Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kosiniak-Kamysz w Gołkowicach. "Uczciwa Polska to Polska szanująca tradycję, historię, różnorodność" [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wczoraj (15.01) lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z wyborcami w Gołkowicach w gminie Godów. Promował tam m.in. inicjatywę pod hasłem „Uczciwa Polska”

Kosiniak-Kamysz w Gołkowicach. "Uczciwa Polska to Polska szanująca tradycję, historię, różnorodność" [ZDJĘCIA, WIDEO]
Podczas niedzielnego spotkania w Gołkowicach lider PSL promował inicjatywy programowe PSL pod hasłem „Uczciwa Polska”. (fot. Justyna Koniszewska)

Podczas niedzielnego spotkania w Gołkowicach, lider PSL promował inicjatywy programowe PSL pod hasłem „Uczciwa Polska”. - Jest to propozycja państwa przyjaznego, uczciwego wobec swego obywatela - mówił. - Uczciwa Polska to Polska szanująca tradycję, historię, różnorodność. To Polska, która akceptuje i promuje aktywność zawodową, docenia ludzi ciężkiej pracy. Uczciwa Polska stoi po przeciwnej stronie do nieuczciwego państwa - tłumaczył.

Własny kąt

- Bez konkretnych rozwiązań nie zadbamy o dobry start dla młodych. Wymaga tego od nas sytuacja demograficzna i głos młodego pokolenia. Dostrzegamy ich potrzeby. Dlatego wychodzimy z programem Własny Kąt - tłumaczył w Gołkowicach Władysław Kosiniak-Kamysz. Pomysł zakłada stworzenie młodym możliwości wzięcia kredytu o stałym oprocentowaniu (1,5%) na mieszkanie czy budowę domu, gdzie państwo zagwarantuje wkład własny, żeby młodzi ludzie mogli po taki kredyt sięgnąć.

Praca, która się opłaca

Partia proponuje też, by osoby zatrudnione nie płaciły składek i podatku od swojej drugiej umowy o pracę, od nadgodzin oraz od działalności gospodarczej, jeżeli łączą ją z pracą etatową. - Uczciwa Polska to państwo, które nie zabiera, jak ktoś ciężko pracuje, tylko zostawia mu więcej za tę ciężką pracę. Państwo nie pobierze podatków i składek od dodatkowej pracy czy nadgodzin - wskazał lider PSL.

Dziedziczenie emerytur

Wśród propozycji PSL jest ustanowienie prawa dziedziczenia emerytury po zmarłym współmałżonku. - Nie może być tak, że wdowa zostaje z emeryturą 1500 zł po śmierci swojego męża. Ona powinna dostać całą najwyższą emeryturę, którą jedno ze współmałżonków pobierało i 50% drugiej. To jest uczciwa Polska, uczciwe państwo i uczciwy plan na przyszłość dla pokoleń - podkreślił szef ludowców.

Uczciwa Polska

- Są trzy projekty dotyczące Polski na pokolenia. Rozwiązujemy najważniejsze problemy: problem demografii, dostępu do mieszkania, problem osób starszych i ich samotnego życia, problem osób ciężko pracujących i wyzyskiwanych dzisiaj przez państwo - tłumaczył w Gołkowicach Władysław Kosiniak-Kamysz, który w ostatnich miesiącach odbywa wiele spotkań w różnych częściach Polski. Stronnictwo zbiera obecnie podpisy pod projektem ustawy.

O węglu i CPK

Kosiniak-Kamysz odniósł się w Gołkowicach również do problemów węgla i górnictwa. Jak ocenił, węgiel jeszcze lata będzie potrzebny w miksie energetycznym, w którym jednak systematycznie powinien rosnąć udział odnawialnych źródeł energii. PSL jest za liberalizacją tzw. ustawy wiatrakowej, blokującej rozwój energetyki wiatrowej na lądzie. Akceptuje też plan rozwoju energetyki atomowej. Podczas niedzielnego spotkania prezes PSL skrytykował ostatnią podwyżkę biletów kolejowych, poparł także działania mieszkańców sprzeciwiających się wywłaszczeniom na potrzeby linii kolejowych do przyszłego Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W spotkaniu prócz sympatyków PSL-u wzięli także udział: prezes zarządu powiatu wodzisławskiego PSL Bronisław Karasek, radny sejmiku województwa śląskiego Marek Bieniek oraz okoliczni samorządowcy - m.in. wójt gminy Godów Mariusz Adamczyk, zastępca burmistrza Radlina Zbigniew Podleśny oraz starosta raciborski Grzegorz Swoboda.

