Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kuźnia przekaże Ukraińcom autobus. Będzie woził dzieci, które wcześniej swój pojazd oddały na wojnę

To kolejna pomoc, która popłynie z Kuźni Raciborskiej na Ukrainę po tym jak Putin rozpętał wojnę u naszych wschodnich sąsiadów.

Kuźnia przekaże Ukraińcom autobus. Będzie woził dzieci, które wcześniej swój pojazd oddały na wojnę
Nazwa "Frankobus" pochodzi od imienia kierowcy, który wozi dzieci do szkoły – Franciszka Kretka (fot. Bartosz Kozina)

Ostateczna decyzja o przekazaniu autobusu zapadła na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej. - To pojazd z 2004 roku, wisi na naszej ewidencji i troszkę generuje nam kosztów - tłumaczył burmistrz Paweł Macha. Samorząd zdecydował się na taki krok, bo wcześniej zastąpiono wysłużony pojazd nowym – tureckiej marki Otokar; kosztował prawie milion złotych, z czego 800 tys. zł to pozyskane dofinansowanie rządowe. - To olbrzymia pomoc, bez której nie bylibyśmy w stanie dokonać takiego zakupu - podkreśla wówczas burmistrz (czytaj więcej: Od września dzieci z Gminy Kuźnia Raciborska do szkół będzie dowoził nowy "Frankobus" [ZDJĘCIA]).

Z Kuźni do Sachnowszczyny

Autobus ma trafić do obwodu Charkowskiego, a konkretnie do Sachnowszczyny. Taką decyzję w Kuźni Raciborskiej podjęto po ustaleniach z ukraińskim konsulem. - Rekomenduję tę pomoc - podkreślał na sesji Macha, na co przystali radni. Po "Frankobus" do Kuźni Raciborskiej przyjadą Ukraińcy. Tam korzystać będą z niego dzieci, bo jak wyjaśniał burmistrz, autobus, którym wcześniej jeździli, został przekazany na zaspokojenie potrzeb sił zbrojnych.

Będzie zbiórka

Autobus ma zostać wypełniony darami, które zebrano w ramach akcji pomocowej. Przypomnijmy, koordynowało ją wówczas Stowarzyszenia Mieszkańców "Kuźnia Przyszłości". Udało się wtenczas skorzystać nawet z pomieszczenia po sklepie Anatol, gdzie stworzono Kuźniański Helpik (więcej TUTAJ).

Przekazanie obędzie się 12 grudnia. Dzień wcześniej, o czym na sesji informowała wiceprzewodnicząca Ilona Wróbel oraz przedstawicielka kuźniańskiego stowarzyszenia, w trakcie bożonarodzeniowego jarmarku na Placu Zwycięstwa, odbędzie się jeszcze zbiórka darów, głównie dla dzieci. - W tym czasie szczególnie potrzebna jest ciepła odzież, czapki, szaliki, rękawiczki, koce oraz produkty żywnościowe o długim terminie przydatności do spożycia, a także słodycze. Czapki, szaliki i rękawiczki dla dzieci zbierane są już przez parafie w Kuźni Raciborskiej i w Turzu. Można przynosić je do kościoła. Będą darem naszych dzieci dla dzieci na Ukrainie - podał kuźniański urząd.

Ludzie

Ilona Wróbel

Wiceprzewodnicząca rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Moritz (51.83. * .195) 01.12.2022 17:36
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu