Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uczcili pamięć ofiar Marszu Śmierci w Jastrzębiu-Zdroju

Przez Jastrzębie-Zdrój przeszły w styczniu 1945 roku piesze kolumny więźniów z obozu Auschwitz-Birkenau.

Uczcili pamięć ofiar Marszu Śmierci w Jastrzębiu-Zdroju
Przedstawiciele władz miasta uczcili pamięć ofiar Marszu Śmierci, składając kwiaty i znicze pod Pomnikiem Niepodległości w Bziu. fot. UM Jastrzębie-Zdrój

Uczcili pamięć ofiar Marszu Śmierci w Jastrzębiu-Zdroju

Marsz Śmierci był ewakuacją kilkudziesięciu tysięcy osób, które maszerowały w kierunku Wodzisławia Śląskiego. Jedynym „odpoczynkiem” dla nich był nocleg pod gołym niebem. Karą za próbę ucieczki lub zbyt wolne tempo, niedorównujące kroku innych współwięźniów, była natychmiastowa śmierć. Więźniowie z obozu Auschwitz-Birkenau maszerowali po ok. 20-30 km dziennie. Przeszli również przez ulice Jastrzębia-Zdroju. Męczeńską śmiercią zginęło tutaj wtedy 15 więźniów.

Władze miasta 21 stycznia oddały hołd poległym. Uczestniczyły w uroczystościach towarzyszących XII Marszowi Pamięci im. Jana Stolarza. Prezydent Miasta Anna Hetman wraz z wiceprezydentem Robertem Cichowiczem i przewodniczącym rady miejskiej Piotrem Szeredą oraz uczestnikami marszu złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości w Bziu. Następnie udali się na cmentarz przy parafii św. Apostołów Piotra i Pawła. Tam znajdują się mogiły ofiar Marszu Śmierci. Zapalili również znicze w Jastrzębiu-Górnym, blisko kościoła pw. św. Katarzyny i Opatrzności Bożej. W siedzibie OSP wspominano bohaterskie czyny ratowania życia więźniów. Opowiedziała o tym wnuczka, której dziadkowie ryzykowali życiem swoim i całej swojej rodziny, pomagając dwóm uciekinierkom.

Ludzie

Anna Hetman

Prezydent Jastrzębia-Zdrój

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Raperkaklasztorna (89.64. * .130) 24.01.2023 11:26

To jest właśnie znajomość historii naszego miasta przez władze w pigułce.

~Nellia (188.137. * .108) 24.01.2023 10:42

Nie ten pomnik, nie ta rocznica.

~Krimmi (188.137. * .108) 24.01.2023 10:31

W grobie w Jastrzębiu Górnym pochowanych jest 36 ofiar. Więc skąd liczba 15? Poza tym kwiaty przydałyby się właśnie na grobie oświęcimskim, a nie w miejscu gdzie w 1922 roku witano Wojsko Polskie.