Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Ale CZAD :( - młodzi dla młodych" - uczniowie z Żor przygotowali akcję dla mieszkańców

Młodzież ostrzega przed zagrożeniami związanymi z tlenkiem węgla. Uczniowie przygotowali własny projekt, by uświadamiać, dlaczego czad jest groźny i jak można zadbać o swoje bezpieczeństwo.

"Ale CZAD :( - młodzi dla młodych" - uczniowie z Żor przygotowali akcję dla mieszkańców
Uczniowie pojawią się też w różnych punktach miasta, by przeprowadzić rozmowy z mieszkańcami Żor, podczas których będą informowali o zagrożeniach związanych z czadem i wręczali ulotki na ten temat. / fot. ilustracyjne freepik

Z ostrzeżeniem dla przedszkolaków, uczniów i dorosłych mieszkańców wychodzą młodzi ludzie – uczniowie klasy strażackiej III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Zbigniewa Herberta oraz klasy plastycznej Liceum Sztuk Plastycznych pod okiem nauczycieli oraz przy współpracy strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Żorach.

W ramach akcji uczniowie opracowali materiały edukacyjne, profilaktyczne filmy oraz gadżety. Młodzież przygotowała też teatrzyk kukiełkowy, z którym odwiedziła żorskie przedszkola. Dzięki temu przedszkolaki w przystępny sposób zdobyły wiedzę na temat zagrożeń związanych z tlenkiem węgla oraz zalet posiadania w domu czujnika czadu. Dzieci mogły też wziąć udział w grze, w której nagrodami były tematyczne kolorowanki oraz odblaski. Teatrzyk został nagrany i  zostanie udostępniony innym placówkom oświatowym do wykorzystywania w ramach zajęć profilaktycznych.

Uczniowie pojawią się też w różnych punktach miasta, by przeprowadzić rozmowy z mieszkańcami Żor, podczas których będą informowali o zagrożeniach związanych z czadem i wręczali ulotki na ten temat.

Na podsumowanie projektu zaplanowano konferencję dla uczniów szkół ponadpodstawowych pt. "Ale CZAD :( - młodzi dla młodych", która odbędzie się w czwartek, 8 grudnia o 10:00 w kinie "Na Starówce". Podczas tego wydarzenia zaprezentowany zostanie nagrany przez uczniów film informacyjny, a także odbędą się prelekcje prowadzone przez specjalistów. O zagrożeniach związanych z czadem i ich zapobieganiu opowiedzą: uczennice klasy strażackiej III LO w Żorach, mł. asp. Maciej Polis z Komendy Miejskiej PSP w Żorach, asp. Witold Lisiak i asp. Krzysztof Nieszporek z Komendy Miejskiej Policji w Żorach oraz Wojciech Noras - przedstawiciel Korporacji Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego.

Konferencję zakończy koncert Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Organizatorami akcji są Ochotnicza Straż Pożarna Żory, III Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Żorach, Liceum Plastyczne w Żorach, Urząd Miasta Żory i Komenda Miejska Policji w Żorach.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Waldemar Socha - Prezydent Miasta Żory, nadbryg. Jacek Kleszczewski - Śląski Komendant Wojewódzki PSP oraz nadinsp. Roman Rabsztyn - Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach.

/źr. UM Żory, oprac. sqx/

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].