Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rybnik rozświetli miejsca pamięci ofiar "Marszu śmierci"

Rybniczanie pomodlą się w bazylice i zapalą znicze w miejscach pamięci o ofiarach "Marszu śmieci".

Rybnik rozświetli miejsca pamięci ofiar "Marszu śmierci"
Pomnik, stojący w okolicach rybnickiego stadionu, gdzie straciło życie prawie 400 uczestników Marszu, ich mogiła w lesie nad Rudą oraz pomnik przy wejściu na teren ośrodka MOSiR w Rybniku-Kamieniu, upamiętniający społeczność żydowską, pomordowaną w „Marszu Śmierci”.

28 stycznia o 18.00 w rybnickiej bazylice św. Antoniego odprawiona zostanie również msza święta w intencji ofiar.

W niedzielę, 29 stycznia, w godz. 16.30-17.30, rybniczanie są zaproszeni do uczestnictwa w drugiej edycji akcji „Rozświetlmy pamięć”, polegającej na oświetleniu 78 zniczami trzech miejsc pamięci:

  • pomnika przy ul. Gliwickiej (obok stadionu miejskiego), gdzie straciło życie kilkuset uczestników Marszu,
  • zbiorowej mogiły 446 ofiar Auschwitz-Birkenau, znajdującej się w lesie nad rzeką Rudą, w dzielnicy Wielopole,
  • obelisku w Rybniku-Kamieniu (obok ośrodka MOSiR), upamiętniającego społeczność żydowską, pomordowaną w „Marszu Śmierci”.

Co roku w styczniu mieszkańcy Rybnika uczestniczą w obchodach upamiętniających zbrodnie na więźniach KL Auschwitz-Birkenau i tragiczny „Marsz Śmierci”. W styczniu 1945 roku okupant niemiecki pędził tysiące więźniów z obozów zagłady w głąb Rzeszy Niemieckiej. Więźniowie pokonywali dziennie w mrozie ok. 20-30 km. Tylko nielicznym udało się uciec i przeżyć, większość ginęła po drodze. Jedna z tras wiodła przez Rybnik.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].