Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Pietrowicach Wielkich śmieci zdrożeją o 5 złotych

Dotąd mieszkańcy gminy Pietrowice Wielkie płacili 30 złotych, teraz zapłacą o 5 złotych więcej – to pokłosie decyzji, która zapadła na ostatniej sesji rady gminy. Zmiany w życie wejdą wraz z lutym.

W Pietrowicach Wielkich śmieci zdrożeją o 5 złotych
Ponownie śmieci z terenu gminy Pietrowice Wielkie będzie wywoził rydułtowski Naprzód (zdjęcie poglądowe)

- Niesyty sporą częścią odpadów, są te związane z ogrzewaniem domów, czyli popiół - mówił na sesji przewodniczący rady Piotr Bajak, zauważając, że w gminie po wybudowaniu wagi przy nowym punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, i ważeniu śmieciarek przed i po zebraniu odpadów wiedzą ile dokładnie śmieci wytwarzają mieszkańcy (choć w urzędzie mają dane od kwietnia, kiedy wagi zaczęto używać). Oprócz popiołu przewodniczący Bajak wskazał także na wzrost opłat: środowiskowej, płac pracowników czy paliwa – jako czynniki, które wpłynęły na skok cen.

W przetargu ogłoszonym przez gminę tradycyjnie stanęła jedna firma – rydułtowski Naprzód, która za realizację zażyczyła sobie 4 363 113,60 zł, czyli o 363 113,60 zł więcej niż samorząd planował przeznaczyć. Umowę zawarto na dwa lata.

Nowe stawki będą obowiązywać od lutego. 35 złotych zapłacą ci mieszkańcy, którzy zbierają śmieci w sposób selektywny. Natomiast 105 złotych ci, którzy się na to nie zdecydują. - Na dwa lata mamy gwarancję ceny - podkreślał Bajak, choć należy dodać, że w tej kwestii nigdy nie można mieć pewności. Bo w trakcie może okazać się, że realizacja umowy jest o wiele droższa. Wtedy samorząd może podwyższyć stawki, albo dołożyć brakującej kwoty z budżetu, który składa się m.in. z podatków, więc koniec końców zapłacą i tak za to mieszkańcy.

Ponownie można skorzystać z ulgi – 1 złotych miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość, jeśli na posesji kompostuje się bioodpady. I to jedyne zwolnienie, z którego można skorzystać. Radny Piotr Parys zapytał co m.in. z osobami, które nie wytwarzają popiołu. Przewodniczący Bajak odpowiadał, że choć pojawiają się pytania od mieszkańców, to na razie ustawodawca nie przewiduje takiej możliwości. - Uważam, że to nie jest do końca uczciwe podejście, ale niestety my jako rada, czy wójt nie możemy wprowadzać innych ulg - rozkładał ręce. - Inne samorządy mają ten sam problem - dodał wójt Andrzej Wawrzynek.

Ludzie

Andrzej Wawrzynek

Były wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Piotr Bajak

Były przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie

Piotr Parys

Radny gminy Pietrowic Wielkie

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].