Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gwarki wróciły do Ignacego [ZDJĘCIA]

W odnowionym nadszybiu szybu Kościuszko Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku Niewiadomiu odbyły się tradycyjne górnicze gwarki. 

Gwarki wróciły do Ignacego [ZDJĘCIA]
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Zygmunt Łukaszczyk (z lewej) i rektor Politechniki Śląskiej Arkadiusz Mężyk.

Wzięli w nich udział górnicy, emerytowani pracownicy kopalni oraz zaproszeni goście. 

Spotkanie gwarków powszechnie zwane karczmą piwną jest tradycyjną kontynuacją zwyczajów i obrzędów, którym hołdowali górnicy od czasów zamierzchłych i hołdują aż po dzień dzisiejszy. Gwarki nawiązują do spotkań górników, którzy gromadząc się przy kuflu piwa szukali wytchnienia po ciężkiej i pracy pod ziemią. Posiedzeniu towarzyszyły frywolne żarty, a przede wszystkim tradycyjne górnicze pieśni.

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Rufi (46.134. * .9) 27.11.2022 22:08
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Rufi (46.134. * .9) 27.11.2022 15:10
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

wnikliwy 27.11.2022 11:40
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Dosc2 (178.43. * .203) 27.11.2022 00:41
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~PIWosz (89.151. * .196) 26.11.2022 22:20

JPRDL! Piwo lejom z giskany. Koniec świata!

~ciekawy (188.137. * .185) 26.11.2022 21:48
oceniono 3 razy
3

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem