Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zawada: Prawie milion złotych wydany na czyszczenie cieków wodnych

W ostatnich dwóch latach prawie milion złotych na prace porządkowe i umacnianie skarp cieków wodnych w Zawadzie wydało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Mieszkańcy podkreślają dobrze wykonane prace i realizację wszystkich sugestii. 

Zawada: Prawie milion złotych wydany na czyszczenie cieków wodnych
Brzegi w wielu miejscach zostały umocnione, a koryto cieków dokładnie wyczyszczone.

Zawada: Prawie milion złotych wydany na czyszczenie cieków wodnych

- W tym roku w naszej dzielnicy Zawada zaistniało sporo prac, wykonanych przez Wody Polskie. W zasadzie wszystkie zgłoszenia mieszkańców zostały wykonane – informuje Jakub Elsner, radny Wodzisławia Śląskiego. - Wody Polskie stoją na stanowisku pełnej współpracy, co jest dla mnie bardzo motywujące. Cieszę się, że kierownik Nadzoru Wodnego w Raciborzu pan Mirosław Marzec przyjmował wszystkie uwagi mieszkańców, a później prawie wszystkie przechodziły do realizacji – dodaje radny Elsner.

Wody Polskie wykonały udrożnienie cieku Zawadka, w okolicy ul. Emilii Plater. W ubiegłym roku po deszczach potok wylewał kilkakrotnie, powodując szkody na pobliskich posesjach. Odcinkowo umocniono także koryto na całej długości, a tym samym spełnione zostały wnioski mieszkańców oraz władz Wodzisławia Śląskiego, bo samo miasto również występowało do Wód Polskich o wykonanie prac.

- W miejscach zlikwidowanych wyrw brzegowych wykonano narzuty kamienne. Wykonano też umocnienia faszynowe stromych skarp cieku, a także obsiew mieszanką traw skarp, które były wyprofilowane. Odbiór robót na cieku Zawadka miał miejsce z początkiem września, a komisja stwierdziła dobrą jakość wykonanych robót. Mogę potwierdzić to osobiście. Po zeszłorocznych apelach, które wystosowaliśmy w ubiegłym roku po podtopieniach w Zawadzie m.in. z panią senator Ewą Gawędą i przewodniczącym rady miejskiej Dezyderiuszem Szwagrzakiem, Wody Polskie stanęły na wysokości zadania – zapewnia radny.

Po udrożnieniach, Zawadka nie zagraża obecnie bezpieczeństwu mieszkańcom, na wypadek ewentualnych wezbrań powodziowych. Koszt przeprowadzonych na Zawadce robót wyniósł ponad 167 tys. zł. Prace wykonano ponadto przy ul. Szybowej (potok Syrynka) i dalej w stronę Syryni. Miały one wartość w tym roku 540 tys. zł, a 240 tys. zł w roku ubiegłym. W sumie na czyszczenie i umacnianie cieków wodnych w Zawadzie w latach 2021-2022 Wody Polskie wydały prawie milion złotych. W niektórych miejscach prace porządkowe nie były wykonywane od 15 lat. Teraz mieszkańcy w przypadku większego deszczu, mogą czuć się bezpiecznie.

Potok Zawadka na odcinku przy mostku (ul. Konwaliowa)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].