Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uśmiechnięci górnicy kolorowi jak pół wieku temu. W Pszowie odnowiono mural

W 1971 roku malowidło na budynku kopalni Anna stworzył malarz-samouk i górnik Stanisław Kolorz. Teraz odświeżyła go Bernadeta Kaniuka. To realizacja pomysłu Stowarzyszenia Sympatyków Byłej Kopalni Anna i nowych właścicieli nieruchomości.

Uśmiechnięci górnicy kolorowi jak pół wieku temu. W Pszowie odnowiono mural
Nowy-stary mural na budynku przy ul. Ks. Skwary w Pszowie

Na jednym z pokopalnianych budynków w Pszowie (ul. Ks. Skwary) odnowiono mural, który miał ponad 50 lat. Pracę artystyczną wykonała Bernadeta Kaniuka.

Koledzy malarza

Mural na budynku dawnej kopalni Anna w Pszowie powstał w 1971 r. Dwóch górników spogląda z uśmiechem na kopalniane zabudowania: hałdy, szyby i kominy. W tle zielono-czarna flaga górnicza i charakterystyczny napis „Chwała górnikom Polski ludowej”. Autorem malowidła jest Stanisław Kolorz, górnik z „Anny”, pszowski malarz-samouk. Górnicy na obrazie to portrety jego kolegów.

Pierwowzór doczekał się odświeżenia. Drugie życie tchnęła w niego Bernadeta Kaniuka, a inicjatorami pomysłu byli członkowie Stowarzyszenia Sympatyków Byłej Kopalni „Anna”. To do nich zgłosili się dwaj młodzi przedsiębiorcy, będący właścicielami pokopalnianego budynku z pomysłem odnowienia muralu. Wspólnymi siłami malowidło zyskało nowy blask.

Ludowa zniknęła

Górnicze twarze są aktualnie bardziej wyraziste, a niebo bardziej błękitne. W pierwotnym haśle dokonano zmiany - obecnie Polska już nie jest w nim ludowa.

Górniczy mural to jedno z nielicznych malowideł ściennych o tematyce górniczej, które nadal istnieje na terenie Górnego Śląska.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Pszowikkk (46.134. * .160) 05.10.2022 23:43

Bardzo wyraziste zdjecie,autorze nie warto bylo dac fotke bez rusztowania?