Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Powiat wodzisławski chce zredukować zużycie prądu. "O jak najniższe rachunki walczy nie od dziś, a od lat"

Gaszenie świateł tam, gdzie nie są one potrzebne, sukcesywnie wymieniane są też żarówki na energooszczędne, ale także ograniczenie do dwóch dni w tygodniu ogrzewanie sauny na basenie w ZST w Wodzisławiu Śl. - to m.in. sposoby Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. na obniżenie zużycia energii elektrycznej.

Powiat wodzisławski chce zredukować zużycie prądu. "O jak najniższe rachunki walczy nie od dziś, a od lat"
Starostwo podejmuje kolejne kroki, które mają obniżyć zużycie prądu, to m.in.: częściowe wyłączenie oświetlenia zewnętrznego budynków starostwa i jednostek powiatowych, a także skrócony czas i okres oświetlenia świątecznego.

W związku z obowiązkiem ograniczenia zużycia energii elektrycznej przez placówki samorządowe i rządowe włodarze muszą podjąć konkretne kroki. Jak zamierza oszczędzać samorząd powiatu wodzisławskiego?

Przetarg dopiero będzie

Kinga Jamioła z Biura Komunikacji Społecznej i Informacji w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. zwraca nam uwagę, że obecnie przygotowywane są szacunki w zakresie kosztów zużycia energii elektrycznej m.in. na potrzeby przygotowania postępowania przetargowego na dostawę energii elektrycznej. - Sytuacja jest dynamiczna - komentuje dodając, że powiat o jak najniższe rachunki walczy nie od dziś, a od lat. - Już wcześniej budynki starostwa, jak i zdecydowana większość budynków powiatowych jednostek organizacyjnych oraz powiatowych szkół przeszły modernizacje ogrzewania i termomodernizacje. W większości budynków zabudowano również termostaty, pozwalające na oszczędności w zakresie zużycia energii, sukcesywnie wymieniane są też żarówki na energooszczędne i montowane czujniki ruchu - wylicza Kinga Jamioła.

Co jeszcze?

Starostwo podejmuje kolejne kroki, które mają obniżyć zużycie prądu. - W ostatnim czasie dokonano częściowego wyłączenia oświetlenia zewnętrznego budynków starostwa i jednostek powiatowych. Zostanie również skrócony czas i okres oświetlenia świątecznego - mówi nam Kinga Jamioła. Dodaje, że na co dzień pracownicy starostwa przestrzegają kilku prostych zasad, które przynoszą oszczędności. To m.in.: gaszenie świateł tam, gdzie nie są one potrzebne; wyłączanie oświetlenia sztucznego, gdy naturalne jest wystarczające; wyłączanie komputerów i innych sprzętów przed zakończeniem pracy, ale także udając się w teren, np. na wizje; zmniejszanie ogrzewania na termostacie przed zakończeniem pracy.

Jednostki też zaciskają pasa

Do jeszcze większego niż dotychczas oszczędzania zobligowały się także powiatowe jednostki. Każda z nich przesłała do wodzisławskiego starostwa informacje o tym, w jaki sposób zamierza zmniejszać zużycie energii. W większości są zbieżne z tymi, które wdrażane są w samym urzędzie. Ponadto np. ogrzewanie sauny na basenie w ZST w Wodzisławiu Śl. ograniczono do dwóch dni w tygodniu. Kinga Jamioła zwraca uwagę, że w PCKZIU w Wodzisławiu Śl. w tym roku została przeprowadzona modernizacja instalacji elektrycznej. W wyniku czego uzyskano oszczędność energii, poprzez zmniejszenie energochłonności, jak również zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Realizacja inwestycji pozwoliła na zamontowanie czujników ruchu, które mają nowoczesne zastosowanie oświetlenia LED-owego z automatycznym włączeniem i wyłączeniem źródeł światła. - Nowe oświetlenie zmniejsza pobór energii elektrycznej i ma dłuższą żywotność w porównaniu do żarówek energooszczędnych - mówi. W DPS w Gorzycach zostały zamontowane z kolei zestawy kolektorów słonecznych oraz 2 kogeneratory – urządzenia, dzięki którym produkuje się jednocześnie energię elektryczną oraz ciepłą wodę użytkową na własny użytek. W placówce planuje się także zamontowanie na całym obiekcie specjalnych terlatorów ograniczających zużycie wody, energii elektrycznej i ścieków.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~SpostrzegawczeOKO (5.184. * .161) 30.09.2022 19:51

Słusznie. Wodzisław miasto i Wodzisław powiat są bardzo biedne a wieczorami ulice świeca pustkami. Po co więc oświetlać budynki?