Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Taki jubileusz to jest "coś". OSP Rzuchów ma 125 lat [ZDJĘCIA, WIDEO]

- To święto całej społeczności - tak Jacek Kuźmiński, prezes OSP Rzuchów mówił o jubileuszu jednostki, na czele której stoi. Pytany przez Nowiny o życzenia z okazji urodzin, odpowiadał, że potrzeba młodszego pokolenia, które przejmie to, na co od lat pracowali mieszkańcy kornowackiej wsi.

Taki jubileusz to jest "coś". OSP Rzuchów ma 125 lat [ZDJĘCIA, WIDEO]
W trakcie uroczystości nadany został m.in. złoty znak Związku Ochotniczych Straż Pożarnych RP na sztandar OSP Rzuchów. Skład pocztu sztandarowego: Zdzisław Kosteczko, Jarosław Prokopczuk i Paweł Bezuch

Jubileuszowe uroczystości zorganizowano w sobotę 26 listopada. Wówczas przed remizą zebrali się strażacy, mieszkańcy i oficjele, aby świętować 125-lecie jednostki. Nie dopisała jednak pogoda, ale deszcz nie przeszkodził w organizacji święta.

Sztandar z najwyższym odznaczeniem

Urodziny to życzenia i prezenty. Te drugie miały szczególne znaczenie dla strażaków-ochotników, ponieważ na sztandar OSP Rzuchów nadano złoty znak Związku Ochotniczych Straż Pożarnych RP. To najwyższe odznaczenie.

W trakcie uroczystości nadano także odznaczenia strażakom. Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: Łukasz Baron i Marek Ploch. Brązowy: Jacek Kuźmiński i Zdzisław Kosteczko. Natomiast odznakę „wzorowy strażak”: Paweł Bezuch, Tomasz Hajduk, Marcin Kupczyk i Radosław Piecha.

Odznaczenia strażakom przekazywali: wiceprezes oddziału wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach dh Stefan Kaptur i komendant Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu bryg. Jarosław Ceglarek. Na zdjęciu: Jacek Kuźmiński i Zdzisław Kosteczko, którzy otrzymali brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa

Służba z serca

Minister Michał Woś mówił o OSP Rzuchów, że jest trzonem wsi. - Wasze zaangażowanie jest wzorem dla wszystkich - podkreślał. Poseł Adam Gawęda dziękował strażakom w swoim imieniu i żony – senator Ewy Gawędy za służbę i ofiarność.

Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu bryg. Jarosław Ceglarek mówił, że jubileusz jednostki pokazuje, jak piękną tradycję Rzuchów kultywuje od lat. - Wykonujecie swoją służbę z serca, co jest najpiękniejsze - podkreślał. Wiceprezes oddziału wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach dh Stefan Kaptur mówił, że 125-lecie to jest naprawdę „coś”. - W powiecie mamy 53 jednostki, ale nie każda może poszczycić się takim wiekiem - nadmienił.

- Działalność waszej jednostki dała niejednokrotnie świadectwo ofiarności i poświęcenia w niesieniu pomocy mieszkańcom naszej społeczności - napisał w liście do strażaków wójt Grzegorz Niestrój, którego reprezentował sekretarz Radosław Łuszcz. - Nieraz ratowaliście zdrowie i życie mieszkańców, za co jako radni z serca dziękujemy - powiedział z kolei Grzegorz Bauerek, wiceprzewodniczący Rady Gminy Kornowac.

Część oficjalną zwieńczono wspólnym zdjęciem strażaków i zaproszonych gości

Z kart historii

Początki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzuchowie sięgają 1897 roku, kiedy we wiosce założono związek sikawczany. Pierwszym prezesem został Józef Mielimonka, a komendantem Józef Kubica. W 1921 roku pieczę objął Konstanty Żymełka, który wobec nowych potrzeb i wymagań w 1924 roku rozpoczął reorganizację istniejącego związku i przekształcił go w OSP Rzuchów. W 1975 roku do użytku oddano budynek remizy. Od 2011 roku prezesem OSP jest Jacek Kuźmiński, a naczelnikiem Jarosław Prokopczuk.

Ludzie

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Ewa Gawęda

Senator RP

Grzegorz Bauerek

Radny gminy Kornowac

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.

Jacek Kuźmiński

Radny gminy Kornowac

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Radosław Łuszcz

Sekretarz Gminy Kornowac

Stefan Kaptur

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych raciborskich strażaków ostatnich dekad

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].