Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Śmieci znów droższe. Ile od nowego roku zapłacą mieszkańcy gminy Nędza?

Nowy rok przyniesie nowe stawki za śmieci w gminie Nędza. I znowu będzie drożej. Tym razem 36 złotych za osobę, choć w gminie podkreślają, że mogło być jeszcze więcej. Pomogły oszczędności, które udało się wypracować na przestrzeni 2022 roku.

Śmieci znów droższe. Ile od nowego roku zapłacą mieszkańcy gminy Nędza?
Z roku na rok odbiór i zagospodarowanie odpadów jest coraz droższe, co przekłada się na rosnące stawki odbioru śmieci od mieszkańców (zdjęcie poglądowe)

PreZero Recycling Południe Sp. z o.o. z Knurowa (dawniej Komart), czyli firma, która od lat obsługuje gminę, nadal będzie wywoziła stamtąd śmieci. Oferent złożył najtańszą ofertę, choć różnica pomiędzy dwiema, które wpłynęły do urzędu, nie była ogromna. Zwycięzca zażyczył sobie 2 460 672,00 zł, a rybnicki Transgór o nieco ponad 24 tys. złotych więcej. Spora różnica jest już pomiędzy tym, ile chciał przeznaczyć nędzański urząd, a tym ile musi po przetargu – urzędnicy na zamówienie planowali wydatkować 1 989 000 zł. To umowa roczna.

Skarbnik Katarzyna Paszenda nadmienia, że po analizie okazało się, że ilość wywożonych odpadów jest mniejsza, niż zakładano – 260 ton na miesiąc. - W związku z tym są oszczędności - mówi. 188 tys. złotych przełożono do przyszłorocznego budżetu, w efekcie pomniejszono stawkę – 36 złotych, a nie na 38 złotych. Choć skok jest mniejszy o dwa złote, to i tak znaczący dla podatników, bo mieszkańcy zapłacą o 3,5 złotych więcej za śmieci, porównując stawkę z 2022 rokiem. Podobnie jak wcześniej można obniżyć koszty o 1 złotych, decydując się na kompostowanie. Rozwiązanie wprowadzono ponownie pomimo tego, jak wskazuje skarbnik Paszenda, gmina na tym nie oszczędza.

Zdaniem wójt Nędzy oszczędności, które pozwoliły obniżyć przyszłoroczną stawkę, są namacalnym przykładem, że jeśli zmniejsza się ilość śmieci, to tak właśnie się dzieje. - Mam nadzieję, że nadal będzie udawało nam się to zmniejszyć - podkreśla Anna Iskała, wskazując na rozwiązania ekologiczne, na które decydują się mieszkańcy. Przewodniczący Gerard Przybyła wskazuje z kolei, że z jednej strony są oszczędności, ale z drugiej cena i tak wzrosła.

Dodajmy, że wraz z nowym rokiem w gminie zamiast worków na bioodpady będą kubły, w które mieszkańcy muszą wyposażyć się sami. W urzędzie liczą, że to przyniesie dodatkowe oszczędności. Wójt Anna Iskała ma nadzieję, że więcej mieszkańców zrozumie też, że "zielone opłaca się kompostować". O tych zmianach informowaliśmy wcześniej, m.in. w artykule pt. "Zmiany w Nędzy. Zamiast worków będą pojemniki na bioodpady, w które mieszkańcy muszą wyposażyć się sami".

Ludzie

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Gerard Przybyła

Przewodniczący rady gminy Nędza, prezes GMKS 21 Nędza

Katarzyna Paszenda

Skarbnik gminy Nędza

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Prosto (89.171. * .51) 05.12.2022 17:43
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A w Raciborzu 21 zł za osobę. Ale to dlatego, że Polowy jest zły a opozycja spod znaku Lenka i Fity dobra ;)