Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Walne Zebranie w SM Orłowiec krótko przed świętami. Dlaczego?

Walne zebrania Spółdzielni Mieszkaniowej Orłowiec odbywać się będą od 15 grudnia w trzech terminach: 15, 19 i 21 grudnia. Mieszkańcy pytają, dlaczego zebrania zaplanowano właśnie w terminach przed świętami. Wyjaśnienie wynika ze statutu spółdzielni. 

Walne Zebranie w SM Orłowiec krótko przed świętami. Dlaczego?
Walne zgromadzenie członków rozpocznie się 15 grudnia. Do udziału uprawnionych jest 2340 członków w Rydułtowach, 1639 w Pszowie oraz 440 w Raciborzu (także dot. mieszkańców Gorzyc).

Walne Zebranie w SM Orłowiec krótko przed świętami. Dlaczego?

- To w zasadzie decyzja osób, które złożyły podpisy. Przeprowadziłem rozmowę z dwoma przedstawicielami tej grupy inicjatywnej, informując o odpowiednich terminach. Zasugerowałem, żeby ze złożeniem wniosku o walne zebranie poczekali kilka dni, aby można było zorganizować je w styczniu. Podpisy złożono natomiast 17 listopada, więc ustawowe terminy są nieubłagalne – mamy cztery tygodnie na organizację walnego zebrania, a jednocześnie na 21 dni przed nim, musieliśmy dostarczyć zawiadomienie do wszystkich, ponad 4200 członków spółdzielni – informuje Antoni Seidel, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Orłowiec.

- W paragrafie 77. statutu spółdzielni istnieją zapisy o tym, kto może zwołać Walne Zgromadzenie członków. Taką decyzję może podjąć zarząd, Rada Nadzorcza oraz 1/10 członków, a Walne Zgromadzenie powinno być zwołane w takim terminie, aby mogło się ono odbyć w ciągu 4 tygodni od dnia wniesienia żądania. Kolejny paragraf natomiast mówi wprost, że wszystkich członków trzeba zawiadomić na piśmie co najmniej 21 dni przed terminem posiedzenia pierwszej części Walnego Zgromadzenia. To pokazuje, że jesteśmy ograniczeni terminami, wynikającymi z przepisów – wyjaśniają w spółdzielni.

Może nastąpić paraliż

Sprawę utrudnia fakt, że 5 grudnia kończy się nabór wniosków konkursowych na nowego prezesa SM Orłowiec. Według planu członkowie komisji konkursowej mieli do końca roku przeprowadzić rozmowy z kandydatami i wybrać nowego prezesa. Czy uda się to jednak w 10 dni, do pierwszej części Walnego Zgromadzenia? To mało prawdopodobne. - Gdyby doszło do sytuacji, że podczas Walnego Zgromadzenia dojdzie do odwołania całej rady, bo z tego powodu Walne Zgromadzenie jest zwoływane, a nie będziemy mieli wybranego prezesa, spółdzielnia pozostanie bez odpowiedniego kierownictwa. Koniec roku to zatwierdzanie wielu sprawozdań finansowych aby prawidłowo zakończyć rok, dodatkowo musimy utrzymać płynność wykonywanych przelewów, nie wspominając o innych istotnych pracach które na co dzień wykonywane są przez zarząd spółdzielni. Przy braku zarządu i rady nadzorczej niemożliwe będzie też zwołanie kolejnego Walnego Zgromadzenia. To paraliż spółdzielni, a wystarczyły dwa tygodnie – dodaje Antoni Seidel.

524 podpisów członków i nie tylko

Faktem jest, że Walne Zgromadzenie Członków odbędzie się 15 grudnia o godz. 16.00 w Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks”, 19 grudnia o godz. 16.00 w MOK w Pszowie oraz 21 grudnia o godz. 16.00 w Szkole Podstawowej nr 18 w Raciborzu. Zebrania odbędą się na wniosek mieszkańców, którzy złożyli 524 podpisy (wymagane było 420, czyli 1/10 członków). - Po weryfikacji okazało się, że 66 podpisów jest nieważnych, ponieważ na listach o odwołanie Rady Nadzorczej podpisały się nie tylko osoby posiadające członkostwo w spółdzielni, ale także lokatorzy wynajmujący mieszkania, członkowie rodzin czy osoby, które nie widnieją w rejestrze spółdzielni – wyliczają pracownicy spółdzielni.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~22K (5.173. * .26) 02.12.2022 19:17

Szanowny Panie były przewodniczący rady nadzorczej , teraz nagle panu się przypomnia że jest takie coś jak zarządzanie ? Nie potrafiliście upilnować własnego człowieka i teraz się budzicie WSTYD

~Okradziony (46.135. * .146) 02.12.2022 19:15

Kupiłem sobie farbę w spraju jak do poniedziałku nie dostanę mojej własności zostanę osiedlowym artystą... Żądam zwrotu mojego smartfona I laptopa burmistrzu od siedmiu boleści więcej ostrzeżeń nie będzie...

~Kononowicz (89.64. * .216) 02.12.2022 19:06

A ile trzeba zebrać podpisów żeby odwołać burmistrza I komendanta 13 posterunku? Było nie było to jedna skorumpowana banda...

~AF (31.0. * .53) 02.12.2022 16:26

Mam pytanie, z kim rozmawiał Pan Seidel, nt terminu Walnego Zgromadzenia?! Bo ze mną NIE!!! A to ja składałam pismo z podpisami mieszkańców. Nawet Pana, wówczas na oczy nie widziałam!!!! Dlaczego Pan kłamie??!!! Mam na to świadków, którzy składali ze mną to pismo. Kłamstwo pogania kłamstwo!!!!