Książnica zmieni nazwę na Bibliotekę Raciborską. Najwięcej czytelników ma wśród dzieci

Zapisanych w niej jest 8 tys. osób i odnotowała w tym roku 218 tys. wypożyczeń. Choć wydają się imponujące, to jednak wyniki te są gorsze od tych, jakie biblioteka miała przed pandemią. - Seniorzy wciąż boją się, że książka może być zainfekowana wirusem - przyznała na forum komisji oświaty rady miasta szefowa książnicy Małgorzata Szczygielska. Gościła tam 16 listopada z raportem o działalności placówki.

Książnica zmieni nazwę na Bibliotekę Raciborską. Najwięcej czytelników ma wśród dzieci

Czy pandemia pomogła, czy przeszkadzała czytelnictwu? To pytanie zadała dyrektorce radna Ludmiła Nowacka, która w przeszłości jako wiceprezydent Raciborza nadzorowała działalność placówki. 

Seniorzy boją się książek

Szefowa biblioteki przyznała, że pandemia spowodowała spadek czytelnictwa. Zamknięci byliśmy, a książki trafiły do izolacji. Początkowo na miesiąc, później na 10 dni, a w końcu na 3 dni. Nie było ku temu podstaw, by to robić, niestety w wielu ludziach to utkwiło. Teraz odrabiamy straty, a seniorzy wciąż się boją brać książki, które ktoś wcześniej czytał - mówiła radnym M. Szczygielska.

Poinformowała, że najwięcej czytają dzieci z najmłodszych klas szkoły podstawowej. - Im wyżej, tym gorzej. Seniorzy też sporo czytają. Ostatnio pojawiło się dużo czytelników w wieku produkcyjnym od 25 do 40 lat. Jest ich dużo w bibliotece. Swoje robią ceny książek. Przy nowościach włosy stają dęba. Myślę, że będzie teraz więcej wypożyczających - prognozowała dyrektor.

Powiat daje dużo mniej

Radną interesowało też, w jakich proporcjach budżetowych utrzymują bibliotekę Miasto i Powiat. Z samorządu miejskiego książnica dostaje 2 mln 246 tys. zł rocznie na działalność. Powiat wspiera ją dużo skromniej, bo kwotą 120 000 zł. - A to i tak jest dużo w tym roku, bo  poprosiliśmy starostę o uzupełnienie wkładów własnych w projektach zewnętrznych. Zazwyczaj jest to kwota 70 000 zł. Dodatkowo samorząd powiatowy dołożył się do akcji Lato z Powiatem w kwocie 7 000 zł - podała M. Szczygielska.

- Zostawię to bez komentarza, ale media to notują. Chyba pora na zmiany w tym zaangażowaniu - stwierdziła radna. Dyrektor Szczygielska zaznaczyła, że starosta nie odmawia, gdy biblioteka zgłasza się po wsparcie finansowe. Zdaniem radnej Nowackiej tak ciekawe wizje, koncepcje i innowacje, jakie proponuje bibliotek swoim czytelnikom, muszą zderzać się z dyskomfortem, gdy trzeba się prosić o środki na działalność. - Wiemy, że czytelnictwo upada, że ten obszar życia społecznego nie kwitnie. Jednak to, co państwo robicie, żeby pozyskać czytelników, jest fantastyczne. To są skuteczne sposoby, żeby zauważyć bibliotekę - stwierdziła L. Nowacka.

Przewodniczący komisji oświaty Michał Kuliga zapowiedział rozmowę ze starostą raciborskim w temacie finansowania biblioteki, bo zaniepokoiło go, że Powiat daje na działalność placówki tak skromną kwotę w porównaniu z Miastem.

Uczą Ukraińców

Jedną z nowości w akcjach bibliotecznych jest Ciuchowisko organizowane cyklicznie na Ostrogu. Nowacka pytała o odzew na to działanie. - To dopiero początek. Udostępniamy miejsce, wieszaki, koszyczki. Ludzie się wymieniają ubraniami. Nie powiem, żeby były tłumy, ale mieszkańcy muszą się przyzwyczaić do takiej oferty - tłumaczyła M. Szczygielska.

Innym, nowym pomysłem są kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Prowadzi je na Kasprowicza Krystyna Sordyl emerytowana nauczyciel języka polskiego oraz rosyjskiego. Wcześniej robiła to jako wolontariusz, jednak dyrektor Szczygielska po konsultacji z prezydentem miasta uznała, że za tę pracę należy się już wynagrodzenie.

Ebook kontra papier

Radna Justyna Poznakowska zapytała Szczygielską o smartfonizację młodzieży, bo dzieci i seniorzy wydają się jej mniej obecni w internecie i dlatego oni są najlepszymi czytelnikami. Zastanawiała się, czy otwarcie książnicy na ebooki jest dobrym ruchem. Dyrektor stwierdziła, że nie można ustrzec się przed nowoczesnością. - Sama korzystam z czytnika i pobieram książki w Legimi. Żeby dostać kod do tej platformy, trzeba się do nas zapisać, więc kontakt z biblioteką jest - podała radnym M. Szczygielska. Takich kodów przy Kasprowicza wydano 504 i ściągnięto 36 000 książek. Połowa z nich została otwarta. W bibliotece mają dostęp do statystyk. - Tylko trzeba wziąć pod uwagę, że cyfrowe wydania czytają ci, co czytają papierowe. Kto do tej pory nie czytał, to nie przeczyta także ebooka - zdiagnozowała pani dyrektor.

Marketingowa nazwa

Wiceprezydent Dawid Wacławczyk stwierdził, że wychwalać biblioteki nie trzeba, bo odkąd pamięta, jej działalność jest szeroka. Zwrócił uwagę na otwartość placówki, która współpracuje, z tak wydawałoby się, oddalonymi od niej tematycznie Arboretum czy Unią Racibórz. Te relacje są bardzo owocne.

Pierwszy zastępca prezydenta chce, wzorem Wodociągów Raciborskich, które przemianowano z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, zmienić nazwę biblioteki na bardziej marketingową. - Chcemy pójść tym tropem i powołać Bibliotekę Raciborską zamiast Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Nikt się nie powinien czuć tym skrzywdzony - zaznaczył urzędnik.

Aktualnie w magistracie pracuje się nad systemem identyfikacji miejskiej, który ma objąć placówki kojarzone z Miastem. - Żeby było prościej, fajniej i w jednolitej grafice. Potrzebna będzie zgoda rady miasta. Jeszcze nad terminem dyskutujemy - poinformował Wacławczyk.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~123654 (78.43. * .121) 19.11.2022 12:08

W pobitym polu zostały takie fantastyczne i nowatorskie nazwy jak CzytaMY i KsiążkaON.

~58iny7 (5.184. * .245) 18.11.2022 11:26

Tylko 120 tys. Daje powiat? Słabiutko przecież miasto dało 800 tys. na sor i 100 tys.na jarmark. To nie ma sensu. Jakie to absurdy z podziałami tych samorządów na inny i powiatowy. Radni powiatowi nie są widza potrzeby rozwijania czytelnictwa i kultury? Dobrze że na nową salkę zarządu było. To są priorytety.

~zhfd (109.90. * .145) 18.11.2022 08:41

Rozczarowałem się! Dlaczego w nazwie nie ma jakiegoś BOOKa?