Ludzie

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

43 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
wnikliwy 16.01.2023 20:34
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Z sieci wzięte bardzo dobrze to opisałeś,górnik bierze emeryturę i to wysoką po 25 latach składek ZUS,a inni pracują do 65 roku życia płacąc składki co najmniej 20 lat dłużej niż górnik,więc jest logiczne że to "sponsorzy"emerytur górniczych,ale tępak tego nie rozumie i jeszcze kogoś od debili wyzywa DEBIL jeden

~z_sieci_wzięte (93.179. * .78) 16.01.2023 19:49
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

napisałem "a z trollami nie dyskutuję bo nie poniżam się to ich poziomu"
a ten mi jakieś pytania zadaje :)))))

jest dokładnie tak jak pisze niżej "wnikliwy"

wnikliwy 16.01.2023 19:45
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Debilu poniżej mocno ograniczony jesteś,górnik pracuje 25 lat i jego składki ZUS starczają na 14 lat, więc trzeba dopłacać bo średnio górnik po szkole zawodowej ma 25 lat pracy w wieku 45 lat , więc jak to się ma do kogoś co odprowadza składki 20 lat dłużej? Wyzywasz łudzi na tym forum od debili,ale większego jak ty tu nie znajdziesz

~debile_są_wsród_nas (5.184. * .164) 16.01.2023 18:45
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

~PeOwiec (155.133. * .231)
siku i spać
nic nowego nie wnosisz do tematu
tylko trollujesz

~debile_są_wsród_nas (5.184. * .164) 16.01.2023 18:23
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

~z_sieci_wzięte (93.179. * .78)
to chyba proste pytanie
ile odprowadziłeś na emerytury górników
i gdzie to wpisałeś w swoim zeznaniu podatkowym

~debile_są_wsród_nas (5.184. * .164) 16.01.2023 18:15
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

~z_sieci_wzięte (93.179. * .78)
niż odpowiesz zastanów się
napisz w jakiej rubryce Twojego zeznania podatkowego
zaznaczyłeś odprowadzone składki na emerytury górników
sam jestem ciekawy
podaj rubrykę

~debile_są_wsród_nas (5.184. * .164) 16.01.2023 18:09
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~z_sieci_wzięte (93.179. * .78)
jeżeli cytujesz nie swoje słowa to jak z tobą polemizować ??
"to nie są moje słowa tylko tekst (wiarygodny moim zdaniem) zaczerpnięty z sieci,"

~PeOwiec (155.133. * .231) 16.01.2023 17:59
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Nie wiem skąd takie debile się rodzą czy to jest genetycznie

~z_sieci_wzięte (93.179. * .78) 16.01.2023 17:57
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Jeżeli ktoś nie zgadza się z zacytowanym przeze mnie tekstem niech polemizuje z autorem,
to nie są moje słowa tylko tekst (wiarygodny moim zdaniem) zaczerpnięty z sieci, który wszystko ładnie opisuje.

a z trollami nie dyskutuję bo nie poniżam się to ich poziomu

~debile_są_wsród_nas (5.184. * .164) 16.01.2023 17:53
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

~z_sieci_wzięte (93.179. * .78)
i teraz debilu
górnik sam decyduje ile dostanie emerytury i kiedy przejdzie na emeryturę ?
czy to wasz rząd pisowski pozwala na to ?

~debile_są_wsród_nas (5.184. * .164) 16.01.2023 17:44
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

~z_sieci_wzięte (93.179. * .78)
życzysz komuś wcześniejszej śmierci ?
dlaczego górniki tak długo żyją ??
na emeryturze ???
a te statystki skąd woziłeś z pudelka czy tvpis ?

