Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Z pasami do skrętu, ale bez sygnalizacji. Skrzyżowanie w Wodzisławiu Śl. wciąż czeka na przebudowę

Skrzyżowanie Górnicza-Pszowska w Wodzisławiu Śl. do przebudowy. Tego zapewne chciałaby spora grupa zmotoryzowanych, która porusza się w tamtym rejonie. Dalej nie wiadomo jednak kiedy inwestycja miałaby zostać zrealizowana.

Z pasami do skrętu, ale bez sygnalizacji. Skrzyżowanie w Wodzisławiu Śl. wciąż czeka na przebudowę
Koszt całej inwestycji oszacowano w 2020 r. na 7,5 mln zł, a decyzję o rozpoczęciu przebudowy skrzyżowania podejmie zarząd województwa śląskiego. Kiedy? Tego jeszcze nie wiadomo. (fot. Justyna Koniszewska)

Co dalej z przebudową skrzyżowania ul. Górniczej z ul. Pszowską w Wodzisławiu Śl.? O tej inwestycji, na którą liczy wielu użytkowników tego problematycznego miejsca, mówi się od dobrych kilku lat. Teraz o realizację zadania pyta radna powiatu wodzisławskiego Jolanta Górecka.

Problematyczne skrzyżowanie

Skrzyżowanie ul. Górniczej z ul. Pszowską od wielu lat jest przedmiotem narzekań ze strony kierowców z powodu trudności z wydostaniem się z ul. Górniczej, zwłaszcza w godzinach szczytu. - Konieczność przebudowy tego miejsca jest bardzo oczekiwana przez mieszkańców regionu oraz uzasadniona ze względu na niezadowalający poziom bezpieczeństwa ruchu i przepustowości pojazdów - zwraca uwaga radna Jolanta Górecka. Dodaje, że mieszkańcy słusznie obawiają się, że istniejący dotychczas problem znacznie pogłębi się wraz z uruchomieniem zakładu produkcyjnego firmy Eko-Okna na Olszynach w Wodzisławiu Śl.

Interpelacja radnej

Zwróćmy uwagę, że skrzyżowanie to jest niezwykle istotne dla układu komunikacyjnego miasta i powiatu. Stanowi m.in. bezpośredni dojazd do Komendy Powiatowej Policji, do osiedli oraz strefy przemysłowej. W pobliżu skrzyżowania znajduje się także szkoła podstawowa oraz osiedle mieszkaniowe. Z uwagi na szerokie pasy ruchu oraz brak jego segregacji, a także ograniczone warunki widoczności, skrzyżowanie nie zapewnia zadowalającego poziomu bezpieczeństwa i przepustowości. Radna Górecka na ręce przewodniczącego rady powiatu złożyła interpelację. Zapytała w niej m.in.: na jakim etapie jest realizacja przebudowy skrzyżowania.

Odpowiedź starosty

Odpowiedzi na pismo radnej udzielił starosta Leszek Bizoń. Jak w nim czytamy, wykonana została już dokumentacja projektowa przebudowy skrzyżowania. "W projekcie przebudowy przewidziano wydzielenie pasów do skrętu w prawo i w lewo w ciągu ul. Górniczej oraz w lewo i na wprost w ciągu ul. Pszowskiej. Projektowany jest również pas włączenia na drodze wojewódzkiej dla pojazdów skręcających w prawo w ul. Górniczą. Na obecnym etapie nie przewiduje się montażu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu" - czytamy w odpowiedzi. Dalej starosta Bizoń informuje, że Wojewoda Śląski wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej 9 czerwca 2022 r. "Decyzja nie została jeszcze wydana" - przekazuje Leszek Bizoń. Dodaje, że koszt całej inwestycji oszacowano w 2020 r. na 7,5 mln zł, a decyzję o rozpoczęciu przebudowy skrzyżowania podejmie zarząd województwa śląskiego*.

* Wyjaśnijmy, że jako zasadę wprowadzono rozwiązanie, że skrzyżowaniami zajmują się zarządcy drogi wyższej kategorii. W przypadku ul. Górniczej, która jest drogą powiatową, a ul. Pszowskiej, która jest drogą wojewódzką - administrowanie, a co za tym idzie, także przebudowa należy do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

AKTUALIZACJA 31.01

Po udzieleniu odpowiedzi na interpelację radnej Góreckiej do Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. dotarła decyzja od Wojewody Śląskiego o wydaniu zezwolenia na przebudowę skrzyżowania ul. Pszowskiej z ul. Górniczą. Jak wyjaśnia Wojciech Raczkowski, w momencie jego uprawomocnienia Zarząd Województwa Śląskiego zgodnie z ustaleniami z władzami powiatu powinien podjąć decyzję, co do terminu i daty realizacji tej wyczekiwanej przez mieszkańców regionu inwestycji.

Ludzie

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski

15 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kobyła (193.200. * .16) 31.01.2023 12:16

W niedzielę zaśpiewała jedna z artystek, na estradzie wielkiego finału: "Mam na wszy-stko wy-wa-lone, mam na wszy-stko wy****ne." Jeśli taki poziom zaangażowania wam nie odpowiada, zmieńcie kraj swojego bytowania :))))))))

~WiesiekK (5.184. * .205) 31.01.2023 11:32

A ileż te światła kosztują? Z milion? Może Owsiak wam dociepnie? Bez tego nawet
nie rozkopujcie, nic to nie da....Żenadaa

~ExtraMocny (178.36. * .7) 27.01.2023 15:08
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Nie przeszkadzajcie ZDW w chodzeniu po pensję, do pracy, bo się zbulwersują i dostaną zgagi. Nie po to się tam zatrudniali, żeby .....

~na@sesje (87.101. * .55) 27.01.2023 15:02
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Wszyscy na sesje we wtorek 31 stycznia godz.14 w sali na Pszowskiej
może w końcu Bizoń zacznie wyciągać konsekwencje za te buble, bo dokumentację na remont skrzyżowania robia jego pracownicy... Halooo, czy ktos tu mysli? tyle hajsu w błoto? bo dodatkowe pasy niewiele zmienią.
Po Pszowskiej tir za tirem zapieprza i blokują zjazdy.. to samo jest w Kokoszycach zrobione.

~WujStaszek (46.170. * .86) 27.01.2023 14:51
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Skrzyżowanie Młodzieżowa / Pszowska - kolejny bubel ZDW Katowice. Sami tworzą miejsca zatorów i braku płynności ruchu pojazdów.

~ciekawy (80.53. * .194) 27.01.2023 11:23
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tak tak świat - a później korek aż do carrefoura - tylko rondo

~Tylewtemacie (87.101. * .96) 27.01.2023 11:19

Urzędnicy to nieudacznicy!

~Majk (87.101. * .83) 27.01.2023 06:30
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Ciekawy jestem kto w Wodzisławiu projektuje drogi bo po każdej modernizacji jest tylko gorzej przykład powyżej skrzyżowanie Młodzieżowa - Pszowska totalnie nieudacznictwo,ciekawe ile kosztowało !!!

aus 26.01.2023 19:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

buhaha, ciągle tylko gadu gadu i nawet prostych rzeczy od lat nie potrafią zrobić czy załatwić. nieudacznicy. Szybciej USA wróci na Księżyc niż ZDW i Powiat przebudują jedno skrzyżowanie.

~Obywatelka24 (91.204. * .100) 26.01.2023 17:35
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Światła? Lepiej rondo - miejsce jest, tylko chęci brak.

wnikliwy 26.01.2023 12:59

Koszt też jest niezły,kto to liczy?

~ciekawy (188.137. * .170) 26.01.2023 12:53
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Pisałem już że na Młodziezowa/Pszowska - jedna ciężarówka skręcająca w lewo blokuje cały ruch

wnikliwy 26.01.2023 12:49

To chyba żart,co to da ,tam muszą być światła,inaczej będzie paraliż kolejnego miejsca w mieście. EKO okna jak ruszą to będzie masakra,czy tam nikt nie myśli w tych urzędach?

~O1 (79.124. * .89) 26.01.2023 12:39
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Podobnie będzie na skrzyżowaniu Młodzieżowej z Pszowską nie dojść że zawęzili jezdnię to dołożyli znak stop (oczywiście policja już poluje) co spowodowało już zatory a jak pełną parą ruszą żwirownie plus eko to będzie się działo.

~Ośmiornica (46.204. * .161) 26.01.2023 11:52
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu