Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Skąd się wzięła akcja "Biała wstążka"?

Trwa kampania "Biała wstążka". To jedna z największych na świecie inicjatyw mających na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet, prowadzona jest w 55 krajach. Została stworzona przez mężczyzn po tragicznych wydarzeniach w Montrealu. W działania włączają się m.in. jastrzębscy dzielnicowi.

Skąd się wzięła akcja "Biała wstążka"?
Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet / fot. KMP Jastrzębie-Zdrój

Kampania "Biała wstążka" zrodziła się w Kanadzie. Akcja jest wynikiem wydarzenia z 6 grudnia 1989 roku, kiedy to w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a kolejnych 13 ranił. Napastnik twierdził, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ to kobiety zabrały mu miejsce na uczelni.

Mieszkańcy Jastrzębia otrzymują symboliczne białe wstążki / fot. KMP Jastrzębie-Zdrój

Dwa lata później, w 1991 roku, kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet. Rozpoczynający swoje działania jako symbol akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności. Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.

Kampania ta w obecnych czasach przenosi się także na inne obszary, takie jak np. hejt, obrażanie, wyzywanie w sieci. W walkę z przemocą wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania włączyli się kolejni stróże prawa.

Jastrzębscy dzielnicowi w towarzystwie pracowników socjalnych mówili o kampanii na terenie miasta, a profilaktyk policyjny nadkomisarz Aneta Zacharjasz w trakcie spotkań z młodzieżą naświetlała młodym ludziom tematykę związaną z przemocą, hejtem, mową nienawiści.

Kampania trwa 16 dni / fot. KMP Jastrzębie-Zdrój

/źr. KMP Jastrzębie-Zdrój, oprac. sqx/

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~op (91.192. * .86) 04.12.2022 08:30
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Raperkaklasztorna (89.64. * .25) 03.12.2022 22:45

Bardzo dobra inicjatywa :)

~To_sem_ja (31.0. * .238) 03.12.2022 21:31
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~To_sem_ja (31.0. * .238) 02.12.2022 19:13
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Raperkaklasztorna (89.64. * .244) 02.12.2022 08:02
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~To_sem_ja (31.0. * .15) 02.12.2022 01:16
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem