Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ilu jest kandydatów do pracy w PGG? Spółka: Za 12 lat zabraknie specjalistów

Chętnych do pracy nie brakuje, jednak w perspektywie dekady znacznie wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów. Dotychczas pracujący na tych stanowiskach przejdą bowiem na emeryturę. Szef departamentu personalnego PGG omówił sytuację w czasie prac sejmowej podkomisji ds. rynku pracy.

Ilu jest kandydatów do pracy w PGG? Spółka: Za 12 lat zabraknie specjalistów
Aktualnie spółka zatrudnia około 37 tysięcy osób. / fot. PGG

26 tysięcy kandydatów do pracy przewinęło się przez bazę PGG w ostatnich trzech latach. Aktualnie czynnych kandydatów jest prawie 9 tysięcy. Ze szczegółami zatrudnienia w spółce zapoznał posłów szef departamentu personalnego Polskiej Grupy Górniczej Damian Czoik. 25 stycznia wziął udział w posedzeniu sejmowej podkomisji ds. rynku pracy. Kontynuowano tam dyskusję nt. kierunków rozwoju zatrudnienia w przemyśle górniczym.

Podkreślił, że nie ma obaw, by miało zabraknąć rąk do pracy. Jednak w perspektywie 10-12 lat znacząco może wzrosnąć zapotrzebowanie na specjalistów. Aktualnie zatrudnieni na tych stanowiskach zyskają do tego czasu uprawnienia emerytalne. 

- Trudniej o fachowców, np. elektryków. Tu same uprawnienia nie wystarczają, bo trzeba też nowego specjalistę przystosować do pracy, a to wymaga czasu. Dlatego spółka stara się przekonywać cennych pracowników, którzy już nabyli uprawnienia emerytalne, aby zostali - tłumaczył posłom dyrektor departamentu personalnego PGG Damian Czoik.

Niewykluczone, że wprowadzone zostaną nowe rozwiązania. Dotyczy to przede wszystkim pracujących bezpośrednio w przodkach i w ścianach, bo jego zdaniem osoby pracujące w lżejszych warunkach, częściej chcą jeszcze dłużej pracować. Przypomniał też, że PGG współpracuje z szeregiem podmiotów, jak szkoły, uczelnie czy instytucje samorządowe, aby zapewniać jak najwyższy poziom kompetencji pracowników; szkoli ich również we własnym zakresie.

Aktualnie spółka zatrudnia około 37 tysięcy osób.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Olexanders (46.204. * .58) 28.01.2023 14:50

Najpierw dają odprawy i urlopy górnicze doświadczonym ludziom. Teraz płaczą, że ludzi brakuje. Jest w tym jakiś sens?

~Tk (89.151. * .226) 27.01.2023 18:37
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~TowarzyszSekretarz (178.26. * .23) 27.01.2023 13:21
oceniono 3 razy
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu