Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Wola wyborców jest spełniona". Poseł Maciej Kopiec o utracie władzy przez PiS w województwie śląskim

- Przypomnę państwu, że władza w województwie śląskim została przez PiS zdobyta fortelem i oszustwem, a każde kłamstwo ma krótkie nogi. Obywatele zdecydowali, że województwem rządzić będzie koalicja opozycji: Lewica, KO i PSL - pisze Maciej Kopiec na Facebooku.

"Wola wyborców jest spełniona". Poseł Maciej Kopiec o utracie władzy przez PiS w województwie śląskim
Poseł Maciej Kopiec uważa, że zmiana władzy w samorządzie wojewódzkim to przywrócenie wyniku wolnych wyborów sprzed czterech lat. Fot. Dawid Dobrogowski (arch. Macieja Kopca).

Wszystko wraca do normy

Poseł Lewicy z Rybnika Maciej Kopiec również komentuje utratę wladzy przez PiS w Sejmiku Województwa Śląskiego. W mediach społecznościowych przytoczył wypowiedzi z rozmowy w Radiu Katowice.

Zdaniem Macieja Kopca, przejście Wojciecha Kałuży do PiS w 2018 roku (formalnie Wojciech Kałuża nia przeszedł do PiS, ale został jego koalicjantem - red.) spowodowało "upadek władzy wybranej w wyborach powszechnych". - Teraz wszystko wraca do normy, Koalicja Lewicy, KO i PSL doprowadziła do tego, że wola wyborców jest spełniona - komentuje Maciej Kopiec.

- Rolą polityków w demokracji jest spełnianie woli społeczeństwa. Ludzie powiedzieli jasno: chcemy, żeby w śląskim wygrała opozycja. Jeżeli mamy na stole możliwość zrealizowania tej woli, to ją wykonujemy. Za 1,5 roku wyborcy ocenią Marszałka Chełstowskiego. Dzisiaj przywracamy wynik wolnych wyborów sprzed 4 lat - podkreśla Maciej Kopiec.

Koniec rządów PiS na Śląsku

Przypomnijmy, wskutek politycznej wolty marszałka Jakuba Chełstowskiego i trzech radnych wojewódzkich Prawo i Sprawiedliwość straciło większość w Sejmiku Województwa Śląskiego. Marszałek zatrzymał stanowisko. Pozostali członkowie zarządu województwa albo podali się do dymisji, albo zostali odwołani. Ich miejsce zajęły osoby rekomendowane przez nową koalicję rządzącą.

Nowe prezydium sejmiku

Do zmiany władzy na Śląsku doszło podczas sesji Sejmiku Województwa Śląskiego z 21 na 22 listopada. Najpierw na stanowisko wiceprzewodniczącego sejmiku wybrano Stanisława Gmitruka z PSL. Następnie odwołano przewodniczącego Jana Kawuloka z PiS, a na nowego przewodniczącego wybrano Marka Gzika (PO). Było to możliwe dzięki wolcie marszałka Jakuba Chełstowskiego, który razem z radnymi Aliną Nowak, Marią Materlą i Rafałem Kandziorą przeszedł do ruchu samorządowego "Tak! Dla Polski" i porozumiał się dotychczasową opozycją (Koalicja Obywatelska, PSL, Lewica). Tym samym Prawo i Sprawiedliwość straciło większość w sejmiku.

Nowy zarząd

Marszałek Jakub Chełstowski utrzymał się na stanowisku. Natomiast wicemarszałek Wojciech Kałuża (ten sam, który cztery lata temu zmienił polityczne barwy i pozwolił PiS zbudować większość w sejmiku) oraz Beata Białowąs (Solidarna Polska) podali się do dymisji. W kolejnym kroku radni odwołali wicemarszałka Dariusza Starzyckiego (PiS) oraz członka zarządu województwa Izabelę Domogałę.

Po odwołaniu większości poprzedniego zarządu, przyszła pora na wybór nowych władz województwa. Większością głosów nowej koalicji rządzącej wicemarszałkami zostali Łukasz Czapik (pracownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego) oraz Anna Jedynak (była wiceprezydent Sosnowca). Do zarządu województwa wszedł jeszcze Krzysztof Klimosz (wcześniej zarządzał Stadionem Śląskim).

Potrzeba odwagi

- Mam nadzieję, że ta kadencja Sejmiku Województwa w tym składzie, może jeszcze poszerzona o jednego członka zarządu, ale to będzie kwestia ustaleń politycznych wszystkich grup w Sejmiku, dotrwa i będziemy dobrze, godnie pracować na rzecz samorządu, podległych instytucji, a przede wszystkim na rzecz naszych mieszkańców. Mam nadzieję, że ten ruch, który dzisiaj zaistniał w Sejmiku Woj. Śląskiego, jako chyba w pierwszy klub radnych na poziomie regionalnym, będzie się rozszerzał. Do tego gorąco zapraszam innych radnych. Prowadziliśmy wiele innych rozmów i jest wola i otwarcie na to, a potrzeba troszkę odwagi. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie to się zmaterializuje. Dziś minęły cztery lata i jeden dzień. Dziękuję Prawu i Sprawiedliwości za tamtą współpracę. Uważam, że na te cztery lata trzy były wyjątkowo dobre, chociaż były to trudne czasy w rządzeniu. Wszystkim członkom zarządu, a możemy się nie zgadzać politycznie, też za tę pracę dziękuję - powiedział Jakub Chełstowski, zapowiadając pierwsze posiedzenie nowego zarządu jeszcze tej nocy, aby przydzielić odpowiednie kompetencje członkom - powiedział po wszystkich marszałek Jakub Chełstowski.


Zobacz również:

Ludzie

Maciej Kopiec

Poseł na Sejm

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
gen87 23.11.2022 18:18
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Poseł ma rację. Najwięcej głosów zdobyła opozycja. Po czym pis skorumpował oszusta (nazwisko pominę)
Teraz wszystko wróciło do pierwotnego wyniku wyborów.

~Zastanawiające (5.173. * .184) 23.11.2022 16:22
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Zastanawialiście się kiedyś czemu pisu nie lubi żadna inna partia?
Różne były koalicje a pis zawsze znienawidzony przez wszystkich,to daje do myślenia