Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zarząd Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej wygłasza laudację na własną cześć. Lokator komentuje to w trzech słowach

Trwa Walne Zgromadzenie Członków Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Z tej okazji zarząd spółdzielni postanowił pochwalić się swoimi dokonaniami. Laudacja zarządu na własną cześć została wywieszona w zasobach RSM. Jeden z lokatorów skomentował długą listę inwestycji i przedsięwzięć bardzo krótko. Przypomniał zarządowi, że wszystko to zostało zrobione "ZA NASZE PIENIĄDZE".

Zarząd Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej wygłasza laudację na własną cześć. Lokator komentuje to w trzech słowach
Mistrz ciętej riposty z Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Czy Rybnicka spółdzielnia mieszkaniowa jest źle zarządzana?

Wyborcze emocje w Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zarząd jest krytykowany przez część spółdzielców, którzy zamierzają dać wyraz swojemu niezadowoleniu podczas Walnego Zgromadzenia Członków Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. To kluczowe wydarzenie w życiu spółdzielni. Spółdzielcy wybierają radę nadzorczą. Następnie rada nadzorcza dokona wyboru zarządu spółdzielni na nową kadencję.

- Odnosząc się do pojawiających się zarzutów jakoby Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa jest źle zarządzana, przedstawiamy Państwu kilka faktów i liczb o wynikach tego zarządzania w okresie kadencji obecnego Zarządu - czytamy w piśmie, którego zdjęcie dotarło do naszej redakcji. Pismo jest jednym z wielu, które zostały rozwieszone w zasobach Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Zarząd RSM w osobach prezesa Marka Gruszczyka oraz zastępców prezesa Marka Newego i Grzegorza Byczka przypomina, że od 2014 roku przeprowadzono termomodernizację 180 z 233 budynków w zasobach RSM, co pozwoliło na obniżenie kosztów zamówionej mocy cieplnej dla budynków o ponad 700 tys. zł (w skali roku). Na liście dokonań zarządu znajdują się jeszcze m.in.:

 • modernizacja wind (dźwigów osobowych),
 • budowa platform dla osób niepełnosprawnych,
 • montaż monitoringu (ponad 600 kamer),
 • budowa i remont miejsc postojowych,
 • modernizacja źródeł ogrzewania.

Co to za wybory?

Walne Zgromadzenie Członków Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej rozpoczęło się 29 listopada i zakończy 19 grudnia 2022 r. Najważniejszym punktem jest wybór rady nadzorczej na nową kadencję, która z kolei wybierze zarząd.

Aktualnie w skład rady nadzorczej RSM wchodzą: Barbara Nogły, Radosław Lewandowski, Julian Kosiński, Zdzisława Konsek, Bogumił Bajek, Robert Zięba, Ryszard Woźniak, Tadeusz Waluś, Dominik Sopel, Zdzisław Rojkiewicz, Jolanta Pierchała, Ryszard Pachucki, Irena Kosacka, Henryk Klimek, Zbigniew Gruźlewski.

Oto kandydaci do Rady Nadzorczej Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej na lata 2023-2025:

 • Arkadiusz Ancygier
 • Danuta Biskupek
 • Stefania Forreiter
 • Aniela Gałuszka
 • Zbigniew Grużlewski
 • Elżbieta Kiljan
 • Henryk Klimek
 • Radosław Knesz
 • Irena Kosacka
 • Grzegorz Lelowicz
 • Władysław Letyński
 • Sebastian Majerczak
 • Marek Michalik
 • Henna Miczajka-Kosińska
 • Stanisław Moszyński
 • Natalia Oliwa
 • Ryszard Pachucki
 • Eugeniusz Perenc
 • Jolanta Pierchała
 • Łukasz Pisaniec
 • Maria Polanecka-Nabagło
 • Zdzisław Rojkiewicz
 • Bartosz Rupiński
 • Dominik Sopel
 • Halina Sosna
 • Marek Szof
 • Elżbieta Śmigowska
 • Dariusz Świerczewski
 • Tadeusz Waluś
 • Zofia Wilim
 • Ryszard Woźniak
 • Marcin Wójcik
 • Kazimierz Zięba
 • Robert Zięba

Nie tam gdzie zawsze, czyli kontrowersje z lokalizacją walnego zgromadzenia

Zarząd RSM spodziewa się, że w wyborach weźmie udział około 2 000 osób. Dlatego też zgromadzenie spółdzielców podzielono na siedem części. Dwie części już się odbyły (29 listopada oraz 1 grudnia). Kolejne zaplanowano na 5, 7, 9, 12 i 19 grudnia.

Zebrania organizowane są w Domu Kultury w Niedobczycach (ul. Barbary 23) - dla mieszkańców Osiedla Południe, a także w Klubie Energetyka (ul. Podmiejska 43) - dla mieszkańców Osiedla Centrum oraz Osiedla Nowiny.

Zorganizowane wyborów w tych lokalizacjach wywołało oburzenie tej części spółdzielców, która jest sceptycznie nastawiona do działań obecnego zarządu. Część z nich uważa, że zarząd RSM celowo oddalił wybory od dużych osiedli, aby ograniczyć frekwencję i utrzymać się przy władzy.