~debile_są_wsród_nas (5.184. * .164) 16.01.2023 17:41
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

~z_sieci_wzięte (93.179. * .78)
pozwól że zacytuję twoje słowa
"A statystycznie górnik na emeryturze żyje dwa razy dłużej (zakładamy, że przechodzi na nią w wieku 50 lat). "
czyli wina górnika że żyje dwa razy dłużej ?????

~z_sieci_wzięte (93.179. * .78) 16.01.2023 17:36
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

A ile będziemy dopłacać do obecnie pracujących górników, kiedy ci przejdą na emeryturę? Obecnie statystyczny górnik zarabia przez 25 lat po 9 tys. zł miesięcznie (tyle wyniosła średnia pensja według  GUS w 2019 r.), płacąc 27,52 proc. składki emerytalno-rentowej. To w sumie da niecałe 750 tys. zł - tyle odłoży w formie składek przez swoją karierę zawodową. Średnia emerytura górnicza to 4579 zł. To oznaczałoby, że zgromadzony kapitał wystarczy na finansowanie górniczej emerytury przez 13,5 roku.
A statystycznie górnik na emeryturze żyje dwa razy dłużej (zakładamy, że przechodzi na nią w wieku 50 lat). - W momencie przejścia na emeryturę górnik dostaje więc na koszt podatnika premię w wysokości minimum 750 tys. zł. Można dyskutować, czy taka premia za pracę pod ziemią się należy, czy nie, ale na pewno nie powinna być płacona przez podatników, a jeśli już, to przez kopalnie i mieć odbicie w cenie węgla przez nie wydobywanego - mówi „Wyborczej” Aleksander Łaszek.
I dodaje: - Ten sposób liczenia pokazuje, o ile ten obecnie pracujący górnik dostanie z systemu więcej, niż do niego włożył.
Co to oznacza dla nas, podatników? Że przyszłe emerytury górników w połowie będą finansowane z wpłaconych przez nich składek, a w połowie - z naszych podatków. - Za 3 mld zł, które teraz górnicy wpłacają do systemu, dostaną ponad 6 mld zł. To pokazuje, o ile obecnie pracujący górnik dostanie z systemu więcej, niż do niego włożył - konkluduje ekspert.
żródło:wyborcza.biz

~z_sieci_wzięte (93.179. * .78) 16.01.2023 17:36
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

W ubiegłym roku na emerytury i renty górnicze poszło 15,75 mld zł - tak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Ile z tego idzie na emerytury górników pracujących w kopalniach węgla kamiennego? Ok. 3/4 z nich to górnicy ze śląskich spółek węglowych i lubelskiej Bogdanki (dokładnych danych nie ma, bo od kilku lat statystyka została mocno okrojona). To oznaczałoby, że mówimy o mniej więcej 12 mld zł wydawanych rocznie na emerytury górników wydobywających węgiel na Śląsku i Lubelszczyźnie.
Powstaje pytanie: ile płacą składek emerytalnych? - Kiedyś takie dane publikowano, ale od pojawienia się ministra Tchórzewskiego [byłego ministra energii, który nadzorował górnictwo] jest jak w latach 50.: „statystyk ni ma”. Biorąc pod uwagę maksymalną składkę emerytalno-rentową w wysokości 27,52 proc., liczbę pracujących górników szacując na 80 tys. i pamiętając o limicie 30-krotności składek na ZUS, zostaje de facto ok. 2,37 mld zł - wylicza Łukasz Wacławik z Wydziału Zarządzania AGH w Krakowie.
-  Czyli deficyt można bardzo ostrożnie szacować na 9 mld zł - liczy ekspert.To dlatego, że obecnie wiek emerytalny w górnictwie wynosi 50 lat.
Nikt przy zdrowych zmysłach nie każe górnikom harować pod ziemią w ciężkich warunkach do wieku senioralnego.Ale te 9 mld zł rocznie na emerytury górnicze wypłacane jest z naszych podatków obecnie. Czyli obejmuje tych, którzy już zakończyli pracę. - Z tej perspektywy deficyt w tej części systemu emerytalnego to spłacanie starych zobowiązań. Tu duże znaczenie gra demografia - jak kiedyś było 300-400 tys. górników i teraz oni są na emeryturach, a obecnie pracuje 80 tys. zł, to system z definicji się nie zbilansuje - mówi Aleksander Łaszek z fundacji prof. Leszka Balcerowicza Forum Obywatelskiego Rozwoju.

