Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gdzie najtaniej, gdzie najdrożej? Wodzisław przoduje w najniższych stawkach podatków w powiecie

Stawki podatku od nieruchomości oraz opłata śmieciowa to dwa elementy prawa miejscowego, które wzbudzają wśród mieszkańców najwięcej emocji. W Wodzisławiu Śląskim radni od 4 lat nie dźwignęli stawek podatku od nieruchomości, w pozostałych gminach i miastach stawki są zróżnicowane, a nawet pojawiają się stawki preferencyjne dla ustalonych obszarów – jak w Rydułtowach.

Gdzie najtaniej, gdzie najdrożej? Wodzisław przoduje w najniższych stawkach podatków w powiecie
Stawki podatków od nieruchomości wzrastają, ale nie w Wodzisławiu Śląskim. fot. Freepik.com

Gdzie najtaniej, gdzie najdrożej? Wodzisław przoduje w najniższych stawkach podatków w powiecie

Rydułtowy, jako jedyne, zdecydowały się wprowadzić preferencyjną stawkę podatku od budynków zajętych pod działalność gospodarczą. Wynika to z projektu ożywienia ulicy Ofiar Terroru, bo właśnie tam przedsiębiorcy mogą płacić mniej – 13,90 za metr kw. W Rydułtowach również wprowadzono ulgę dla domów, gdzie mieszkaniec wymienił źródło ciepła na ekologiczne, nie korzystając z żadnych dofinansowań ze środków publicznych. Takie budynki mieszkalne płacą zaledwie 1 grosz za metr kw. To ciekawe rozwiązania, które być może zostaną zaadaptowane również w innych samorządach. W Pszowie, czego nie ujęliśmy w tabeli, w uchwale podatkowej wprowadzono także podatek od nieruchomości w obszarze rewitalizowanym – 3,81 zł.

Marklowice kontrastem dla firm

W Wodzisławiu Śląskim bez zmian, bo stawki podatkowe kolejny rok z rzędu utrzymują się na tym samym poziomie, dlatego w wielu kategoriach stawka jest najniższa w naszym zestawieniu. Wyjątkiem są podatki za garaże, grunty pozostałe oraz budynki z działalnością gospodarczą. I tu ciekawa zależność, bo gmina Marklowice ma jednocześnie najtaniej i najdrożej. Wynika to z podziału pod względem powierzchni prowadzonej działalności. Jeśli firma w Marklowicach zajmuje do 350 m kw. powierzchni, wówczas płaci najtańszą stawkę w powiecie – 21,73 zł za metr kw. Jeśli zaś przekracza 350 m kw., płaci najdroższą stawkę w powiecie – 28,78 zł.

Śmieci najdroższe w Godowie

Ciekawą zależność widzimy też w opłacie śmieciowej. Podkreślić należy, że obecna w zestawieniu najniższa kwota 27,00 zł za osobę w Marklowicach prawdopodobnie zmieni się w najbliższym czasie, bo radni mają wkrótce uchwalić nowe stawki. Czy jednak będą wyższe niż w Wodzisławiu Śląskim, gdzie stawka wynosi 28,60 zł? Na pewno przeczytacie o tym już niebawem na naszych łamach. Wśród samorządów z najwyższymi stawkami za śmieci wybija się Godów, gdzie mieszkańcy płacą obecnie 36,00 zł za osobę. Niektóre gminy wprowadziły obniżki stawki śmieciowej przy indywidualnym kompostowaniu odpadów zielonych. Gdyby te ulgi traktować jako najniższą stawkę bezwzględną, najtaniej byłoby w Wodzisławiu Śląskim (26,94 zł za osobę).

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Toytoy (94.254. * .220) 26.01.2023 13:27
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

A kto ci broni skorzystać z ulgi?

Objektywny 26.01.2023 09:14

Dlaczego w Rydułtowach ulgi podatkowe tylko dla mieszkańców których było stać bez dotacji na wymianę ogrzewania czyli zamożnych i bogatych się należą ?????? Kto robi takie różnice między mieszkańcami ???? (Można było prościej ,bogaci bez podatku , a na zwykłych mieszkańców nałożyć - podatek katastralny za karę że nie bogaty ) są jeszcze niektórzy mieszkańcy których nie stać nawet z dotacjami na wymianę ogrzewania ,a kiedy już się uda to nie stać ich na paliwo . Pewnie ojciec tego pomysłu nie należy do większości mieszkańców ? I tylko mówi że robią wszystko dla dobra -Wszystkich mieszkańców ....

~Bardzodobrze (185.210. * .242) 25.01.2023 19:46
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Nie dla najbogatszych tylko dla myślących i dbających o powietrze i ekologię czyli dla tych co nie palą węglem!

~abc123 (83.26. * .11) 25.01.2023 18:38
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

..."wprowadzono ulgę dla domów, gdzie mieszkaniec wymienił źródło ciepła na ekologiczne, nie korzystając z żadnych dofinansowań ze środków publicznych. Takie budynki mieszkalne płacą zaledwie 1 grosz za metr kw. To ciekawe rozwiązania, które być może zostaną zaadaptowane również w innych"... - czyli ulgi dla najbogatszych?

wnikliwy 25.01.2023 18:23
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Do poniżej @dostawaly po równo czyli gó..o, zapomniałaś już?

~Wyborczymi (89.174. * .113) 25.01.2023 17:15
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Za PO wszystkie samorządy dostawały równo za pisu tylko pisowskie dostają to jest ta ich „sprawiedliwość” o prawie nawet nie wspominam

~Zapomnieć (5.173. * .92) 25.01.2023 13:01
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Kieca musi wylądować na śmietniku historii Wodzisławia. Wykreślić go ,zapomnieć o nim raz na zawsze

~Do_barana_nizej (92.39. * .85) 25.01.2023 12:44
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Kieca wydoił by z ciebie ostatni grosz i dał grubej Zosi , tak go owinęła na palec . Później się ludzie dziwią że taki Kieca wygrywa jak tyle głupków na nie głosuje

~Do_osla_nizej (94.254. * .220) 25.01.2023 11:34
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

Kiedyś tylko najniżsi wiedzieli żeś głupi teraz już cały internet

Brawo panie Kieca przynajmniej pan dba o ludzi i chce im trochę ulżyć przy tej pisowskiej drożyźnie !!!

~Dobrze (92.39. * .85) 25.01.2023 10:18
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Do niżej .Bolą fakty co ? proponuję maść na ból d... Pamiętam jak rządziło PO w Wodzisławiu stawki najwyższe z możliwych większe niż w Warszawie

~Do_osla_nizej (94.254. * .220) 25.01.2023 10:15
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

ty jesteś taki głupi czy tylko udajesz ?

~Dobrze (92.39. * .85) 25.01.2023 09:53
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Dobrze że mamy najlepsza radę w historii Wodzisławia . Kieca próbuje już 4 lata z rzędu uderzyć mieszkańców PO portfelach a rada go blokuje .