Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Obowiązki kierowców i pieszych w rejonie przejść

Prowadzona dziś (7.10.) w Żorach całodzienna akcja "Bezpieczny Pieszy" ma zwrócić uwagę kierowców na niechronionych użytkowników dróg. Funkcjonariusze koncentrują swoje działania w miejscach, gdzie ruch pieszych jest najbardziej intensywny, ale również tam, gdzie często dochodzi do potrąceń przechodniów i naruszeń obowiązujących przepisów.

Obowiązki kierowców i pieszych w rejonie przejść
Jak często podkreślają policjanci, niezwykle ważne jest, by wszyscy użytkownicy ruchu drogowego mieli wobec siebie szacunek i nie dawali się ponieść emocjom. / fot. KMP Żory

Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przekazuje żorska policja, przypominając jednocześnie, jakie obowiązki w rejonie przejścia mają zarówno kierowcy, jak i piesi.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest m.in. obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Powyższe przepisy nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Nie można zapominać, iż pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Piesi mają też zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Niezwykle ważną zasadą wpływająca na bezpieczeństwo pieszych jest również respektowanie przez kierujących zakazu wyprzedzania na przejściu i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany), a także zakazu omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~SzaryKierowca76 (5.173. * .19) 09.10.2022 02:29
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~SzaryKierowca76 (5.173. * .19) 09.10.2022 02:20
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~do_niżej (193.169. * .48) 07.10.2022 15:53
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Art. 26. [Obowiązki kierującego pojazdem wobec pieszych]
1.
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście, z zastrzeżeniem ust. 1a.

Przepis jest precyzyjny
pisze wyraźnie
"zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego "
czy on tam jest czy go nie ma
TRZEBA ZWOLNIĆ ! tego nikt nie respektuje

~Obywatelka24 (91.204. * .100) 07.10.2022 14:59

Kierowca złamie przepisy (które są nieprecyzyjne) - 1500 zł, pieszy, rowerzysta 100 zł lub pouczenie. Gdzie sprawiedliwość? Po wprowadzeniu nowych przepisów jest O 33 PROCENT WIĘCEJ ! wypadków śmiertelnych na przejściach i ponad 50 procent więcej ! zdarzeń na przejściach. Albo przepisy są do bani albo piesi czują się bezkarni - źle zrozumieli przepisy że "mają pierwszeństwo" - bez względu na światło, sytuację drogową, warunki pogodowe. Tak - mają pierwszeństwo - ale do piekła/raju... Najnowsze dane pokazują że w ciągu 8 miesięcy na samych mandatach ZAROBIONO PONAD 1 MILIARD zł (2,5 razy więcej niż przez CAŁY poprzedni rok). To pokazuje realny cel podwyżek - nie podniesienie bezpieczeństwa - a łatanie dziurawego budżetu. Karanie przy wyprzedzaniu przed przejściami jest nieprecyzyjne - bo zależy od "widzimisię" policjanta - ile to jest przed przejściem? 1m?, 5m?, 20m?, 300m?. W promieniu 10, 20, 50m metrów od przejścia nie ma żywej duszy - ale jest zakaz wyprzedzania...