Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Godów: Podziel się jedzeniem z potrzebującymi

Punkt służący do nieodpłatnej wymiany żywności powstał w Godowie. Mowa o Jadłodzielni, która działa już od kilki dni.

Godów: Podziel się jedzeniem z potrzebującymi
Jadłodzielnia znajduje się z tyłu budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Godowie przy ul. 1 Maja.

Przy Gminny Ośrodku Pomocy Społecznej w Godowie zainstalowana została Jadłodzielnia, dzięki której każdy może się podzielić jedzeniem. Z każdym. - Zarówno dzieląc się, jak i częstując się produktami zapobiegamy marnotrawieniu jedzenia - przekują pracownicy Urzędu Gminy w Godowie.

Kto wyprodukował, kupił lub ugotował za dużo pożywienia - przynosi, kto ma ochotę - częstuje się nim bezpłatnie. Taka jest filozofia foodsharingu przyświecająca funkcjonowaniu Jadłodzielni. Od kilku dni takie miejsce funkcjonuje na terenie gminy Godów. Jadłodzielnia znajduje się z tyłu budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Godowie przy ul. 1 Maja.

- W naszej gminie nie brakuje osób, którym ta forma pomocy się przyda. Z drugiej strony, ci którzy mają nadmiar jedzenia i nie chcą by się zmarnowało, mogą się nim teraz podzielić. Na pewno się ono tu nie zmarnuje. Ważne, by przestrzegać tych zasad, które wymienione są na froncie jadłodzielni - mówi Mirela Tront, kierownik GOPS Godów. To właśnie GOPS Godów zrealizował projekt pn. "Poczęstuj się - zakup jadłodzielni dla mieszkańców Gminy Godów" w ramach programu "WzMOCnij Swoje Otoczenie", organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Gmina Godów pozyskała na ten cel 20 tys. zł.

Na Jadłodzielnię składa się duża drewniana szafa, w której wydzielono trzy strefy: na żywność suchą, na produkty świeże oraz lodówkę. Jest czynna 24 godziny na dobę wszystkie dni w tygodniu. Dostęp do niej jest powszechny. Nie trzeba nikogo informować, ani z nikim się umawiać.

Co można przynieść? Jak przekazują urzędnicy z Godowa, przede wszystkim produkty, które sami moglibyśmy zjeść. Preferowane są również produkty, które przekroczyły datę minimalnej trwałości - "najlepiej spożyć przed", ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia - "należy spożyć do"; produkty zapakowane lub w pojemnikach, sery, jogurty, twarogi oraz wyroby własne, np. ciasto lub zupy starannie i szczelnie zapakowane, z naklejonym opisem potrawy i datą przygotowania.

Czego nie wolno przynosić? Surowego mięsa' produktów z niepasteryzowanego "surowego" mleka; potraw zawierających surowe jaja; produktów napoczętych, np. otwartych puszek; produktów z oznakami popsucia (nietypowy zapach, kolor, obecność pleśni itp.); a także alkoholu.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].