Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Więcej patroli, częstsze kontrole trzeźwości, prędkości i stanu technicznego pojazdów

Intensywny czas pracy dla policjantów w całym kraju. "Jak co roku będziemy czuwać nad bezpieczeństwem Polaków ruszających w podróż" - zapowiadają funkcjonariusze i przedstawiają plan działań.

Więcej patroli, częstsze kontrole trzeźwości, prędkości i stanu technicznego pojazdów
Jeżeli cokolwiek wyda Ci się niepokojące, jak najszybciej powiadom policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Funkcjonariusze zapewniają, że każdy sygnał zostanie sprawdzony. / fot. Policja

Zanim wyruszysz w drogę

Od początku grudnia na drogach w całej Polsce pracuje więcej patroli ruchu drogowego, są widoczni na wylotówkach i trasach szybkiego ruchu, w miejscach newralgicznych i tam, gdzie może dochodzić do łamania przepisów.

Stróże prawa kontrolują prędkość, a także stan techniczny samochodów. Dlatego jeszcze przed wyruszeniem w podróż należy sprawdzić, czy auto jest przygotowane do jazdy.

Odpowiedzialny kierowca powinien sprawdzić między innymi, czy wszystkie światła ma sprawne, czy pojazd ma ważne badania techniczne i czy wszystkie płyny w silniku są uzupełnione. Policjanci ruchu drogowego będą używać do kontroli także radiowozów nieoznakowanych z wideorejestratorami. Ponadto w te święta, tak jak i w latach ubiegłych, nie będzie żadnego pobłażania dla tych, którzy wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu - zapowiadają mundurowi.

Planując podróż samochodem, należy uwzględnić możliwe utrudnienia, warunki atmosferyczne i zapewnić sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce. W trakcie dłuższej jazdy należy robić co najmniej kilkunastominutowe przerwy. Zatrzymujmy się zawsze w bezpiecznych miejscach – na wyznaczonych parkingach, przy motelach czy na stacjach paliw.

Jak zabezpieczyć mieszkanie lub dom?

Zostawiając nasze domy lub mieszkania puste pamiętajmy, aby zabezpieczyć kurki z gazem i wodą. Sprawdźmy czy drzwi i okna (w budynkach wolnostojących również dachowe i piwniczne) są zamknięte, aby nie stwarzać dogodnych warunków ewentualnym złodziejom. Pomyślmy o zainstalowaniu alarmu, a jeżeli istnieje taka możliwość, poprośmy sąsiadów, aby zerkali na nasze mieszkanie i reagowali, kiedy zauważą coś niepokojącego. 

W przypadku częstych wyjazdów, warto również rozważyć wynajęcie skrytki depozytowej, w której będziemy mogli deponować niewielkie przedmioty wartościowe (biżuterię, papiery wartościowe itp.) oraz gotówkę.

Bezpieczeństwo w podróży

Podczas podróży środkami komunikacji publicznej pilnujmy naszych bagaży oraz najcenniejszych rzeczy, jakie przewozimy. W miejscach takich, jak dworce czy przystanki zwracajmy szczególną uwagę na bagaże pozostawione bez opieki. Za każdym razem, gdy takowy zauważymy, reagujmy i informujmy o tym służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. W przypadku, gdy będziemy w posiadaniu większej ilości gotówki, nie trzymajmy jej w jednym miejscu i zawsze starajmy się ją chować w wewnętrznych kieszeniach naszego odzienia.

Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów oraz towarzystwa osób, które wzbudzają nasze obawy. Nigdy nie jedzmy i nie pijmy produktów, którymi częstują nas nowo poznani towarzysze podróży. Starajmy się nie spać. Dokumenty oraz wartościowe przedmioty (telefony, sprzęt elektroniczny) najbezpieczniej jest trzymać przy sobie, bądź w torbie pozostającej w zasięgu wzroku. 

/źr. Policja, oprac. sqx/

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
wnikliwy 14.12.2022 18:15

No może zaczną tak robić,bo do tej pory głównym celem drogówki byli rowerzyści,bo można im wysoki mandat dać za promile i ucieszyć naczelnika za dobre wyniki

~uczmysię (89.64. * .170) 14.12.2022 17:46

Komentarze nienormalnych nie powinno się publikować. Na przykład:
~Mariuszbbbbb lub ~Pies. Oni są zupełnie puści w głowie. To dramat.

~Pies (87.101. * .96) 14.12.2022 14:22

#Asska- weź leki już czas

~do_niżej (193.169. * .48) 14.12.2022 11:46

czyli jak uważasz ?
jeżdżący po kielichu powiększają dochody państwa ?
czy stwarzają duże zagrożenie na drogach ?

~Asska (109.123. * .62) 14.12.2022 11:44

Zapowiadają funkcjonariusze. I na tym się ich praca kończy.
Wystarczy np rano przejechać po osiedlowych uliczkach 99% odśnieża samochody, drapie szyby z włączonym silnikiem, w parku jak parkowali tak parkują, teren zabudowany, jeździli setką i tak jeżdżą. Więc co robią te służby?

~Mariuszbbbbb (87.239. * .85) 14.12.2022 10:12
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Tu raczej nie chodzi o bezpieczeństwo a o wpływy do budżetu państwa.