Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Żorska modelarnia ma już 20 lat i sporo sukcesów na koncie

W grudniu Modelarnia MOSiR Żory na osiedlu 700-lecia obchodziła swój jubileusz 20-lecia. Wielu mieszkańców Żor ze wzruszeniem wspomina swoje początki w modelarni oraz sukcesy na zawodach, zdobywane pod okiem Jana Pietrzykowskiego. 

Żorska modelarnia ma już 20 lat i sporo sukcesów na koncie
Podopieczni Jana Pietrzykowskiego w żorskiej modelarni na os. 700-lecia. fot. UM Żory

Żorska modelarnia ma już 20 lat i sporo sukcesów na koncie

Dokładnie 23 grudnia 2022 roku minęło 20 lat od chwili uroczystego otwarcia nowego lokalu modelarni lotniczej w Żorach na Os. 700-lecia. W 2002 roku nową siedzibę otwierali Daniel Wawrzyczek - Zastępca Prezydenta Miasta Żory, Herbert Palenga - Prezes SM Żory, dyrektorzy MOSiR Żory - Arkadiusz Stanula i Marek Utrata, a także ówczesny zarząd dzielnicy Zachód w osobach Ryszarda Płoneczki i Augustyny Kapy. Modelarnia została przeniesiona w nowe miejsce z bloku nr 7 na os. Księcia Władysława. Przygotowywanie lokalu, w którym wcześniej działała ślusarnia ze spawalnią trwało pół roku. Do dziś 100-metrowe pomieszczenie służy młodym ludziom do pogłębiania wiedzy o modelarstwie i lotnictwie, a Radzie Dzielnicy Zachód jako siedziba oraz miejsce na zebrania z mieszkańcami. Modelarnia służy także okolicznym placówkom oświatowym jako miejsce na lekcje poglądowe o modelarstwie i lotnictwie.

Na przestrzeni tych lat przez modelarnię przewinęło się ponad 400 osób. Za jej prężną działalność i liczne sukcesy na przestrzeni minionych dekad odpowiada instruktor modelarni Jan Pietrzykowski. To on uczy młodych adeptów sztuki budowy modeli latających oraz pomaga im rozwijać lotniczo-modelarską pasję. Warto podkreślić, że sam jest nie tylko doświadczonym modelarzem, ale i pilotem. Na swoim koncie ma ponad 3 tysiące lotów na szybowcach.

Choć żorska modelarnia służy przede wszystkim jako szkółka modelarska, to wielu uczestników zajęć dalej rozwija swoje zainteresowania i buduje modele zawodnicze lub rekreacyjne. Dzięki zaszczepionej im pasji kilkudziesięciu modelarzy uzyskało licencje sportowe, a kilkunastu nadal startuje w zawodach modeli latających. - Obecnie do modelarni uczęszcza regularnie 15 osób. Najmłodszy ze startujących w zawodach podopiecznych ma 7 lat, a większość to uczniowie szkoły podstawowej. Wszyscy chcą się rozwijać, co jest możliwe przede wszystkim dzięki ogromnemu wsparciu ze strony rodziców – mówi Jan Pietrzykowski.

Warto podkreślić, że podopieczni Jana Pietrzykowskiego mają na swoim koncie wiele medali Mistrzostw Polski, Pucharu Polski czy zawodów rangi międzynarodowej. Tylko w 2022 roku zawodnicy z Żor wywalczyli 6 medali Mistrzostw Polski oraz stawali na podium zawodów Pucharu Polski i Mistrzostw Europy (po jednym razie).

W historii naszej modelarni największe sukcesy odnosiła rodzina Beniszów. Przez kilka sezonów startowało pięcioro członków rodziny tj. tata, mama i trzech synów. Kilku naszych wychowanków zostało pilotami.Często w czasie zajęć odwiedzają nas nasi wychowankowie. Serce rośnie gdy opowiadają co osiągnęli dotychczas w życiu, jakie ukończyli szkoły i jak ciekawe mają zajęcie w pracy – mówi z dumą Jan Pietrzykowski.

Jeden z wychowanków żorskiej modelarni - Franek Krakowczyk jest członkiem modelarskiej Kadry Narodowej w klasie F1E w grupie juniorów i w tym roku zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Rumunii.

W tym roku planujemy liczne starty w zawodach oraz zorganizujemy kilka imprez modelarskich na terenie Żor oraz na lotnisku w Gotartowicach. Dla uczczenia jubileuszu utworzyliśmy stałą ekspozycję modelarskich silników spalinowych ponieważ silniki te przechodzą już do historii. Zwracamy się do sympatyków modelarstwa, jeśli posiadają takie silniki o kontakt z nami. Miłośników modelarstwa zapraszamy do odwiedzania strony MOSiRu, gdzie znajdziecie bieżące informacje o naszej działalności – dodaje Jan Pietrzykowski.

źródło: Żory.pl

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].