Z kolei zarząd RSM tłumaczy wybór DK w Niedobczycach oraz Klubu Energetyka dostępnością terminów oraz liczby miejsc na salach. - Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa zarządza budynkami wielorodzinnymi w wielu dzielnicach Rybnika i zawsze jakaś część mieszkańców będzie musiała pokonać większe lub mniejsze odległości w celu uczestniczenia w Walnych Zgromadzeniach. Wybór miejsc spotkań wynika wyłącznie z dostępności wolnych terminów oraz wymaganej liczby miejsc w salach - tłumaczy zarząd RSM i jednocześnie liczy, że inna niż dotychczas lokalizacja zebrani nie wpłynie na obniżenie frekwencji, a wręcz przeciwnie - pozwoli na przyjęcie większej liczby mieszkańców pragnących uczestniczyć w spotkaniach.

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kużnik (188.137. * .179) 04.12.2022 20:14

Dodam jeszcze że w tamtym czasie wdrozyliśmy 3 pomysly.Garaze,Sieć telekom i wprowadzilismy w zycie pomysł p Antczaka na zbieranie wody przez noc aby byla przez 24 godziny.Ta górka za 28 to zbiorniki.

~Kużnik (188.137. * .179) 04.12.2022 19:53

Jestem tu od samego początku budowy Chabrowej.Kilka lat byłem członkiem rady osiedla,ale nigdy nie było tyle zrobione co za tego zarządu.Mamy drogę,oświetlenie,nowe domki śmietnikowe,ocieplone budynki,pomalowane klatki,wymienione windy,siec hydrantową,drzwi p poz,place zabaw,siłownie,nasadzenia drzew,nowe miejsca postojowe,2 parkingi w przygotowaniu na 2x 100 aut.Stracilismy pawilon Nord z parkingiem.Najbardziej aktywnymi osobami to pan Lewandowski z RN, Grużlewski RN i Antczak wieczny dzialacz spoleczny dzis nie nalezący do rady ale jak twierdzi żeby pomagac nie musisz być, ale musisz chcieć.

~Jadziaospoludnie (77.255. * .73) 03.12.2022 23:09

Byłam na walnym w Niedobczycach i wiem jak to wszystko się odbywa, ale takiego czegoś jeszcze nie widziałam. To co zrobił obecnie działający zarząd z radą nadzorczą, która powinna sprawować nadzór nad zarządem, a tak naprawdę zarządu dyktował zasady a rada grzecznie słuchała. Zacząć należy od tego, że Spółdzielnia masowo zbiera pełnomocnictwa z pustym polem na kogo je mają mieszkańcy wystawić. Następnie wpisuje w te miejsca swoich reprezentantów, którzy na walnym zgromadzeniu głosują na kandydatów z tzw. listy prezesa. Co było hitem to na walne przyjechał autobus z którego wyszli panowie którzy ocieplali nam bloki (firma budowlana) i Ukraińcy. To byli właśnie reprezentanci na pełnomocnictwach. Wszyscy później zgodnie przegłosowywali na sali wszelkie uchwały (oczywiście bez ich odczytania) itp. Ci sami też głosowali na rade nadzorczą z "listy prezesa". Ciekawostką też jest, że spotkaniem przewodniczył obecny rady nadzorczej czego mu nie wolno. Nijaki Pan WOŹNIAK. Człowiek, który na pytania członków z sali publicznie odpowiadał "zamknij się PAN"; jednemu nawet wypomniał z sali zaległości w czynszu. Jednym słowem człowiek bezczelny i wyrafinowany. Jedyny przewrót w tych oszustwach, wyłudzeniach i braku szacunku do członków mogą zrobić tylko CZLONKOWIE. Niestety jeśli oni nie pójdą jako jedność na walne głosować to nic się nie zmieni.

~Kaskazrybnika (146.70. * .23) 03.12.2022 21:15

Za nasze pieniądze też podwyżki!! i to nie małe! POWOŁAĆ NOWĄ RADE! NOWYCH LUDZI
Lista długa ale trzeba obcych ludzi tych co maja cos do powiedzenia, a nie tylko tych co wygrają wybory na pełnomocnictwa czyli kolejni ci sami.
Pan, który był przewodniczącym pierwsze zebranie bardzo zle się zachował! Wyzywając innych, a jest w Radzie Nadzorczej Spółdzielni - popatrzcie kogo my mamy dotychczas w Radzie! Zmieńmy to bo to hańba


~MirosławaZ (146.70. * .23) 03.12.2022 21:02

Jestem może już w swoim wieku kobietą ale to co dzieje się tam na tych wyborach to przechodzi ludzkie pojęcie! Ludzie nie dajcie się zwariować! Zarząd robi co chce i jak chce.... Powinna wejść nowa Rada Nadzorcza, m.in. młodzi ludzie.

Tam potrzeba takich młodych prężnie działających co mają coś do powiedzenia, np.:
Ancygier, Gruźlewski, Majerczak, Pisaniec, Oliwa, Świerczewski, Zięba

~nnn (46.223. * .184) 03.12.2022 06:32
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Faktycznie mistrz, ale riposty żałosnej. Za czyje pieniądze mają być utrzymywane spółdzielcze obiekty, jak nie za twoje? I co? Posuwasz z buta na 10 piętro, czy jedziesz windą?