Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Studniówka Liceum Sióstr Urszulanek w Rybniku jest inna niż wszystkie. Zaczęła się od mszy świętej [ZDJĘCIA][LIVE]

Uczniowie najpierw zgromadzili się na Eucharystii, a następnie przeszli do sali, gdzie zatańczyli poloneza. To jedna z nielicznych studniówek w regionie (jeśli nie jedyna), którą zorganizowano w murach szkoły.

Studniówka Liceum Sióstr Urszulanek w Rybniku jest inna niż wszystkie. Zaczęła się od mszy świętej [ZDJĘCIA][LIVE]
Karolina Kreis i Piotr Dudek składają dary podczas mszy świętej, która poprzedziła studniówkę.

Msza przed studniówką

Bal maturalny uczniów Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek w Rybniku rozpoczął się od mszy świętej w intencji maturzystów, którą odprawiono w szkolnej kaplicy. Ksiądz Jakub Dąbrowski zwrócił uwagę na pozorną sprzeczność zawartą we fragmencie dzisiejszej Ewangelii, w którym Jan Chrzciciel mówi "Ujrzałem Ducha...". Sprzeczność, bo albo rzeczywistość jest duchowa, niematerialna, albo empiryczna.

Ksiądz powiedział, że tak samo można dziś spojrzeć na uczniów zgromadzonych w kaplicy. - Ci sami, ale jakby nie tacy sami. Zawsze piękne, ale dziś piękniejsze. Zawsze przystojni, ale dziś zdobywający serca - powiedział o maturzystach.

Dalej wywodził, że Chrystus i wiara w niego przynosi inny sposób widzenia rzeczywistości i właśnie w taki sposób widział ją św. Jan Chrzciciel. - Dzięki Bożemu Słowu możemy ujrzeć Boga zaangażowanego w nasze życie - powiedział ksiądz.

Ksiądz Jakub Dąbrowski przekonywał uczniów, że "będzie dobrze" i zachęcał ich, by zostawili na boku obawy, troski i niepokój związany z tym, co wydarzy się za sto dni.

Cztery polonezy

Po mszy świętej było już raczej standardowo. Dyrektor Małgorzata Dudek przypomniała uczniom, że jest czas na pracę i czas na odpoczynek. Dziś jest właśnie czas na odpoczynek. Wkrótce jednak nadejdzie również czas zbiorów. Życzyła, by były one obfite.

Siostry Urszulanki zapewniły uczniów o swojej modlitwie za nich.

- Możecie być pewni, że zostaniecie w naszym sercu, w naszej modlitwie i nasza miłość będzie wam towarzyszyła w całym życiu

- powiedziała do uczniów przełożona wspólnoty s. Ewa Pyzik.

Następnie nauczyciele i uczniowie przeszli na salę gimnastyczną, gdzie kolejne klasy zatańczyły poloneza. Trzy z nich relacjonowaliśmy na żywo, czwarty opublikowaliśmy w serwisie YouTube.

Fragment poloneza w wykonaniu uczniów Liceum Sióstr Urszulanek. Tegoroczni maturzyści sami udekorowali salę, w której zorganizowali swoją studniówkę.

Studniówka w szkole? Były różne wizje

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek zorganizowali studniówkę w szkole. Początkowo nie wszyscy byli przekonani do tego pomysłu. - Były rózne wizje - powiedziała nam Julia Hruszka, uczennica klasy humanistycznej.

W podobnym tonie wypowiedziała się dyrektor szkoły Małgorzata Dudek. - Rozmowy na temat tego, gdzie zorganizować studniówkę, zaczęliśmy już w III klasie. Część uczniów chciała studniówki poza szkołą, ale nie było ich trudno przekonać do zmiany zdania - dodała dyrektor. - Mamy poczucie, że wpisujemy się w tradycję szkoły - powiedziała o wyborze, którego dokonali uczniowie, wspomniana już Julia Hruszka.

Julia Hruszka i Robert Kawa z klasy humanistycznej. Rozmawialiśmy z nimi tuż przed studniówką. Przyznali, że odczuwają dużą ekscytację w związku ze swoim balem maturalnym.

Tymoteusz Chełstowski i jego siostra Zuzanna Chełstowska. Tymoteusz jest uczniem klasy o profilu matematyczno-fizycznym z rozszerzonym językiem angielskim. Po maturze zamierza kontynuować naukę na Politechnice Śląskiej lub Akademii Górniczo-Hutniczej. Co z maturą? Tymoteusz uważa, że najważniejsze w kwestii przygotowań do matury już się wydarzyło, ale wciąż jeszcze można nadrobić zaległości. On sam ma plan, by w czasie ferii uzupełnić braki z matematyki.

Polecamy obszerną fotorelację z tej pięknej studniówki:

Rybnik: studniówka Liceum Ogólnokształcącego im. Sióstr Urszulanek 2023 [ZDJĘCIA]