~debile_są_wsród_nas (5.184. * .164) 16.01.2023 17:27
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~PeOwiec (5.173. * .254)
powiedz nam ile ty zapłaciłeś
składek na strażaków
ile złoty i groszy

~debile_są_wsród_nas (5.184. * .164) 16.01.2023 17:21
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~PeOwiec (5.173. * .254)
nie wiem jak ty ?
ale ja żadnej składki nie zapłaciłem za strażaka
co jeszcze wymyślisz ?

~PeOwiec (5.173. * .254) 16.01.2023 17:16
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

.rp.pl/zus/art7690861-czy-strazak-placi-skladki-zus proszę dla wszystkich troolli

~debile_są_wsród_nas (5.184. * .164) 16.01.2023 17:12
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

PeOwiec (5.173. * .254) piszesz
gdyby można było to załączył bym scan
ja napiszę
gdyby można to załączył bym ci kopa w dupę
zapodaj linka

~PeOwiec (5.173. * .254) 16.01.2023 17:08
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do tego trolla gdyby można było to załączył bym scan paska takiej osoby gdzie w rubryce składka emerytalna widnieje 0 słownie zero

~do_niżej (5.184. * .164) 16.01.2023 16:57
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

~Iwszystkojasne (185.210. * .242)
napisałeś :" wystarczy napisać w Google ile dopłacamy do górniczych emerytur, podpowiem miliardy ......"
ja nie dopłaciłem ani grosza !!!
możesz pisać tylko za siebie a nie za mnie !!

~Iwszystkojasne (185.210. * .242) 16.01.2023 16:53
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

wystarczy napisać w Google ile dopłacamy do górniczych emerytur, podpowiem miliardy ......
i nie trzeba do tego żadnego matematyka

~do_niżej (5.184. * .164) 16.01.2023 16:49
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

~PeOwiec (155.133. * .231)
gdzie mogę poczytać o tej osobie co nic nie zapłaciła na składkę emerytalną a dostała 6000 emerytury ?
znowu mam kogoś pytać szukać w internecie ?

~do_niżej (5.184. * .164) 16.01.2023 16:47
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

PeOwiec (155.133. * .231)
zauważ jedno
ja nie muszę nic sprawdzać (bo wiem że piszesz bzdety)
i to co ty piszesz to nieprawdziwe informacje
po co mam zadawać pytanie w internecie na stronie ZUS
jak ty zadałeś to pytanie i masz odpowiedź
to proszę upublicznij ją ale zgodnie z zasadami RODO

~PeOwiec (155.133. * .231) 16.01.2023 16:38
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Do ponizej nie rób się głupi możesz zadać pytanie w internecie na stronie ZUS tam dostaniesz pełna odpowiedz

~do_niżej (5.184. * .164) 16.01.2023 16:21
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

PeOwiec (155.133. * .231)
gdzie mam zobaczyć te zeznania służb mundurowych ?
gdzie dowody że inni nie płacą z swoich poborów ani Złotka na ZUS ?

~PeOwiec (155.133. * .231) 16.01.2023 16:14
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Do poniżej zobacz zeznania służb mundurowych / straż.policja i inni nie płacą z swoich poborów ani Złotka na ZUS a emerytura po 25 latach i szybciej a nie jest oliczana z skladkow tak samo tyle którzy są inaczej obliczanie niż normalny obywatel

~utixx (193.169. * .48) 16.01.2023 15:39
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

PeOwiec (155.133. * .231)
nie poniżaj się ..........
aż tak głupi chyba nie jesteś
jak twoje komentarze

~Donizejnizejnizejdonizej (46.204. * .161) 16.01.2023 15:35
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Policja ma największe przywileje za je* szarego obywatela. To samo wojsko za dreptanie z karabinem po jednostce

~do_niżej (5.184. * .164) 16.01.2023 15:22
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

pokaż dokumenty tej osoby
link do strony zus
link do strony rządowej
bez danych osobowych

