Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gdzie składować węgiel do sprzedaży przez Wodzisław? TEK podpowiada

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej pojawił się temat sprzedaży węgla przez samorządy i braku ewentualnego miejsca, gdzie można by składować paliwo w mieście. Takie miejsce podpowiadają społecznicy z Towarzystwa Entuzjastów Kolei.

Gdzie składować węgiel do sprzedaży przez Wodzisław? TEK podpowiada
O sytuacji z miejscem na składowanie węgla podczas październikowej sesji mówił wiceprezydent Wojciech Krzyżek. Na zdj. także prezydent Mieczysław Kieca oraz wiceprezydent Izabela Kalinowska

Gdzie składować węgiel do sprzedaży przez Wodzisław? TEK podpowiada

Wiceprezydent Wojciech Krzyżek w swoim sprawozdaniu wyjaśnił, jakie rozmowy przeprowadzono z instytucjami miejskimi. Pojawił się wątek miejsca do składowania przy ul. Marklowickiej, jednak okazało się, że złożenie tam 9 tys. ton węgla nie jest możliwe. Pojawił się także wątek przekazania transportu opału przedsiębiorcom ze składów węgla, jednak jak podkreślił wiceprezydent, to spowodowałoby powiększenie ceny o ok. 200 zł więcej na tonie. Temat składowania i sprzedaży przez miasto pozostaje otwarty, jednak już pojawiły się sugestie, gdzie można składować węgiel.

Miejsce jest przy dworcu

- Czy aby na pewno nie ma miejsca w Wodzisławiu Śląskim na skład węgla? Otóż jest to miejsce na stacji PKP Wodzisław od strony placu ładunkowego. Przywiezienie koleją 9000 ton węgla nie stanowi problemu tam, bez zbędnego przeładunku, miejsca tam dostatek, a przy okazji nie zniszczy się dróg. Do tego jest to miejsce w miarę centralne w powiecie i szybki dostęp do dróg DK78, DW933 i DW932 oraz dróg powiatowych – wyjaśnia Jarosław Polok z Towarzystwa Entuzjastów Kolei.

Jak nie węgiel, to zboże

- W przyszłości temat węgla może się również powtórzyć, ale można by także ulżyć rolnikom i zrobić tam odbiór zbóż na kolej (w tej chwili wożą ciągnikami płody rolne aż za Racibórz około 40 km, tu mieliby około 10 z najdalszych części powiatu), czy punkt zaopatrzenia w nawozy sztuczne, materiały budowlane itd. Wprawdzie most na Leśnicy ma ograniczoną nośność, ale przy tych ilościach wegla na jedno gospodarstwo, nie stanowi to problemu. W przyszłości ten most powinien być jednak dostosowany do ciężaru auto-wagonów itd. - dodaje Jarosław Polok.

Samorządowcy chcą zdążyć z dystrybucją opału przed zimą. Na razie prowadzone są rozmowy m.in. z podmiotami prywatnymi, aby opracować założenia transportu. Sporo jest jeszcze problemów technicznych, które wymagają rozwiązania.

Ludzie

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~BylSobieWungel (46.204. * .109) 22.12.2022 00:06

Krzyżyk na drogę. Ostatni gasi światło

~Sybis (87.101. * .96) 15.11.2022 23:33
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Oni mają za mało prezydentów stąd ich mała wiedza

~Piko_lino (46.134. * .204) 15.11.2022 19:46
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Po wpisach widać, że jednak prawda - TEKturowcy mają zmienią nazwę na Towarzystwo Przeciwników Kolei w Jastrzębiu i zmienić wpis w KRS z pożytku publicznego, na szkodliwą społecznie.

wnikliwy 15.11.2022 19:17
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ten remont to była fuszerka za ogromne pieniądze,zniszczono stację w Wodzisławiu Śląskim przez fatalnie przeprowadzony remont,kto pozwolił na likwidację tyłu torów,które są potrzebne,mijanka w Czyzowicach nie odbudowana, jakże potrzebna na tej linii,teraz chcą po szkodach górniczych robić linię kolejową w Jastrzębiu Zdroju,lepiej te pieniądze wydać na udrożnienie linii do Chałupek,ale cóż takie myślenie

cocolino 15.11.2022 18:08
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Niestety nie wszystkie np. tory 26,28,30 i 32 zostały odcięte od strony Olzy w 2014 roku i mają wjazd tylko od stacji Marcel i Radlin Obszary(RybnikTowarowy) co uniemożliwia np. objazd lokomotywą i trzeba wpychać wagony lokomotywa na te tory.

wnikliwy 15.11.2022 17:46
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Piko_lino to wszystko co masz do powiedzenia?

~Piko_lino (46.134. * .204) 15.11.2022 17:10
oceniono 5 razy
-5
Zgłoś

A co to jest to TEK, że w ogóle dopuszczane jest do jakichkolwiek mediów?... A wysypać ten wungel przy TEKturowcach i niech tym swoim Tikiem rozwożą, przynajmniej jakiś pożytek będzie, a nie tylko szkodzić przyszłej kolei w Jastrzębiu.

~tłoczek (188.137. * .64) 15.11.2022 15:22
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Bardzo dobry pomysł. W dodatku z wykorzystaniem lepszego transportu od ciężarówek czyli kolei i z wykorzystaniem pustego obecnie miejsca. Tylko czy tory tam są przejezdne?