Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mieszkańcy Rud chcą przedszkola, a nie masztu telefonii komórkowej. 350 podpisów pod petycją do burmistrza i radnych

Powraca temat budowy masztu telefonii komórkowej w Rudach. Mieszkańcy nie zgadzają się na tę inwestycję. Do burmistrza i rady miejskiej wpłynęła już petycja w tej sprawie.

Mieszkańcy Rud chcą przedszkola, a nie masztu telefonii komórkowej. 350 podpisów pod petycją do burmistrza i radnych
W trakcie zbierania podpisów wielokrotnie słyszeliśmy opinie mieszkańców, że czekają na to, by gmina wzięła się za budowę nowego przedszkola wraz z żłobkiem w Rudach, a nie za zezwalanie na budowę kolejnej wieży - zaznacza Tomasz Sokołowski (na zdj.)

O co chodzi?

W Rudach stanie maszt telefonii komórkowej? Burmistrz: to temat, który zawsze budzi wiele kontrowersji – w tym artykule informowaliśmy o planach, jakie pojawiły się wobec kuźniańskiej wioski. Burmistrz w rozmowie z Nowinami wyjaśniał, że chodzi o wynajem trzech działek: nr 229/9, 229/2 lub 234. - Komisja Rolnictwa, Gospodarowania Zasobami Komunalnymi Gminy i Ochrony Środowiska wstępnie zapoznała się z tematem, jednakże decyzję podejmie dopiero po uzyskaniu stanowiska Rady Sołeckiej Sołectwa Rudy - zaznaczył Paweł Macha.

Mieszkańcy: nikt z nami tego nie konsultował

Temat szybko spotkał się z reakcją mieszkańców, którzy sporządzili petycję. Ta trafiła do burmistrza Machy i kuźniańskich radnych. - Działki wskazane pod wynajem znajdują się blisko centrum Rud, co ma wpływ na estetykę miejscowości, spadek wartości działek. Są w pobliżu szkoły podstawowej, przedszkola w Rudach oraz licznej zabudowy domów jednorodzinnych. Istotnym jest również fakt, iż Rudy są centrum Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich - czytamy w dokumencie.

Zwrócono jednocześnie uwagę, że działka nr 229/9 została wskazana przez liczną grupę mieszkańców jako działka przeznaczona pod budowę nowego przedszkola. - Obecnie, na zlecenie Gminy Kuźnia Raciborska, dla tej działki opracowywany jest „Program Funkcjonalno-Użytkowy (PFU) dla budowy Przedszkola na działce nr 229/9 w Rudach” na cel budowy nowego przedszkola, finansowany ze środków gminnych, co w naszej ocenie wyklucza możliwość budowy instalacji radiokomunikacyjnej telefonii komórkowej na tej działce - podkreślono.

Dodano, że „ze względu na brak informacji oraz brak konsultacji z mieszkańcami Rud w tak ważnej sprawie, wnosimy do Członków Komisji Rolnictwa, Gospodarowania Zasobami Komunalnymi Gminy i Ochrony Środowiska o niewyrażenie zgody na wynajem w/w działek lub ich części pod budowę instalacji radiokomunikacyjnej telefonii komórkowej”.

We wiosce mają żal do burmistrza

Do tematu odnosi się również Tomasz Sokołowski, przedstawiciel grupy dążącej do budowy we wiosce nowego przedszkola (więcej czytaj TUTAJ). - W trakcie zbierania podpisów wielokrotnie słyszeliśmy opinie mieszkańców, że czekają na to, by gmina wzięła się za budowę nowego przedszkola wraz z żłobkiem w Rudach, a nie za zezwalanie na budowę kolejnej wieży - pisze do redakcji Nowin. Pełną treść listu publikujemy poniżej.

„Jako mieszkaniec Rud, który zainicjował zbieranie podpisów pod petycją do Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej oraz pod wnioskiem do Pana Burmistrza Pawła Machy w sprawie nie wyrażenia zgody na wynajem części działek gminnych pod budowę wieży telekomunikacyjnej w okolicach centrum Rud, uznając, że jest to jedna z form wyrażenia opinii mieszkańców w tak ważnej sprawie, pragnę przedstawić za pośrednictwem redakcji Nowin treść petycji oraz wniosku wraz z krótkim komentarzem. Pod petycją podpisało się 350 mieszkańców sołectwa Rudy.

Mieszkańcy Rud, w sąsiedztwie których miałaby zostać usytuowana wieża lub maszt telekomunikacyjny, wyraźnie określili podpisując petycję do rady miejskiej oraz wniosek do burmistrza, że nie wyrażają zgody na budowę w ich okolicy takiej instalacji, szczególnie na działce, która przez mieszkańców wskazana została jako działka pod budowę przedszkola wraz z żłobkiem. Warto w tym miejscu przypomnieć, że prawie 700 mieszkańców podpisało kilka lat temu petycję w sprawie konieczności budowy przedszkola wraz z żłobkiem w Rudach. Gmina przeznaczyła na ten cel nasze środki finansowe przy zmianie planu zagospodarowania, przekształcając działkę pod budowę nowego obiektu. Dodatkowo około 20 tys. złotych zostało wydane na wykonanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego pod budowę przedszkola na wskazanej przez nas działce. Mieszkańcy oczekują od burmistrza przedstawienia konkretnego harmonogramu działań w kierunku budowy nowego obiektu.

W trakcie zbierania podpisów wielokrotnie słyszeliśmy opinie mieszkańców, że czekają na to, by gmina wzięła się za budowę nowego przedszkola wraz z żłobkiem w Rudach, a nie za zezwalanie na budowę kolejnej wieży. Mieszkańcy Rud mają żal do włodarzy, że o tak ważnych sprawach jak plany budowy wieży telekomunikacyjnej dowiadują się z gazet. Często wskazywali, że wcześniej powinno odbyć się zebranie wiejskie w tej sprawie oraz konsultacje społeczne, bo chyba po to mamy burmistrza, radnych i sołtysa, by informować ludzi i rozmawiać z mieszkańcami.

Za pośrednictwem Redakcji pragnę również przekazać serdeczne podziękowania dla Agnieszki Forysz, Romana Oberaja, Pawła Kuny oraz Sebastiana Okulickiego za pomoc w zbieraniu podpisów pod petycją”.

Ludzie

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Arkadiusz123 24.01.2023 10:51

Historia...
komorkomania.pl/chlopi-niezadowoleni-z-radja-czyli-historia-lubi-sie-powtarzac-opinia,6779817451579521a

~Elektromagnetyzm (5.226. * .42) 24.01.2023 07:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ciekawe czy mieszkańcy Rud zdają sobie sprawę z tego, że im dalej stoi maszt tym bardziej promieniują ich telefony, bo muszą zużyć więcej energii żeby się z nim połączyć. Taki psikus o którym foliarz ci nie powie.

~AntyFolia (94.254. * .148) 24.01.2023 06:01

Jak długo jeszcze będziemy przerabiać te protesty przeciwko „szkodliwości” masztów??? Mamy 2023 rok!!!

~dendo (188.137. * .64) 23.01.2023 21:07
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Mieszkańcy mają żal o brak spotkania... A co by ono dało? Jeśli są na nie - to nie zmienią zdania. Mnie dziwi, że każdy nie boi się używać telefonu komórkowego przy uchu, a boi się jakieś wieży kilometr lub więcej od swojego domu.

~Romek25 (31.0. * .80) 23.01.2023 19:22

Sokołowski na sołtysa.