Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Barbara Magiera: "Jestem burmistrzem, ale nauczyciela mam w sercu" [WYWIAD]

Co roku święto pracowników oświaty obchodzi się 14 października. Z tej okazji z burmistrz Radlina Barbarą Magierą, która swoją karierę zawodową zaczynała jako nauczyciel, rozmawiamy o tęsknocie za pracą przy tablicy, obecnych problemach w pracy nauczycieli i o powodach upadku prestiżu tego zawodu.

Barbara Magiera: "Jestem burmistrzem, ale nauczyciela mam w sercu" [WYWIAD]
Burmistrz Radlina Barbarą Magierą, swoją karierę zawodową zaczynała jako nauczyciel.

Barbara Magiera - nauczyciel czy Barbara Magiera - samorządowiec? Z perspektywy lat, którą drogę zawodową by Pani wybrała?

- Zawsze chciałam być nauczycielką. Już jako dziecko. Kiedy się bawiłam, to lubiłam uczyć młodsze koleżanki. Będąc młodą osobą, byłam też w harcerstwie. I to doświadczenie w późniejszej karierze zawodowej mi bardzo pomogło. Bo dzięki temu np. nigdy nie czułam stresu przed wystąpieniami publicznymi. Dlatego myślę, że nie zamieniłabym moich decyzji zawodowych, ale nauczyciela zawsze mam w sercu.

Co spowodowało, że poszła Pani jednak w stronę samorządu?

- Ucząc w szkole na Głożynach, byłam dość aktywną nauczycielką. Zabiegałam o dodatkowe środki, o modernizację sali gimnastycznej, o rozbudowę szkoły. I tak właściwie to ta działalność wpłynęła na to, że zdecydowałam się zostać radną w Wodzisławiu Śl. Przez 5 lat sprawowałam mandat, będąc jednocześnie nauczycielem. Potem już się potoczyło, jak się potoczyło. Pojawiły się tendencje na rzecz odłączania się poszczególnych gmin, w tym Radlina. Zaangażowałam się w to. I tak się stało, że zostałam w samorządzie.

Przez te wszystkie lata nie tęskniła Pani za pracą przy tablicy?

- Oczywiście, że tak. Pierwszy dzień roku szkolnego, dzień nauczyciela to m.in. takie okazje, kiedy ta tęsknota bardziej daje o sobie znać. Wtedy z moimi „oświatowcami” organizujemy małe spotkania, podczas których wspominamy i porównujemy, jak było kiedyś, a jak jest teraz. Ponadto odkąd zostałam burmistrzem Radlina, zachęcam do tego, żeby dzieci szkolne, a nawet i przedszkolne odwiedzały nasz urząd. Wtedy na sali posiedzeń prowadzę takie mini lekcje o samorządzie. Bardzo chętnie i z ogromną radością to robię. Wtedy czuje się trochę jak w szkole, jak nauczyciel prowadzący lekcje w klasie.

Myśli Pani, że wykształcenie pedagogiczne pomogło i pomaga w pracy jako burmistrz?

- Tak i to bardzo. Dzięki nauczycielskiemu doświadczeniu zawsze byłam blisko ludzi, nigdy nie miałam problemu z wystąpieniami publicznymi, nigdy nie miałam barier w rozmowach. A to wszystko w pracy burmistrza, czy w ogóle samorządowca, odgrywa ważną rolę. Szczególnie rozmowy, których temperatura bywa czasem bardzo wysoka i problemy, które ze spokojem trzeba rozwiązywać.

Po tylu latach spędzonych w samorządzie utożsami się jeszcze Pani jako nauczyciel?

- Myślę, że nauczycielem jest się zawsze. Bez względu czy przepracowało się w tym zawodzie kilka lat, czy całe życie. Byłam częścią tej społeczności, dlatego też nigdy nie ukrywam, że właśnie do tej grupy zawodowej jest mi bliżej. Bo rozumiem ich problemy i bolączki, z czym muszą się mierzyć na co dzień.

Wspominała Pani o problemach. Jakie w tej chwili dotykają nauczycieli?

- Oprócz tych, o których mówi się głośno, czyli np. finansowych, myślę, że największym wyzwaniem jest praca z dziećmi o szczególnych potrzebach. Nie mówię tutaj o zdiagnozowanych niepełnosprawnościach, ale o pracy z dziećmi jeszcze nie zdiagnozowanymi. A w tym zakresie wyzwań i trudności dla nauczycieli jest bardzo wiele.

Jak ocenia Pani transformację zawodu nauczyciela na przestrzeni lat. Nie da się ukryć, że jego prestiż podupadł.

- Myślę, że zawód nauczyciela był kiedyś bardziej szanowany przez samych rodziców. Dzisiaj natomiast łatwo dostrzec, że autorytet nauczycieli jest podważany właśnie przez środowisko dorosłych. A warto pamiętać, że to przede wszystkim oni kształtują i wychowują dzieci. Mówi się, że jeżeli nauczyciel sam sobie nie zbuduje szacunku, to nie ma co liczyć, że ktoś mu go da. Ale bardzo szybko można komuś ten autorytet i szacunek podeptać i podważyć. A rozmowy dorosłych przy dzieciach na temat nauczycieli niczemu dobremu nie służą. Kiedy pojawiają się problemy, to należy je rozwiązywać, ale bez uczestnictwa w tym dzieci.

A co musiałoby się stać Pani zdaniem, żeby zawód nauczyciela znów był szanowany?

- Myślę, że dzisiaj bardzo ważną kwestią jest edukacja rodziców. W urzędzie wielokrotnie podchodziliśmy do tego, żeby nauczyciele, wychowawcy robili takie warsztatowe spotkania z rodzicami. No ale niestety kończyło się to tym, że przychodzili ci najbardziej zaangażowani, a ci na którym nam najbardziej zależało, nie przychodzili. I tu jest główny problem. Wiem, że rodzice są zapracowani. Teraz nastały bardzo trudne czasy. W domach rozmawia się bardzo nerwowo. To też świadczy o tym jaka jest atmosfera w domach. I ta nerwowość się udziela. Mają ją rodzice, mają też i dzieci.

Czego życzyłaby Pani radlińskiej oświacie z okazji Dnia Nauczyciela?

- Samym nauczycielom życzyłabym oczywiście ziszczenia ich finansowych oczekiwań, ale oprócz tego to stabilizacji i aby spokojnie i bezpiecznie pracowałoby im się z dziećmi. Aby w jak najmniejszym stopniu doświadczali agresji ze strony uczniów. Kiedyś tego nie było, a dziś spotykamy się z napaściami na nauczyli coraz częściej, także w naszych szkołach. Nauczyciele są przygotowani do nauczania, ale nie do sytuacji, kiedy np. uczeń rzuca w ich stronę krzesłem. Dlatego już wcześniej dostrzegliśmy, że potrzeba jest, by w placówkach zatrudnienie znaleźli psychologowie. I takie działania u nas wdrożyliśmy. Szkoła się zmienia, nauczyciele się zmieniają i uczniowie też się zmieniają. I trzeba to zaakceptować, ale też i reagować na sytuacje, które nie mogą mieć miejsca.

Spotkała się Pani kiedyś z takim określeniem, że w Radlinie rządzi "pedagogiczna sitwa"?

- Niestety, ale tak spotkałam się. Zatrudniam fachowców na odpowiednich stanowiskach. Dlatego m.in. oświatą zarządzają oświatowcy. A że sekretarzem został były nauczyciel, za co gdzieś mi się tam oberwało, to myślę, że nie jest niczym złym. Czas pokazał, że doskonale sprawdził się w tej roli i na niwie samorządowej. Oczywiście, takie określenia są krzywdzące i godzą w nasze dobre imię. Ale przez lata nauczyłam się nie rozdrabniać nad takimi sformułowaniami.

