Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

O co PiS z Rybnika pyta Donalda Tuska?

- Nie spodziewam się odpowiedzi - mówi poseł Bolesław Piecha, ale mimo to zadaje byłemu premierowi 10 pytań.

O co PiS z Rybnika pyta Donalda Tuska?
Senator Wojciech Piecha, poseł Bolesław Piecha, rybnicki radny Karol Szymura na konferencji prasowej #PytaniaDoTuska. Fot. Dominik Gajda.

Dlaczego Donaldzie, dlaczego?

 1. Dlaczego zrezygnował Pan z instalacji amerykańskiej tarczy antyrakietowej w latach 2008-2009?
 2. Dlaczego w 2010 r. kierowany przez Pana rząd PO-PSL umorzył 1,2 mld zł rosyjskiej spółce Gazprom?
 3. Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL zaakceptował umowę gazową z Gazpromem do 2037 roku całkowicie uzależniając Polską od rosyjskiej energii?
 4. Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL nie zablokował powstania gazociągu Nord Stream, a blokował powstanie Baltic Pipe?
 5. Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL chciał sprzedać rafinerię Możejki Rosjanom?
 6. Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL chciał sprzedać Grupę Lotos Rosjanom?
 7. Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL nigdy nie osiągnął progu finansowania wojska polskiego na poziomie zapisanym w ustawie budżetowej (2% PKB)?
 8. Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL likwidował jednostki wojskowe na wschodzie Polski?
 9. Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL dopuścił się udostępnienia danych białoruskich opozycjonistów narażając ich na kolonię karną i konfiskatę mienia?
 10. Dlaczego oddał Pan śledztwo smoleńskie w ręce Rosjan?

To pytania, które PiS kieruje do byłego premiera Donalda Tuska. - Pytamy o podstawowe interesy Polski. Bezpieczeństwo energetyczne, militarne, socjalne. Sądzę, że tak złotousty człowiek z łatwością udzieli odpowiedzi na te pytania - powiedział poseł Bolesław Piecha z Rybnika (ale zaraz potem dodaje, że nie spodziewa się odpowiedzi).

Rybniccy działacze PiS mówili o "pytaniach do Tuska" podczas konferencji prasowej 20 stycznia. Sporo uwagi poświęcili również raciborskiemu RAFAKO, które tego dnia odwiedził były premier (zobacz również: Poseł Bolesław Piecha z PiS obwinia Donalda Tuska za kłopoty RAFAKO, Donald Tusk rozmawiał z załogą RAFAKO. Firma z Raciborza stoi na krawędzi upadłości z powodu konfliktu z TAURONEM [RELACJA NA ŻYWO]).

Dzięki Bogu za Lyski

Pytany przez dziennikarzy, poseł Bolesław Piecha odniósł się również do spraw lokalnych, bliskich Rybnikowi:

 • "Dzięki Bogu jest gmina Lyski" - powiedział o włączeniu się tego samorządu w akcję sprzedaży węgla mieszkańcom Rybnika (prezydent Rybnika Piotr Kuczera stwierdził, że w Rybniku działają dwie kopalnie, w których mieszkańcy mogą kupić węgiel, dlatego miasto nie będzie się w to angażować),
 • "Szukamy rozwiązań. Ważne jest, żeby to wąskie gardło zlikwidować" - powiedział o rozwiązaniu problemu korkującej się drogi Racibórz - Pszczyna w rejonie zjazdu na autostradę A1 między Rybnikiem i Żorami (opozycja wprowadziła do budżetu państwa poprawkę na realizację inwestycji w tym miejscu, która to poprawka została odrzucona przez rząd PiS),
 • "Wymaga to poprawy i przemyślenia" - to komentarz do fiaska starań o utworzenie wyższej szkoły medycznej dla pielęgniarek w Rybniku. Bolesław Piecha podkreślił, że "nikt w Polsce nie dostanie akredytacji na szkołę wyższą o charakterze medycznym, jeśli nie spełnia warunków".

Ludzie

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

Karol Szymura

Radny Miasta Rybnika (klub PiS).

Wojciech Piecha

Senator

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
norud 24.01.2023 15:41

Pytanie do Pana posła :
Wrócił 23-proc. VAT na paliwa, a ceny na stacjach nie drgnęły

~JustynkaS (146.70. * .2) 24.01.2023 15:41
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

A te wasze gawędy to coś robią w ogóle???
ktoś coś słyszał widział ???

"Nie spodziewam się odpowiedzi - mówi poseł Bolesław Piecha, ale mimo to zadaje byłemu premierowi 10 pytań."

tak samo ja nie spodziewań się odpowiedzi na zadane na początku pytanie

jegła 24.01.2023 15:08
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Co nas obchodzą jakieś tarcze. W czasach Tuska chleb kosztował 3-4 zł. Teraz 10-12 zł. A leki, paliwo, węgiel, prąd - wszystko poszło czasami kilka razy do góry! Dlaczego PIS tego co ważne dla zwykłych ludzi nie chce porównywać? Gdzie jakieś rządowe inwestycje w naszym regionie? Za Tuska przynajmniej wybudowano autostradę a teraz? Co posłowie zrobili dla powiatu wodzisławskiego? Szpitale teraz funkcjonują gorzej niż za Tuska, w Rydułtowach praktycznie szpital zlikwidowano. Pośle Piecha spójrz w lustro i przeproś za wasze kiepskie rządy.

~mandaryn (188.137. * .64) 24.01.2023 10:03
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Posła Piechę należy zapytać dlaczego nic nie robi dla swojego regionu.