Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Rydułtowach zasadzono Dąb Papieski, w Czernicy otwarto Pszczelarską ścieżkę edukacyjną

W uroczystościach wzięli udział senatorowie, burmistrz Rydułtów oraz wójtowie okolicznych gmin. Na patrona ścieżki edukacyjnej wybrano Franciszka Kowalskiego - wieloletniego prezesa Koła Pszczelarzy w Czernicy.

W Rydułtowach zasadzono Dąb Papieski, w Czernicy otwarto Pszczelarską ścieżkę edukacyjną
Dwie proekologiczne akcje z udziałem samorządu z Rydułtów miały miejsce w ostatnim czasie

Dąb papieski w Rydułtowach

Dziesiąty dąb uroczyście nasadzono w Rydułtowach, przy Parafii św. Jerzego. Wydarzeniu towarzyszyła uroczysta msza święta. Wzięła w nim udział młodzież z rydułtowskich Szkół Podstawowych nr 1 oraz nr 4. Uatrakcyjnił je program artystyczny. - Uczestnicy uroczystości mieli okazję osobiście zasadzić dąb dla uczczenia tej ważnej rocznicy - przekazują w rydułtowskim magistracie.

Pszczelarska ścieżka edukacyjna

Tego samego dnia w Czernicy otwarto Pszczelarską ścieżkę edukacyjną im. Franciszka Kowalskiego. To ukłon w stronę tego zasłużonego pszczelarza, który przez 34 lata pełnił funkcję prezesa Koła Pszczelarzy w Czernicy.

Pszczelarską Ścieżkę Edukacyjną można oglądać i się z niej uczyć w parku przy Pałacu von Rothów w Czernicy. Składa się z tablic informacyjnych, na których zawarte zostały cenne informacje na temat pszczół i ich znaczenia dla ludzkiego życia. Jej patronem został Franciszek Kowalski, który od 1963 do 1997 r., a więc przez 34 lata pełnił funkcję prezesa Koła Pszczelarzy w Czernicy. Symbolicznego przecięcia wstęgi podczas oficjalnego otwarcia Ścieżki dokonali: Bernadeta Jeszka oraz Andrzej i Romuald Kowalscy, a więc córka i synowie Franciszka Kowalskiego.

Senatorowie, burmistrz i wójtowie

W uroczystym otwarciu ścieżki edukacyjnej uczestniczyli m.in. senator Ewa Gawęda, senator Wojciech Piecha, burmistrz Rydułtów Marcin Połomski, wójt Gaszowic Paweł Bugdol, wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój, animatorka Stowarzyszenia "SPICHLERZ" Agnieszka Pytlik, sołtys sołectwa Czernica Adam Mróz, przedstawicielki Ośrodka Doradztwa Rolniczego Magdalena Orzyszek i Barbara Draga.

Uczestnicząca w uroczystościach senator Ewa Gawęda podkreśliła zarówno wielką rolę wieloletniego prezesa Koła Franciszka Kowalskiego, jak i wartość edukacyjną ścieżki. - Pszczelarze z Czernicy w piękny sposób uhonorowali swojego wieloletniego prezesa, ale też w pewnym sensie wypełnili jego testament, bo na pewno zależało mu na tym, by ludzie wiedzieli, jak ważne dla naszego życia są pszczoły. A dzięki powstałej w tym miejscu ścieżce, będą mogli się tego w przystępny sposób dowiedzieć - podkreśla senator Ewa Gawęda.

- Dziękuję za wsparcie finansowe Zarządowi Ślaskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach, Stowarzyszeniu "Spichlerz", Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i jej partnerom za wsparcie naszego projektu Działaj Lokalnie oraz członkom Koła Pszczelarzy w Czernicy także za ich poświęcony czas przy pracach montażowych - podkreśla Adam Barnabas, prezes Koła Pszczelarzy w Czernicy.

100 lat Koła Pszczelarzy w Czernicy

Warto w tym miejscu dodać, że już w przyszłym roku Koło Pszczelarzy z Czernicy świętować będzie jubileusz 100-lecia działalności. Podczas poniedziałkowej uroczystości prezes Koła Adam Barnabas zwrócił się do senator Ewy Gawędy z prośbą o objęcie patronatem honorowym przyszłorocznych obchodów. - Oczywiście zgodziłam się, bo uważam, że czernickie Koło naprawdę wykonuje rewelacyjną robotę. Byłam tu już nie raz i wiem, że są tu ludzie z ogromną pasją, którzy uczą, jak ważne są w naszym życiu pszczoły. Warto ich w tym wspierać i pomagać im - podkreśla Ewa Gawęda.

Ludzie

Ewa Gawęda

Senator RP

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.

Marcin Połomski

Burmistrz Miasta Rydułtowy

Paweł Bugdol

Wójt Gminy Gaszowice

Wojciech Piecha

Senator

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~xxx (89.64. * .155) 27.10.2022 11:01
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~MieszkańcyRydułtowy (89.64. * .116) 26.10.2022 21:02
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu