Wspólny stół dla potrzebujących mieszkańców Rybnika [ZDJĘCIA]

11 października w lokalu przy ul. Zebrzydowickiej 30/3 otwarto "Wspólny Stół" - miejsce dla osób w trudnej sytuacji życiowej.

Wspólny stół dla potrzebujących mieszkańców Rybnika [ZDJĘCIA]
Przy ul. Zebrzydowickiej można podgrzać posiłek, przygotować go z dostępnych tu produktów lub po prostu spędzić czas w miłej atmosferze. Na zdjęciu Zuzanna Hrycza, współautorka projektu "Wspólny stół".

Inicjatywa powstała w wyniku uczestnictwa Rybnika w programie Urban_In, realizowanym przez Uniwersytet SWPS na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Za koncepcję tworzonego miejsca odpowiadają laureatki konkursu Urban_In – Zuzanna Hyrcza i Alicja Wolanin, które stworzyły wizję miejsca i scenariusz jego funkcjonowania. Miejsce ma odpowiadać na potrzeby rybniczan, niezależnie od sytuacji finansowej.

- Wspólny Stół będzie potrzebować mieszkańców Rybnika. Będzie go można wspierać na różne sposoby, tj. podzieleniem się żywnością, której nie jesteśmy w stanie spożyć w terminie czy przekazaniem w dobrym stanie książek i gazet. Dzięki takiemu działaniu nic się nie zmarnuje, a przy okazji pomoże się innym. W zależności od zapotrzebowania planowane są warsztaty i wspólne działania integrujące mieszkańców. Będą oni zachęceni do udziału, a także wychodzenia z własnymi inicjatywami. Poszukujemy również wolontariuszy – osób, które zaangażują się na dłużej”

– przekonują autorki koncepcji, Zuzanna Hyrcza i Alicja Wolanin.

Bezdomni pomogli w remoncie pomieszczeń

Pomysł został dofinansowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które przekazało 25 tysięcy złotych na jego realizację.

Dodatkowo firma Amica przekazała na rzecz kuchni lodówkę, kuchenkę, zmywarkę, okap, czajnik, blender, przybory do gotowania.

Pomoc w zakresie produktów spożywczych zadeklarowało sąsiedzkie Auchan, Fundacja Szkoła na Widelcu zadbała o materiały edukacyjne z zakresu dietetyki i prawidłowego żywienia, a mieszkańcy przynieśli do kuchni społecznej książki kucharskie.

Przy remoncie pomieszczeń pomagały osoby bezdomne, które pod nadzorem pracownika socjalnego m.in. odmalowywały ściany.

Nad sprawnym działaniem Wspólnego Stołu będą czuwać opiekunowie miejsca, czyli pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy na co dzień zajmują się profesjonalnym pomaganiem.

- Bardzo ważnym aspektem tej inicjatywy było dostrzeżenie problemu ograniczonego dostępu do gazu, prądu czy sprzętu kuchennego, czyli podstawowych elementów potrzebnych do przygotowania sobie posiłku, u wielu mieszkańców Rybnika, w tym – u osób w kryzysie bezdomności. Powodem tego stanu rzeczy są zbyt wysokie ceny, a w przypadku niektórych potencjalnych użytkowników kuchni – problem nieposiadania stałego miejsca zamieszkania

– mówi Anna Sowik-Złotoś, dyrektor rybnickiego OPS.

Trzy razy w tygodniu

Na początek Wspólny Stół będzie działać trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki, w godz. 15.00 – 18.00. Lokal będzie wyposażony w podstawowe sprzęty przydatne podczas gotowania i zaopatrywany w produkty spożywcze umożliwiające przygotowanie pełnowartościowego posiłku. Do dyspozycji użytkowników będzie również wspólny kącik przeznaczony do odpoczynku, poczytania na miejscu książek i magazynów, czy skorzystania ze stanowiska komputerowego.

– Chociaż do programu Urban_In przystąpiliśmy już na początku tego roku, jak się okazało, trafiliśmy w sedno. Rosnące koszty życia, w tym – żywności i energii, powodują, że nie każdy mieszkaniec Rybnika może sobie pozwolić na przygotowanie ciepłego posiłku każdego dnia. We Wspólnym Stole każdy będzie mógł samodzielnie przygotować sobie posiłek i w komfortowych warunkach go spożyć. Długofalowo myślimy także o przekazywaniu do społecznej kuchni nadwyżek ugotowanego, a niewydanego jedzenia z najbliżej położonych stołówek szkolnych. Kwestię tę będziemy konsultować z rodzicami

– dodaje Piotr Masłowski, Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika.


Zobacz również:

Dlaczego bezdomni wybierają Rybnik?

Ludzie

Piotr Masłowski

Wiceprezydent Rybnika.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].