Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Rudach stanie maszt telefonii komórkowej? Burmistrz: to temat, który zawsze budzi wiele kontrowersji

Przeważnie kiedy pojawia się temat budowy kolejnego masztu telefonii komórkowej, to ten rodzi obawy. Tak jest i w przypadku Rud (gm. Kuźnia Raciborska). Czytelnik Nowin uważa takie działania za "niestosowne oraz szkodliwe dla mieszkańców". Burmistrz odpiera, że to inwestycja, która odpowiada na potrzeby mieszkańców.

W Rudach stanie maszt telefonii komórkowej? Burmistrz: to temat, który zawsze budzi wiele kontrowersji
Czy maszt stanie w Rudach? Tego jeszcze nie wiadomo, bo nie zapadły wiążące decyzje. Wpłynął natomiast do urzędu stosowny wniosek (zdjęcie poglądowe, fot. Dawid Machecki)

Do kuźniańskiego urzędu wpłynął wniosek o wynajem działek w Rudach, gdzie miałby stanąć maszt telefonii komórkowej. Temat szybko spotkał się z oporem.

- Jako mieszkaniec Powiatu Raciborskiego uważam budowanie takich instalacji w centrum miejscowości za działania niestosowne oraz szkodliwe dla mieszkańców - alarmuje Czytelnik Nowin.

Jego zdaniem "urządzenia takie mają wpływ na różne rzeczy, aspekt zdrowotny, spadek wartości działek w obrębie takiej instalacji jak i walory estetyczne w danej miejscowości, a warto wspomnieć o Cysterskich Kompozycjach Krajobrazowych Rud Wielkich".

O kwestię pytamy w kuźniańskim urzędzie. Burmistrz Paweł Macha potwierdza, że temat się pojawił. Zresztą omawiany był już przez radnych na komisji branżowej.

Burmistrz relacjonuje, że wniosek o wynajem dotyczy trzech działek: nr 229/9, 229/2 lub 234. Geoportal precyzuje, że mowa o lokalizacjach przy ulicy Brzozowej. - Komisja Rolnictwa, Gospodarowania Zasobami Komunalnymi Gminy i Ochrony Środowiska wstępnie zapoznała się z tematem, jednakże decyzję podejmie dopiero po uzyskaniu stanowiska Rady Sołeckiej Sołectwa Rudy - zaznacza Paweł Macha.

Nadmienia, że "temat lokalizacji wieży telefonii komórkowej budzi zawsze wiele kontrowersji, a szczególnie w miejscowości Rudy, jednakże wielu mieszkańców skarży się na słaby zasięg telefonów, które w życiu każdego z nas pełnią coraz większą rolę".

- Kilka lat temu mieszkańcy wsi Jankowice wnioskowali o budowę masztu telefonii komórkowej ze względu na brak zasięgu telefonicznego. Realizacja budowy masztu doszła do skutku, a problem dostępności sieci telefonii komórkowej został rozwiązany, na co mieszkańcy czekali wiele lat - dodaje burmistrz Macha.

Kuźniański włodarz precyzuje, że nie zapadły jeszcze żadne decyzje w temacie wynajmu działek pod budowę wieży.

Ludzie

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Arthas (31.0. * .244) 02.01.2023 12:32
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

W samych Rudach są dwie wieże - jedna sporna P4 oraz druga w okolicy Buku, na którym są instalacje T-Mobile/Orange i POLKOMTELA (źródło: btsearch.pl). Ta nowa wieża ma być zamiennikiem tej istniejącej P4, o czym nikt nie wspomniał w artykule. A problemy z zasięgiem są i to duże, wystarczy pojechać na Brantolke czy Paproć (to dalej są części Rud). Więc lokalizacja wieży w "centrum" Rud ma duży sens, tym bardziej w okolicy ulicy Brzozowej/Cegielskiej, ze względu na ukształtowanie terenu. Rudy nie bądźcie drugim Kraśnikiem!

~ryl (91.203. * .147) 31.12.2022 11:23
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

W Jankowicach jeden maszt rozwiązał problem zasięgu na terenie Jankowic a w Rudach są trzy maszty w rejonie ul Cegielskiej i czwarty na osiedlu Lipowym i potrzebny jest piąty bo są problemy z zasięgiem jakiś żart panie Macha coś mi tu śmierdzi oby CBA się tym nie zainteresowało

~jestemrad (188.137. * .64) 30.12.2022 21:46
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ludzie przesadzają z tymi obawami. Sami rozmawiają godzinami przez telefony komórkowe, noszą je w torebkach czy kieszeniach, a masztu się boją... A dymów z kominów się nie boicie? One są bardziej szkodliwe.

~Drań (45.151. * .157) 30.12.2022 16:04
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Pan burmistrz zapomniał powiedzieć że w poblizu ma stanąć przedszkole i jest stosunkowo gęsta zabudowa.