Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Starosta Swoboda zbliżył marszałka do powiatu. Co sądzi o przewrocie w Sejmiku?

Ostatnie lata to częste wizyty na ziemi raciborskiej zarówno marszałka Chełstowskiego, jak i byłego wicemarszałka Kałuży. Zarząd województwa się zmienił. Jak te ruchy wpłyną na relacje z Powiatem Raciborskim?

Starosta Swoboda zbliżył marszałka do powiatu. Co sądzi o przewrocie w Sejmiku?
Starosta raciborski Grzegorz Swoboda

W kontekście pańskich częstych kontaktów z włodarzami Województwa Śląskiego trudno nie pytać o przyszłość po trzęsieniu ziemi w katowickim Sejmiku.

Tak jak wszystkich, zmiana w Województwie nas zaskoczyła. My jesteśmy tu niezależni, ja nie należę do żadnego ugrupowania partyjnego. My jako samorządowcy mamy służyć mieszkańcom i to realizujemy. Skupiamy się na własnych projektach, na które pozyskaliśmy unijne i rządowe dofinansowania. Współpracujemy z wójtami, włodarzami gmin.
Oczywiście mamy na linii Powiat - Województwo wspólne sprawy, zwłaszcza jeśli chodzi o drogi. Z powodzeniem zorganizowaliśmy z samorządem województw duże wydarzenia na Zamku Piastowskim. Festiwal Śląskie Smaki i Jarmark Bożonarodzeniowy zakończyły się sukcesem.
Nadal chcemy współpracować z zarządem województwa, myślę, że będzie nam dane kontynuować udaną współpracę. Ja sobie tego życzę, taką mam nadzieję. Na takiej dobrej współpracy skorzystają mieszkańcy naszego powiatu, a to jest najważniejsze.

Marszałek Chełstowski tłumaczył, że do PiS-u, którego szeregi opuścił, zraziła go antyunijna polityka partii. Powiat też potrzebuje pieniędzy z Brukseli.

Jako Powiat mocno liczymy na nowe środki europejskie. Planów mamy tu bardzo dużo. Mówimy tu o drogach, o szpitalu i szkołach. Chcemy aplikować o dotacje na OZE, na termomodernizacje. To wszystko przed nami.
Jako starosta będę współpracował ze wszystkimi, którym leży na sercu dobro powiatu raciborskiego, rozwój województwa, na pewno będziemy współpracować na bardzo szerokim poziomie.

W Katowicach marszałek jest ten sam, a pan wypracował z nim dobre relacje przez 4 laty. Odbyło się kilka wizyt tego włodarza na ziemi raciborskiej. Nie będzie za to Wojciecha Kałuży, który też aktywnie nas odwiedzał. Odczujemy brak tych kontaktów?

Tak, miałem dotąd bardzo dobre relacje, jeśli chodzi o tą katowicką sferę. Tak jednak jest w polityce. Nastąpiły zmiany. My chcemy po tych zmianach nadal współpracować. Dzięki dotychczasowym relacjom udało się „odczarować” powiat raciborski. Są nowe remonty, nowe inwestycje i wydarzenia. Czuliśmy się wcześniej pomijani przez marszałków i to się zmieniło na lepsze. Wiele zadań, wiele środków pozyskaliśmy.

Jakub Chełstowski wszedł do nowego ruchu samorządowego Tak! Dla Polski. Czy miał pan jakieś propozycje z jego strony, by pójść jego śladem?

Jestem samorządowcem, nie wiążę się na chwilę obecną z żadną partią. Przynależę do komitetu wyborczego i klubu radnych Razem dla Ziemi Raciborskiej, służę mieszkańcom. Takich uzgodnień przestrzegam.

Ludzie

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~68ok58ij (46.134. * .98) 24.11.2022 10:04

W powiecie nie rządzi starosta tylko rada powiatu i tu są ugrupowania polityczne i zarzad powiatu gdzie też są ugrupowania polityczne. Starosta to tylko przedstawiciel zarządu. Organ wykonawczy to zarzad a nie starosta jednoosobowo. Inaczej jest w gminie tam organ wykonawczy to jednoosobowo prezydent czy wójt. Powiat to zarzad wieloosobowy i rada. Starosta to tylko przewodniczący zarządu. Decyzje podejmuje zarzad wieloosobowy.

~RadekT (178.43. * .159) 24.11.2022 09:19

Wyrobił się nasz starosta. Mądrze gada.