Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Wodzisławiu strażacy przekazali historyczny sztandar do muzeum. Odnalazł się koło Olkusza [ZDJĘCIA, WIDEO]

Po latach poszukiwań strażakom związanym z Zarządem Powiatowym Związku OSP RP w Wodzisławiu Śląskim udało się odnaleźć zaginiony w latach 90. sztandar. Po odrestaurowaniu został on oficjalnie przekazany 10 grudnia Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. 

W Wodzisławiu strażacy przekazali historyczny sztandar do muzeum. Odnalazł się koło Olkusza [ZDJĘCIA, WIDEO]
Druh Jerzy Szkatuła (z lewej) wraz z pocztem sztandarowym podczas uroczystego pożegnania historycznego sztandaru i przekazania go na rzecz wodzisławskiego muzeum. fot. Szymon Kamczyk

W Wodzisławiu strażacy przekazali historyczny sztandar do muzeum. Odnalazł się w koło Olkusza [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sztandar przekazany został 24 maja 1964 roku na wodzisławskim rynku powiatowym strukturom strażaków. - Wtedy to sztandar został przekazany i wręczony na ręce Krzysztofa Piskorza, ówczesnego przezesa zarządu powiatowego. Przekazywał go pierwszy sekretarz komitetu powiatowego PZPR pan Rogulski - wspominał druh Jerzy Szkatuła, były prezes Oddziału Powiatowego Związku OSP RP. 

Sztandar w swojej historii był przechowywany m.in. w OSP Czyżowice, a później w budynku komendy rejonowej PSP przy ul. Pszowskiej. Sztandar wykorzystywany był przy okazji różnych uroczystości. Niestety, w latach 90. sztandar zaginął, a dziś strażacy mówią wprost o skandalu. Sam drzewiec sztandaru znajdował się w Rydułtowach, gdzie służył w tamtejszym sztandarze. 

- W pewnym momencie 3 maja 2018 roku otrzymałem wiadomość od prezesa Jerzego Gruchlika z Jastrzębia-Zdroju, iż nasz sztandar powiatowy został wystawiony na sprzedaż na Allegro - podkreśla dziś Jerzy Szkatuła. Ostatecznie sztandar udało się odkupić od poprzedniego właściciela, który mieszkał w miejscowości Bolesław k. Olkusza. Wcześniej sztandar został zakupiony na jarmarku staroci w Bytomiu. Ostatecznie działaczom udało się odkupić sztandar za 1000 złotych. W ten sposób strażacka relikwia trafiła ponownie na teren powiatu wodzisławskiego. 

Jerzy Szkatuła poddał sztandar renowacji i wspólnie podjęto decyzję, aby przekazać go do wodzisławskiego muzeum. Uroczyste przekazanie nastąpiło 10 grudnia 2022 roku. Stosowne dokumenty podpisali obecny prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP Zbigniew Radecki oraz dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim Sławomir Kulpa. Podczas uroczystości uhonorowano także dyrektora muzeum medalem "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej", dziękując mu m.in. za przygotowanie tegorocznej publikacji na temat historii pożarnictwa w Wodzisławiu Śląskim. 

- To ważny moment w historii, bo choć sztandar pochodził z Polski Ludowej nie ma to znaczenia. Historia pożarnictwa to historia ludzi, którzy służyli w tych strażach. Dla każdej osoby, która była kiedykolwiek członkiem formacji mundurowej: czy harcerzem, czy policjantem, czy strażakiem, każdy wie, jak ważny jest sztandar. To nasz honor i świadectwo historii. Dla mnie, jako również strażaka, to rzecz bardzo ważna, że sztandar po kilkudziesięciu latach poszukiwań wraca. Jego historia, choć bolesna, zatoczyła koło i tak, jak nadany został na wodzisławskim rynku, dziś wraca do Pałacu Dietrichsteinów kilkadziesiąt metrów dalej - podkreśla Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego, zapowiadając planowaną na przyszły rok w pałacu wystawę o historii pożarnictwa na terenie miasta. 

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
wnikliwy 12.12.2022 08:29

To była pierwsza część kabaretu,bo druga była o 18.00 ,beznadziejna jak ta pierwsza ha ha ha

aus 11.12.2022 17:15
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

buhahahaha p. Kieca w mundurze, jakiś drugi z medalem, cyrki kaberatowe. Pewnie żadnych medali nie dostają ci zwykli co gaszą, a tutaj szopki i teatry odstawiane z komunistycznym sztandarem. Chciałbym pana Kiecę teraz zobaczyć na akcji ratunkowej, w mundurze polowym za darmo po godzinach. Zobaczę czy to tylko teatr lub cyrk?

~Do_markiz (94.254. * .177) 11.12.2022 12:23
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Winny to ty jesteś że głosowałeś na pis

wnikliwy 11.12.2022 09:56
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czekam kiedy przebierze się za księdza i udzieli ślubu ha ha ha

~markiz (188.137. * .185) 10.12.2022 21:28
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czy Miecz mówił coś o tych 30 milionach co jest nam winny ?>

~kabaret (46.204. * .107) 10.12.2022 20:33
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

#wnikliwy- pewnie widziałeś też jak jest przebrany w strój bawarski i krótkie spodenki.moze kiedyś przejeżdżał przez ten region. także mnie już nic nie zdziwi

~sikawa (87.101. * .96) 10.12.2022 19:59
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

wnikliwy 10.12.2022 17:16
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

No to już jest kabaret,Kieca pierwszy sikawkowy w Wodzisławiu Śląskim

wnikliwy 10.12.2022 14:28
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do której OSP należy pan Kieca? Czy to jest jakiś teatr? Ciekawe w ilu akcjach brał udział druch Kieca