~PeOwiec (155.133. * .231) 16.01.2023 14:58
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Do poniżej to dlaczego osoba która idzie po 25 latach ma 6000 emerytury a nie wpłaciła ani 1 złotówki do zus

~debile_są_wsród_nas (5.184. * .164) 16.01.2023 14:51
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

~Do_trolla (5.173. * .49)
i napisałem WYRAŹNIE
wysokość emerytury wypłacanej z ZUS nie zależy od ilości lat przepracowanych
ale od składek odprowadzonych na ZUS

~debile_są_wsród_nas (5.184. * .164) 16.01.2023 14:48
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

~Do_trolla (5.173. * .49)
pokaż ile dopłaciłeś do emerytur jakiś dokument ?
pokaż jakiś link że dopłaciłeś do emerytur ?
pokaż stronę rządową gdzie wyszczególniono ile dopłaciłeś ty debilu do kogokolwiek emerytury
żyjesz w świecie zwanym pislandia
dajesz się manipulować przez tvpis
i piszesz głupoty
ty już nie jesteś debil ty jesteś członkiem sekty pis

~Do_trolla (5.173. * .49) 16.01.2023 14:42
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Jednak największym debilem ty trollu jesteś i jak zawsze brak argumentów zmusza cie biedaku do obrażania ludzi.
Mądrzejsi od ciebie potrafią liczyć i wiedzą że po płaceniu składek przez 25 lat nijak nie można uczciwie otrzymywać emerytury przez kolejne 50 lat,dopłacać do tego syfu muszą Ci co płacą składki 45lat a emeryturę otrzymują przez max 2-5 lat

~takaprawda (188.137. * .26) 16.01.2023 13:13
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"Uczciwa Polska to państwo, które nie zabiera, jak ktoś ciężko pracuje, tylko zostawia mu więcej za tę ciężką pracę." Czy Kosiniak wspominał może jak będzie weryfikowane to, czy ktoś ciężko pracuje czy nie?

~debile_są_wsród_nas (5.184. * .164) 16.01.2023 12:54
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

wnikliwy i ~Niesprawiedliwość (5.173. * .49)
wysokość emerytury jak pisze wnikliwy ",inni 15,20,25 lat i emerytura,to jest uczciwe? "
nie jest zależna od lat przepracowanych ale od składek odprowadzonych do ZUS
Proste zapytajcie od czego zależy emerytura wypłacana w ZUS (staż i składki)
A to że PIS pozwala na przejście na emeryturę po przepracowaniu 15, 20 i 25 lat w szczególnych warunkach
To co wina Tych co korzysta z tego prawa i przechodzą
wy normalni jesteście
czy was ksiądz molestował ?

~Stfu2 (46.204. * .161) 16.01.2023 12:49
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Jeden z większych oszustów i niszczycieli PSL. Chciał zrobić z chłopów tęczową bojówkę.

~PeOwiec (155.133. * .231) 16.01.2023 12:38
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Miał być portal przepraszam

~PeOwiec (155.133. * .231) 16.01.2023 12:38
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

Dlaczego pralnie informwal o tym spotkaniu tylko po fakcie chętnie bym się wybrał i zadał kilka pytań

~Good_Night_Left_Side (46.204. * .185) 16.01.2023 12:17
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Panie Kosiniak powiedział pan "Polska szanująca tradycję, historię"?
A jak pan chce to razem realizować z komunistami i volksdojczami z PO?
Przecież wy w ostatnich latach zniszczyliście piękne tradycje "Ludowców", stając się przybudówką i sługusami Platformy.
Wielu waszych działaczy odeszło, bo za mocno skręciliście w lewo.
Miłego dnia życzę.

~Niesprawiedliwość (5.173. * .49) 16.01.2023 11:35
oceniono 6 razy
-2
Zgłoś

Niestety ale po 25 latach na dole powinni pracować co najmniej 10-15 lat na powierzchni albo otrzymywać najniższą emeryturę bo dzisiaj każdy na nich robi i budowlaniec do 65 roku życia i babka z biedronki wszyscy !!!
Staż pracy powinien decydować o przejściu na emeryturę