Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Orszak Trzech Króli Racibórz 2023. Trzy nurty parafialne tłumnie zapełniły centrum

Parafie z okrąglaka, Matki Bożej i Mikołaja wystawiły reprezentacje do przemarszu-manifestacji wiary katolickiej w Święto Trzech Króli. W rolę jednego z królów - Melchiora wcielił się radny powiatowy Tomasz Cofała. W orszaku, wśród parafian pojawił się prezydent Raciborza Dariusz Polowy z koroną na głowie.

Orszak Trzech Króli Racibórz 2023. Trzy nurty parafialne tłumnie zapełniły centrum
Święta rodzina i trzej królowie na raciborskim rynku

Materiał wideo:

Długi korowód prowadziła młodzież niosąca flagę z wizerunkiem trzech króli oraz gwiazdę betlejemską. Orszak wyruszył spod szkoły muzycznej. Tutaj witał wiernych ks. Adam Rogalski.

Jak wyglądał cały przemarsz ulicą Wileńską, Wojska Polskiego i Nową na Rynek można obejrzeć na Facebooku Nowin (ten link: https://fb.watch/hTXGIhs0Zk/ albo poniżej na obrazku. Rozmawialiśmy tam z licznymi uczestnikami orszaku. Wśród nich szedł prezydent Raciborza.

Wiernych było więcej niż przed rokiem, kiedy wznowiono przemarsz orszaku, zawieszony w okresie pandemicznym. Rynek w Raciborzu na który zmierzali uczestnicy w koronach wypełnił się niemal w całości, gdy zorganizowano tu pokłon mędrców przed świętą rodziną.

W drodze parafianom towarzyszyła orkiestra, na czele której znalazł się znany w regionie muzyk Krzysztof Fulneczek. O oprawę muzyczną zadbał też na instrumencie klawiszowych Arkadiusz Popławski - organista związany z parafią farną.

W rolę prowadzącego wcielił się proboszcz fary - ks. Marian Obruśnik, wspomagany przez wikariusza z parafii Serca.

O wrażenia z pobytu na rynku zapytaliśmy jedną ze słynnych par seniorów raciborskich - Halinę i Szczepana. W materiale wideo ich wypowiedź.

Słodkim poczęstunkiem nagrodzono dzieci, które przyszły na Orszak w strojach świętych postaci - była i Maryjka i św. Józef. Proboszcz Obruśnik zaprosił ich na scenę.

W galerii publikujemy również zdjęcia autorstwa Roberta Struzika, który towarzyszył Orszakowi Trzech Króli od kościoła Matki Bożej.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].