Rozmawiała Justyna Koniszewska

17 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~doniżej (188.137. * .10) 17.10.2022 18:20
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Ty już więcej nie pij. Gdy rozum śpi to budzą się upiory

~Wypijmyzabłędy (91.192. * .92) 17.10.2022 15:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pani Barbara w sercu ma szkolnictwo za to w kieszeni co miesiąc 18 tysia. Podobnie jej kumpele. Żal nie korzystać z uroków życia.

~DonkuDonku (5.173. * .171) 17.10.2022 15:08
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

nikt się nie oburza jeśli burmistrzem, czy radnym zostaje emeryt górniczy. Nikogo nie wzburza to, ze „stołek” dostaje np. „etatowy polityk” z politycznego nadania. Donek i jemu podobni oburzają się TYLKO na nauczycielki. Tak, w formie żeńskiej. Bo to oburzenie to nic innego jak zwykła , męskocentryczna pogarda wobec kobiet i przekonanie o swojej nieomylności. Pelne buty przekonanie, ze kobieta „ma znac swoje miejsce” i „na pewno” będzie złym burmistrzem. No, tak „złym” ze jest jedną z najdłuższej piastujących to stanowisko burmistrzów w Polsce. OT, dziwne, co Donku? Gdyby było choć w połowie tak jak twierdzi Donek, ci ludzie z tej jego urojonej „sitwy” nie otrzymaliby nawet promila poparcia. Ale fakty przecież nie maja żadnego znaczenia dla Donka.

~doniżej (188.137. * .10) 17.10.2022 13:55

W jednym z tobą się zgadzam, za dużo nie wyniosłeś z okresu twojej edukacji ale, żeby zaraz wszystkich nauczycieli uważać za nieudaczników i zaprzańców za to, że ty wiedzą nie grzeszch to tu już mocno przegiąłeś, szczególnie z tym zaprzaństwem, radziłbym ci ostrożnie się posługiwać bo jak nie znasz znaczenia słowa to nie będzie cię to zwalniało od odpowiedzialności jak ktoś poczuje się urażony tak poważnym oskarżeniem. I jeszcze jedno nie jestem nauczycielem.

Don_C 17.10.2022 12:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Kilka miesięcy temu na sesji był jeden mądry Pan który wam dokładnie wyliczył ile długu zrobiliście przez te 25 lat . A internauci wytykają wam wasze nieudacznictwo. Nie powinniście być ani dnia na urzędzie. Wracajcie do szkół i próbujcie na nowo czegoś nauczyć.

~doniżej (188.137. * .10) 17.10.2022 10:13
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Don..C. Co ty za bzdury wypisujesz cyt:/ Sitwa, która powinna rządzić w szkole pracując nad młodym obywatelem/. Chcesz, żeby nasze dzieci były uczone przez / nieudaczników i zaprzańców pedagogicznej sitwy/ koniec cytatu.

Don_C 16.10.2022 22:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@DoDonaC- dziękuję za pedagogiczne wytłumaczenie. To właśnie was cechuje zamiast odnieść się do argumentów internatów od razu wymyślanie od osłów. Tymczasem ani ja ani inni internauci/ obywatele nikogo nie obrażają tylko pokazują na przykładach nieudacznictwo i zaprzaństwo pedagogicznej sitwy. Sitwy która powinna rządzić w szkole pracując nad młodym obywatelem. Jednak nawet tego nie umiałyscie wszelkie Gabriele szkolne rządzące teraz gminą a nawet powiatem.

~Fantomas (5.173. * .116) 16.10.2022 21:56
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

A co tam chcecie budować jak smród z koksów taki że mieszkać się nie da!

~Wyspamarzeń (87.101. * .96) 16.10.2022 20:19
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Nikczemne jest to że na FB na stronie UM Radlin kasujecie wszelkie komentarze które nie są klaskaniem w waszym kierunku. Ile płacą za etat wartownika FB ? Nawet w nocy. Za was trzeba się wsiąść nieudacznicy!

~Wkurzonablokowa (46.204. * .238) 16.10.2022 19:41
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

#niezadowolony- w punkt. Dodaj jeszcze brak dojścia do PKP i ... brak budynku niczym na zapadłej wsi za Uralem. 0 dróg rowerowych 0 parkingów nowych 0 nowych dróg. Oto 25 lat godny jubileusz mitomanow z urzędu i ich popleczników!

~niezadowolony (5.184. * .5) 16.10.2022 18:43
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Gorzej już chyba być nie może... 25 lat dreptania w miejscu, zero nowych dróg, brak sensownych ścieżek dla rowerów tylko jakieś freagmenty, brak dojścia z miasta na PKP, dziadowska komunikacja miejska, brak przystanku koło domu sportu, całe hektary slamsów, zaniedbanych i zapuszczonych obszarów, ot, np. na Obszarach właśnie. Syf, kił i mogiła. Za całe 25 lat tężnia, w c...tym miejscu w dole, gdzie snują się od września do maja dymy z okolicznych kopciuchów.

~DoDonaC (188.137. * .10) 16.10.2022 17:23
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Warto zastanowić się po przeczytaniu komentarzy co by było gdyby Radlinem rządziły osoby pokroju Dona C, który był bardzo słabym uczniem i regularnie otrzymywał dwóje, do dzisiaj została mu niechęć do nauczycieli. Ambicje na mandat radnego a możliwości intelektualne na oślą ławkę. Ale czy to wyjątek.

~WyspaNieMarzen (5.173. * .172) 16.10.2022 11:04
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Gdzieś coś ci dzwoni ale nie wiesz w którym kościele… nie wiem kto to jest Sahs ale droga tam jest i to od wielu lat. Co ma sadzenie drzew do wlasnosci dróg - nie wiem i chyba sam/a nie wiesz. Albo właśnie wiesz jak jest i nikczemnie kłamiesz albo zle ci podpowiedzieli Twoi „doradcy”.

~Wyspamarzeń (87.101. * .96) 15.10.2022 20:02
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Do niżej .Czytaj ze zrozumieniem - miało być połączenie Napierskiego z Rybnicka czyli z drogą wzdłuż torów koło Sahsa a to droga miejska.To było kiedyś obiecane. Na Głożyny przy drodze Pani burmistrz wolała drzewa posadzić zamiast myslec o drodze dla rowerów.To ona sadziła a nie powiat. Zresztą ona o nic nie zabiega a jak coś zrobią to zwala na powiat czy innych. Absolutne dno!

~WyspaNieMarzen (5.173. * .171) 15.10.2022 18:27
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

wyspamarzen, akurat wymieniłeś to co ani z gminą ani z burmistrzową nic nie ma wspólnego. Rymera, Napierskiego i skrzyżowania to powiat, Rybnicka to generalna dyrekcja a bazanciarnia to był prywatny klapa-biznes, możliwy do zrealizowania tylko w dzikich latach 90… Można do wielu rzeczy się doczepić w tym mieście jak kiepska komunikacja zbiorowa, licha oferta kulturalna czy „wstydliwy” stadion, ale akurat ta litania żalów nie do tego adresata…

~Wyspamarzeń (87.101. * .96) 14.10.2022 15:01
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dzięki Pani Burmistrz za zawężenie wszystkich skrzyżowań i za drogę rowerową ( widmo) na Głożyny. I za łącznik Napierskiego z Rybnicką. Za bażanciarnie itd.Sukces goni sukces.

Don_C 14.10.2022 14:28
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nauczyciel powinien rządzić ale w szkole i tylko tam. Nigdy nie powinien rządzić w samorządzie choćby małym. Przez te 25 lat burmistrzka otoczyła się samymi klakierami i koleżankami tworząc pedagogiczną sitwę. Burmistrz pedagog,przewodnicząca nauczycielka muzyki,naczelnicy pedagodzy w UM na stanowiskach nauczyciele.Radni miejscy kilku nauczycieli.Nawet radna powiatowa nauczycielka z SP 20/4 . Kobiety aktywne nauczyciele. I tak koteria się kręci na karuzeli 25 lat a długu niebawem 70 mln będzie.