Wieczorynka się bilansuje. Koniec kłopotów z pediatrami

Czy warto było uruchomić w szpitalu rejonowym nocną i świąteczną pomoc lekarską, tzw. wieczorynkę? O to spytał na ostatnim posiedzeniu komisji zdrowia radny powiatu Franciszek Marcol. - Było kilka lat dyskusji czy ta funkcja powinna być na Gamowskiej (wcześniej obsługiwało tych pacjentów Centrum Zdrowia w Raciborzu-przyp. red.), proszę o ocenę, jak sprawdza się teraz, czy szpitalowi to się opłaciło -  padło z jego strony zapytanie.

Wieczorynka się bilansuje. Koniec kłopotów z pediatrami
Dyrektor naczelny szpitala rejonowego w Raciborzu - Ryszard Rudnik

Dyrektor nie miał przy sobie stosownych wyliczeń i jak powiedział, nie chce strzelać liczbami.  - Umowę na te świadczenia mamy aktualną, wszystko odbywa się zgodnie z zasadami. Był czasowy problem z obsadą pediatryczną, ale został rozwiązany. Nocna i świąteczna jest pomocą doraźną, a pacjenci mylą jej zastosowanie, przychodząc z różnymi sprawami. To jest przedłużenie świadczenia usług przez lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Kiedy oni się zamykają, to my kontynuujemy ich zakres świadczeń, ale w stopniu doraźnym - tłumaczył radnym dyrektor Rudnik.

Spełnione oczekiwania

Szef lecznicy zaznaczył, że w wymogach prowadzenia tzw. wieczorynki nie ma obowiązku, aby pediatra był codziennie na dyżurze. - My te oczekiwania spełniamy, bo są u nas zarówno pediatra, jak i internista. W rozwiązaniu problemu z obsadą pomogli lekarze z Ukrainy. Panie wypełniły te brakujące dyżury - wyjaśnił R. Rudnik.

Dyrektor poinformował, że jeśli chodzi o kwestie finansowe to na pewno nocna i świąteczna pomoc bilansuje się. - Nie jest to działalność wysoce rentowna, a my nie wzięliśmy tego zadania, żeby generować zysk. Jak oszczędnie gospodarujemy środkami, to bilansujemy tę działalność - zaznaczył Rudnik.

Zysk pacjentów

Przyznał, że słyszał o planach ministerialnych, że to może zniknąć ze szpitali. - Jak ktoś chce to zabrać, to raczej chętnie oddam - uśmiechnął się dyrektor.

Zdaniem radnego Franciszka Marcola, pacjenci zyskali na przejęciu przez szpital tzw. wieczorynki od ośrodków zdrowia. Uważa, że warto o to zabiegać nadal, gdyby ogłoszono nowe konkursy.

Szef lecznicy podkreślił, że na Gamowskiej są większe możliwości zabezpieczenia pacjenta niż w placówkach POZ. Oprócz tego działa tam niezależnie izba przyjęć. - Chorego można od razu lokować na oddział przez izbę przyjęć. Na pewno dla szpitala to nie jest problem, bo nim są na pewno i to nie tylko dla nas sprawy kadrowe - podkreślił w gronie radnych dyrektor Rudnik.

Władysław Gumieniak pytał, czy nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy mógłby zastąpić nocną i świąteczną pomoc? Dyrektor wyjaśnił mu, że jest to odrębny zakres świadczeń, który nie zastępuje nocnej opieki. Kiedy powstanie SOR zniknie ze struktury szpitala izba przyjęć.

Ludzie

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~genX (178.255. * .180) 14.11.2022 20:01
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu