Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jest nowa propozycja rządu w sprawie prądu. Premier Mateusz Morawiecki: "Wprowadzimy mechanizm maksymalnej ceny na energię elektryczną"

Od 1 grudnia maksymalna cena prądu dla podmiotów wrażliwych oraz mikro, małych i średnich firm wyniesie 785 zł/MWh - tak wynika z projektu resortu klimatu. Zakłada on również, że maksymalna cena prądu dla odbiorców w gospodarstwach domowych po przekroczeniu limitów zużycia wyniesie 699 zł/MWh.

Jest nowa propozycja rządu w sprawie prądu. Premier Mateusz Morawiecki: "Wprowadzimy mechanizm maksymalnej ceny na energię elektryczną"
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podczas konferencji prasowej przedstawiło dziś (11.10) projekt ustawy o maksymalnej cenie prądu dla odbiorców wrażliwych, małych i średnich firm oraz gospodarstw domowych.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podczas konferencji prasowej przedstawiło dziś (11.10) projekt ustawy o maksymalnej cenie prądu dla odbiorców wrażliwych, małych i średnich firm oraz gospodarstw domowych. - To nie jest nasze ostatnie słowo. Będziemy na bieżąco monitorować sytuację i dostosowywać regulacje tak, by żadnej polskiej rodzinie nie zabrakło ani ciepła, ani prądu w tych trudnych miesiącach - mówił podczas spotkania z dziennikarzami premier Mateusz Morawiecki.

Szczegóły projektu ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r. przedstawiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. - Aby chronić odbiorców prądu, wprowadzony zostanie mechanizm maksymalnej ceny na energię elektryczną. Wsparcie obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa, a także m.in.: szkoły, szpitale, domy pomocy społecznej czy noclegownie. Zwiększy się ponadto pomoc dla gospodarstw domowych, poza dotychczasowy limit 2 tys. kWh – mówiła podczas konferencji prasowej. Dodała, że wprowadzony zostanie mechanizm maksymalnej ceny na energię elektryczną do rozliczeń z odbiorcami uprawnionymi przez sprzedawców energii, nie wyższej niż 693 zł za MWh dla gospodarstw domowych oraz 785 zł za MWh dla pozostałych uprawnionych odbiorców.

Cena maksymalna będzie stosowana przez sprzedawców w rozliczeniach z:

 • gospodarstwami domowymi – od momentu przekroczenia limitu, który rząd wprowadził już w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, czyli 2 tys. kWh – do 31 grudnia 2023 r.
 • podmiotami użyteczności publicznej – od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. – przy czym cena będzie dotyczyła poboru nie większego niż 90% średniego zużycia energii
 • małych i średnich przedsiębiorców – od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. – przy czym cena będzie dotyczyła poboru nie większego niż 90% średniego zużycia energii takiego podmiotu

Jak zapewnił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, pomoc polegająca na ustanowieniu maksymalnych cen energii kierowana jest do prawie wszystkich firm. Minister poinformował też, że gwarantowany poziom ceny za energię będzie dotyczył 80 proc. zużycia energii przez przedsiębiorstwo, ponieważ takie są wymagania unijne. Buda zapewnił jednocześnie, że maksymalną ceną energii będą objęte również firmy, które podpisały umowy z zakładami energetycznymi opiewające na wyższe stawki.

Rządowe wsparcie obejmie również podmioty użyteczności publicznej, które zużywają energię na potrzeby swojej podstawowej działalności. Będą to m.in.:

 • podmioty systemu oświaty oraz szkolnictwa wyższego i nauki,
 • podmioty, które prowadzą żłobki i kluby dziecięce, a także dzienni opiekunowie,
 • podmioty, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych,
 • ochotnicze straże pożarne,
 • kościoły i inne związki wyznaniowe,
 • placówki, które zapewniają całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku,
 • rodzinne domy pomocy oraz mieszkania chronione,
 • centra i kluby integracji społecznej, warsztaty terapii zajęciowej oraz spółdzielnie socjalne,
 • jednostki organizacyjne pomocy społecznej, a także wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej,
 • noclegownie i ogrzewalnie.

Minister klimatu i środowiska poinformowała, że do 30 listopada podmioty wrażliwe powinny złożyć oświadczenie do swojego dostawcy energii w sprawie zamrożenia taryf. 

Przypomnijmy, że sejm pod koniec września uchwalił ustawę, przewidującą zamrożenie gospodarstwom domowym do pewnego pułapu zużycia cen energii elektrycznej w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Ustawa zakłada, że w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do limitu zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Przepisy dotyczące maksymalnej ceny mają obowiązywać do końca 2023 r.

Ludzie

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Szwedzki_kucharz (188.137. * .142) 12.10.2022 20:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Poniżej podam swoje konkretne dane dotyczące zużycia prądu (sprzedaż+dystrybucja) oraz konkretnych moich rachunków z mojego domu w analogicznym okresie od stycznia do października w roku 2021 i analogicznie 2022:
2021 (zużycie 2362 [kWh/kW] - ogólna kwota zapłaty 1778,45 zł)
2022 (zużycie 2450 [kWh/kW] - ogólna kwota zapłaty 1884,89 zł)
Wniosek jest następujący - wzrost moich rachunków rok do roku w analogicznym okresie wzrósł o około 6% - a biorąc pod uwagę większe zużycie prądu w bieżącym roku o 88 kWh to moje rachunki wzrosły nawet o mniej niż 6%, dlatego dla wszystkich podających bzdury o wzrostach obecnych rachunków o kilkadziesiąt procent - zobaczcie swoje faktury, a nie wypowiadajcie się czerpiąc informacje z TVN-u albo od Tuska.

~do_nizej (93.179. * .78) 12.10.2022 19:42
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

a głosowałeś na pis?
jeżeli tak to do nich napisz z pretensjami i nie narzekaj bo to twój wybór
a jeżeli nie to szczerze ci współczuję

~Obywatelka24 (91.204. * .100) 12.10.2022 16:59
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Co to jest 2000 kWh rocznie dla ogrzewających prądem ??? Jaja sobie robią? Tyle energii "zje" pompa ciepła w zimowy MIESIĄC !!! Szacowane zużycie energii przez rok dla pompy ciepła to 10-18 TYSIĘCY kWh (10-18 MWh). Podobnie elektryczny piec akumulacyjny czy grzejniki elektryczne. KOGO będzie stać ? Nie po to ludzie inwestują w ekologiczne rozwiązania - które niestety kosztują, skoro rząd dopłaca właścicielom "kopciuchów" (gdzie można palić wszystkim z wyjątkiem opon). Elektrownie kupują węgiel w cenie ok 350-400 zł za tonę, a dla gospodarstw domowych czy małych firm jest po 2500 i więcej (i jest problem z zakupem).

~do_POniżej (46.134. * .106) 12.10.2022 15:50

Trolla to możesz znaleźć w swoim ugruPOwaniu w Inowrocławskim magistracie, a nawet całą farmę trolli.

~Do_trolla_ponizej (5.173. * .116) 12.10.2022 13:11
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Oczywiście że zagłosuje na KAŻDEGO tylko nie pis

~Do_POniżej (46.134. * .106) 12.10.2022 11:30
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Zakochany223 (87.239. * .85) 12.10.2022 10:05
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czyli cena prądu poszła w górę o około 80% cena za przesył pójdzie z 30% czyli wzrost rachunków będzie gdzieś wyższy z 50% kocham ten rząd !

right 12.10.2022 09:29
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Daremny wyjazd szefa PO do Warszawy, co nie panie Mieczysławie. Btw to była delegacja, czy prywatna wycieczka? Może partia delegowała?

~30mln (89.200. * .30) 11.10.2022 19:34
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Więc Kieca przy współpracy nowin wypuścili fake newsa Kieca powiedział kilowatogodzina 2,9 zł, jak się okazuje maksymalny koszt kilowatogodziny 0,78 groszy . Ludzie się później dziwią że Kieca przewalił 30 mln zł dotacji dla miasta .