejsce,
Gdzie woda lecząca daje zdrowie i prace.
Tam góry wysokie, powietrze czyste i świeże,
Dla ciała i ducha, to najlepsze miejsce.

Tam można oddychać, odpocząć i zrelaksować się,
W krajobrazie pięknym, daleko od miejskiego gwaru.
W Jastrzębiu Zdroju, natury urokiem kusi,
To miejsce wyjątkowe, warto je odwiedzić!

~Yti (188.137. * .108) 04.02.2023 12:17
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~op (91.192. * .86) 04.02.2023 10:26

Towarzyszu-dla was liczy się tylko powojenna tworczość Broniewskiego Prawda?

~TowarzyszSekretarz (178.26. * .23) 04.02.2023 09:54
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu