Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

II Wojna Światowa oczami 39 kobiet. Spotkanie autorskie z Moniką Fibic [ZDJĘCIA, LIVE]

W środę, 7 grudnia w Rydułtowskim Centrum Kultury "Feniks" odbyło się spotkanie z Moniką Fibic, autorką książki "Wojna jest kobietą". W książce zawarto autentyczne historie o czasach II Wojny Światowej opowiedziane przez kobiety, które ją przeżyły.

II Wojna Światowa oczami 39 kobiet. Spotkanie autorskie z Moniką Fibic [ZDJĘCIA, LIVE]
Autorka książki "Wojna jest kobietą", Monika Fibic

Monika Fibic, etnolog z Pszowa, pisarka, a prywatnie żona i matka. W swojej książce "Wojna jest kobietą" zawarła między innymi fragment pamiętnika swojej babci, historie kobiet z naszej najbliższej okolicy (jest historia pań z Pstrążnej, Pszowa czy Turzy Śląskiej) oraz historie kobiet z całej Polski, które przeżyły czasy II Wojny Światowej, na spotkanie z którymi autorka jeździła przez kilka miesięcy.

Pomysł napisania książki wziął się od rodzinnej, cennej pamiątki w postaci pamiętnika jej babci. - To taki nasz rodzinny skarb - powiedziała autorka na spotkaniu. - Książek o wojnie, napisanych z perspektywy mężczyzn (co robili, jak walczyli, czym walczyli itd.) jest mnóstwo, a tak naprawdę mało kto pytał kobiety, które przeżyły wojnę, jak ona wyglądała z ich perspektywy - dodała. 

Na spotkaniu można było zakupić książkę

W książce zawarto 39 autentycznych, przejmujących i dogłębnie poruszających historii. - Liczba 39 jest tak naprawdę liczbą przypadkową, bo histori miało być więcej, ale nie wszystkie panie ostatecznie wyraziły zgodę na ich publikację. Mnie ta liczba wydawała się niepełna, ale mój syn zwrócił mi uwagę, że przecież 39 to data wybuchu wojny, więc pasuje - skomentowała Fibic. Niektóre historie są krótkie, niektóre zajmują kilka stron. - Nie chciałam prowadzić żadnej selekcji. Uważam, że każda z tych historii jest bardzo cenna i warto ją ocalić od zapomnienia - dodała. 

Na spotkaniu pani Monika zaprezentowała zebranej publiczności fragmenty autentycznych nagrań ze spotkań. 

11 bohaterek książki nie doczekało jej wydania, zmarły krótko przed publikacją. Dwunasta pani zmarła krótko po wydaniu książki. Monika Fibic ma w planach kolejną publikację, która ma ujrzeć światło dzienne już niedługo. 

Zobacz spotkanie z Moniką Fibic w RCK Feniks

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~lkjh (46.223. * .76) 08.12.2022 10:44

Jak to: wojna jest kobietą!? Przecież kobietą ostatnio był Kornowac! Były jakieś zmiany?