Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Słodycze Cypru. Młodzi gastronomicy z Raciborza pokazali uczniom z SP 18 jak przygotować baklawę i lokmę [ZDJĘCIA]

Jak wynika z badań 96% Polaków kupuje słodycze. Prawie połowa z nas sięga po nie bez specjalnej okazji, tylko dlatego, że je lubi. Kobiety najczęściej by poprawić humor, a mężczyźni – żeby dodać sobie energii. Cukiernicy i technicy żywienia i usług gastronomicznych razem z grupą uczniów z klasy 2a Szkoły Podstawowej nr 18 w Raciborzu postanowili, że jak jeść słodyczce to tylko te własnoręcznie wykonane.

Słodycze Cypru. Młodzi gastronomicy z Raciborza pokazali uczniom z SP 18 jak przygotować baklawę i lokmę [ZDJĘCIA]
Młodzi gastronomicy z Raciborza pokazali uczniom z SP 18 jak przygotować baklawę i lokmę. Fot. CKZiU nr 1

Okazją do tego były warsztaty cukiernicze „Słodycze Cypru” zorganizowane w pracowni gastronomicznej przy ulicy Wileńskiej. Mali, być może przyszli cukiernicy, z zapałem mieszali składniki, formowali ciasto, przekładali je, dekorowali i oczywiście zajadali. Efektów zmagań z wałkiem i mikserem mogli również skosztować najbliżsi młodych cukierników, którzy zabrali swoje wypieki do domów.

W tym słodkim zamieszaniu nie zapomniano o uczniach Centrum – mogli oni skosztować tradycyjnych cypryjskich słodyczy – baklawy i lokmy. Za tak mile rozpoczęty weekend możemy podziękować nauczycielom branży gastronomicznej, którzy po powrocie ze szkolenia job shadowing na Cyprze postanowili podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami.

Szkolenie i warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu „Z nowymi kompetencjami w przyszłość zawodową – CKZiU nr 1 w Raciborzu” o numerze 2021-1-PL01-KA121-VET-000010552. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską.

źródło: CKZiU nr 1 w Raciborzu

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].