Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Sołtys za sterami koparki, radna sadząca drzewa. W Makowie odtwarzają aleję czereśniową [ZDJĘCIA]

Makowianie zebrali się rankiem 15 października, aby sadzić drzewa. I to nie byle jakie, bo czereśnie, aby odtworzyć aleję, która przed laty cieszyła miejscowych.

Sołtys za sterami koparki, radna sadząca drzewa. W Makowie odtwarzają aleję czereśniową [ZDJĘCIA]
Dorośli i dzieci byli zaangażowani w akcję. Na zdjęciu Wiktora Lesznik prezentująca pamiątkową tabliczkę, którą przywieszono przy alei

Kolejna lokalizacja

To kontynuacja przedsięwzięcia pn. „Łączą nas drzewa” w kolejnej części gminy Pietrowice Wielkie, której inicjatorem jest radny powiatowy Szymon Bolik. O inauguracji akcji pisaliśmy w artykule: 10 sadzonek zainaugurowało wielką akcję. W Krowiarkach powstaje aleja czereśniowa.

- Działanie kontynuujemy, idąc w kierunku Czech. Apelujemy do naszych sąsiadów, aby wyszli nam na naprzeciwko, bo tak spotkamy się gdzieś za Pietrowicami - uśmiecha się radny Bolik. Przekonuje, że sadzone drzewa są nie byle jakie. Są to plenne, stare odmiany, odporne na mrozy, chłody, większość chorób oraz szkodniki. Część drzew ufundowali prywatni sponsorzy, część mieszkańcy Makowa i sąsiednich Krowiarek. - Chcemy dojść do Pietrowic i może tam znajdą się chętni, którzy „zaadoptują” jakąś czereśnie. Byle do przodu - dodaje.

Na odtwarzanej alei zasadzono 30 sztuk czereśni oraz kilka sadzonek jarzębu szwedzkiego, aby całość urozmaicić. - To około 50 drzew - wylicza radny powiatowy słynący z działań proekologicznych.

Jak dawniej

Miejscowa radna pamięta czasy, kiedy w Makowie rosła aleja czereśniowa, tym bardziej cieszy się, że jest odtwarzana. - Kiedyś było tutaj więcej drzew, ale były już stare, przy porywistych wiatrach połamały się, więc należało je usunąć. Mój ojciec kiedyś wynajmował całą tę aleję i rodzinnie zbieraliśmy owoce. Ta akcja budzi więc we mnie sentyment - mówi Monika Kapłanek-Grzybek.

Radna trzyma kciuki, że drzewa przetrwają, bo podobne akcje pokazywały, że nie wszystkie sadzonki długo nacieszyły otoczenie. Liczy, że za kilka lat będzie mogła wrócić w to miejsce ze swoją rodziną, aby z drzew zerwać owoce.

Dla otoczenia

W sadzenie zaangażowało się kilka osób, w tym sołtys wsi Grzegorz Jurkowski, który zasiadł za sterami koparki. W rozmowie z Nowinami przyznał, że spodobał mu się pomysł odtworzenia alei, a z funduszu sołeckiego ufundowano 10 sadzonek. - Jak miałem z 10 może 15 lat to jadłem tutaj czereśnie. Mam nadzieję, że znów będę miał taką okazję - stwierdził.

Prezeska miejscowej straży mówiła, że jeśli będzie taka potrzeba, to ochotnicy będą podlewać drzewa. - Ludzie muszą zrozumieć, że drzewa, to świeże powietrze, mam nadzieję, że nikt ich nie zniczy - zaznaczyła Elżbieta Lesznik.

Ludzie

Monika Kapłanek–Grzybek

Radna gminy Pietrowic Wielkie

Szymon Bolik

Radny Powiatu Raciborskiego

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ghjk (46.223. * .213) 15.10.2022 14:01

Zamiasat odkopać rów sadzą w tym rowie czereśnie.