Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uczniowie ze Lwowa w Raciborzu. Odwiedzili kolegę, którego nie widzieli 10 miesięcy

W tym tygodniu w Raciborzu przebywa grupa 7 uczniów ze Lwowa wraz z wychowawcą Myroslav Nykolayevem. Przyjechali by odwiedzić swojego kolegę, który od początku wojny w Ukrainie przeniósł się z rodziną do Polski.

Uczniowie ze Lwowa w Raciborzu. Odwiedzili kolegę, którego nie widzieli 10 miesięcy
Uczniowie w ramach wizyty odwiedzili m.in. muzeum (fot. UM Racibórz)

Oleh Taben obecnie uczy się w VIII klasie Szkoły Podstawowej nr 18 w Raciborzu. Swoich przyjaciół z Liceum nr 80 Rady Miejskiej Lwowa nie widział już od 10 miesięcy. Podczas pobytu w Raciborzu ukraińscy uczniowie odwiedzili m.in. Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA, Straż Pożarną, raciborskie Muzeum, aquapark H2Ostróg, a także Urząd Miasta, gdzie spotkali się z prezydentem Dariuszem Polowym i jego pierwszym zastępcą. Podczas spotkania rozmawiano o obecnej sytuacji szkolnictwa we Lwowie.

Wiceprezydent Wacławczyk, który zna Lwów z racji tego, gdyż odwiedzał go kilkukrotnie jako pilot wycieczek, pytał o codzienne funkcjonowania miasta. Z otrzymanej relacji wynika, iż miasto funkcjonuje w zakresie komunikacji, kultury, edukacji i życia gospodarczego, ale wielką uciążliwością są częste alarmy rakietowe. W czasie gdy uczniowie przebywają w Raciborzu, ich rówieśnicy przez kilka godzin dziennie muszą przebywać w schronach piwnicznych. Alarm rakietowy ogłaszany jest we Lwowie i całej północno-zachodniej Ukrainie za każdym razem, gdy na terytorium Białorusi podrywają się samoloty wojskowe, które są zdolne do wystrzeliwania rakiet będących w stanie dolecieć do miasta. Goście podziękowali władzom Raciborza za zaangażowanie w pomoc jaka kierowana jest do partnerskiej Tyśmienicy oraz za opiekę nad uchodźcami z Ukrainy udzielaną na miejscu, a także za to, że ich grupa może na kilka dni odpocząć od wojennej codzienności.

Podczas kilkudniowego pobytu w Polsce grupa odwiedzi także Wrocław, a w drodze powrotnej Kraków. W Raciborzu gościom ze Lwowa towarzyszyli polscy uczniowie, a podczas całej wycieczki również ich ukraińscy rówieśnicy mieszkający obecnie w Raciborzu: Yaroslav z Chmielnicka, Robert z Iwano-Frankiwska, Maksym z Łucka i Marta z Kijowa.

W organizację pobytu grupy na terenie Polski zaangażował się Mateusz Wiecha z Raciborskiego Funduszu Lokalnego, która to organizacja sfinansowała uczniom wycieczkę do Wrocławia.

- Wśród planów władz Raciborza jest organizacja 2 tygodniowego pobytu młodzieży z Tyśmienicy, która mogłaby mieć miejsce w czerwcu. Realizacja tego zamierzenia będzie możliwa na ośrodku OSiR na Oborze - informuje raciborski urząd.

źródło: UM Racibórz, oprac. (d)

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].