Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kuźnia Raciborska chce współpracy z ukraińską gminą. Miejscowości zbliżyła wojna

W Kuźni Raciborskiej zastanawiają się nad nawiązaniem partnerstwa z Sachnowszczyną – ukraińską miejscowością, do której nie tak dawno trafił autobus, który przez lata woził dzieci do szkół.

Kuźnia Raciborska chce współpracy z ukraińską gminą. Miejscowości zbliżyła wojna
Choć początkowo był plan, że delegacja z Kuźni Raciborskiej pojedzie z autobusem na Ukrainę, to ostatecznie sąsiedzi zza wschodniej granicy przybyli do powiatu raciborskiego. Po dotarciu do swojej miejscowości zrobili zdjęcia i przesłali je kuźniańskim urzędnikom jako dowód, że są już na miejscu.

- Otrzymaliśmy potwierdzenie i zdjęcia, że przekazany przez nas Sachnowszczyńskiej gminie terytorialnej, okręg Krasnogradsky, obwodu Charkowskiego autobus dotarł na miejsce. Cieszymy się, że będzie służył i jeździł dalej - podał Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej.

To autobus, który w zasadzie jeszcze nie tak dawno służył na rzecz dzieci dojeżdżających do szkół. Ale po tym, jak gminie udało się pozyskać środki na zakup nowego (autobus tureckiej marki Otokar zastąpił wysłużonego 20-letniego busa marki Autosan) zdecydowano, że ten poprzedni zostanie przekazany wschodnim sąsiadom, bo tego właśnie potrzebowali. Nadal, jak informował burmistrz Paweł Macha, pojazd służy tamtejszym dzieciom, które swój wcześniejszy musiały przekazać na zaspokojenie potrzeb sił zbrojnych. Przypomnijmy, autobus do ogarniętego wojną kraju pojechał wypełniony darami –  ciepłą odzieżą, szalikami, skarpetkami, słodyczami oraz żywnością o długim terminie ważności. Zbiórkę przez cały grudzień prowadziły parafie w: Kuźni Raciborskiej i Turzu. Finał akcji miał miejsce podczas dorocznego jarmarku bożonarodzeniowego na placu zwycięstwa. - Dla nas najważniejsze jest to, aby po tamtej stronie zapewnić ciepło dzieciom - mówił nam wówczas Bernard Kowol ze Stowarzyszenia Mieszkańców "Kuźnia Przyszłości", które koordynowało zbiórkę na terenie gminy.

Okazuje się, że na tym nie koniec współpracy. Burmistrz Paweł Macha zapowiada partnerstwo, ale zanim do tego dojdzie, musi skończyć się wojna, ale przede wszystkim zgodę na to muszą wyrazić radni.

- Oni czują się bardzo zobowiązani w stosunku do mieszkańców gminy Kuźni Raciborskiej - powiedział burmistrz o sąsiadach zza wschodniej granicy.  

Czytaj także: 

Ludzie

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].